Otázkám ohledně Česka Oettinger čelil v diskuzi ve výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu v souvislosti s víkendovými informacemi médií o interním dokumentu právní služby Evropské komise. Britský list The Guardian a francouzský Le Monde s odvoláním na tuto zprávu napsaly, že Babiš se z pohledu 61. článku od srpna platného finančního nařízení nachází ve střetu zájmů.

Oettinger však před europoslanci upozornil, že novinové zprávy nepředstavují oficiální komunikaci mezi Evropskou komisí a vládou členské země. "Tou je dopis a odpověď na něj. Dopis jsme odeslali, doufám, že odpověď dorazí v příštích dnech či týdnech," uvedl.

Podle uniklé zprávy právní služby Evropské komise má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš, kteří s EK o problému komunikují, v pondělí vyzval české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). 

„Těmito dopisy chci přimět české úřady k dodržování evropského finančního nařízení ke střetu zájmů. Doposud tvrdohlavě sdělovaly pirátskému analytickému týmu, že k porušování těchto evropských předpisů nedochází. Věřím, že ve světle všech dostupných analýz a důkazů ukončí tuto nesmyslnou hru,“ napsal Bartoš v tiskovém prohlášení, z něhož citovala Česká televize.

TI: Vládní analýza se kauze nevěnuje

Vláda argumentuje tím, že má ohledně případného střetu zájmů premiéra Babiše vlastní analýzu. Podle nevládní organizace Transparency international se však zmíněná analýza Ministerstva spravedlnosti situaci kolem premiéra Andreje Babiše nevěnuje.

„Jedná se de facto o obecný právní rozbor toho, zda je možné zákon o střetu zájmů aplikovat na struktury, ve kterých nalezneme majetek vložený do svěřeneckých fondů,“ zveřejnil server Transparency international. Podnět k Evropské komisi kvůli podezření na možný Babišův střet zájmů podala v září právě ona.

Sám Andrej Babiš v e-mailu zaslaném britskému deníku označil analýzu EU za lži a obvinil protikorupční organizaci Transparency International, která u Evropské komise podala příslušný podnět, z „šíření nesmyslů“.