Tu po rezignaci dosavadního koordinátora Oldřicha Dědka v roce 2017 předkládalo právě ministerstvo financí. A i když se při jejím psaní nijak zvlášť „nepřetrhlo“, přesto ji až doposud odevzdávalo.

EET, ilustrační foto.
Rozšíření EET neprošlo. Senát novelu zákona zamítl, rozhodne Sněmovna

„Za situace, kdy přijetí eura není prioritou programového prohlášení vlády, není jmenován národní koordinátor pro zavedení eura a činnost koordinační skupiny je vykonávána ministerstvem financí v rámci jeho standardní agendy, není účelné předkládat vládě zprávu o postupu v oblasti zavedení eura,“ uvádí se v materiálu.

Negativní Česko

Zrušení byť i formální zprávy je dalším krokem naznačujícím ústup od kdysi vehementně prosazované snahy o přijetí evropské měny, k němuž se Česká republika zavázala.

„V případě jmenování národního koordinátora nebo změně priorit vlády pak ministerstvo financí úkol obnoví, a to jako součást budoucího usnesení vládyo jmenování národního koordinátora pro zavedení eura,“ slibuje sice ministerstvo v materiálu. To však není nijak reálné.

Schůze Senátu - ilustrační foto
Pohrdání Senátem. Zákonodárcům se nelíbí, že jim vláda neposkytla auditní zprávy

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění jsou totiž Češi v otázce eura skeptičtí. „Pro přijetí eura je nyní jen pětina Čechů,“ shrnuje CVVM výsledky průzkumu. Proti společné evropské měně se vyjádřilo 75 procent obyvatel země. „K odpůrcům se častěji řadí respondenti, kteří současnou ekonomickou situaci hodnotí jako špatnou, důchodci, lidé hlásící se k vyhraněné levici, stoupenci KSČM a nevoliči, lidé, kteří nedůvěřují vládě, a dotázaní chovající k EU a jejím institucím nedůvěru,“ uvádí CVVM.

Slovenská zkušenost

Například na Slovensku přitom evropskou měnu přijali už před více než deseti roky. A jsou s ní spokojeni. „Mezitím přišla velká krize a zdá se mi, že lidé pochopili, že právě euro bylo pro ně v době krize určitou kotvou, která jim dávala jistotu,“ hájila ji v České televizi bývalá viceguvernérka Národní banky Slovenska Elena Kohútiková.

V Česku mají odpůrci výrazného zastánce v premiéru Andreji Babišovi (ANO), který v březnu vydal v deníku MF Dnes článek nazvaný Proč nechci euro.Ve většině zemí, které ho používají, podle něj došlo k poklesu prosperity. „Slabší země nemají manévrovací prostor spočívající v možnosti oslabit vlastní měnu a nastartovat ekonomický růst, a stávají se tak vazaly prosperujících evropských států,“ tvrdil Babiš.

Členové vlády ve Sněmovně. Ilustrační snímek
Lihoviny a cigarety zřejmě zdraží. Sněmovna podpořila zvýšení daní