Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v debatě řekl, že je v Evropské unii potlačována svrchovanost členských států. Evropská komise podle něj zneužívá pozici, která by jí neměla příslušet. Evropa by měla fungovat tak, že by měli mít rozhodovací slovo předsedové vlád a prezidenti, doplnil.

Podle premiéra Petra Fialy se EU v posledních dvou letech výrazně změnila, mimo jiné pod vlivem ruské agrese na Ukrajině. Evropa je dnes méně ideologická a více realistická, více také naslouchá zájmům zemí střední Evropy, řekl.

Lídři dvou nejsilnějších uskupení se dotkli také tématu drahých potravin či energií, vyjádřili se také k přijetí eura. Babiš Fialu označil za blázna či nejprolhanějšího politika od revoluce. Podle Fialy nemá Babiš argumenty, a proto ho napadá.

Mluvilo se i o Ukrajině 

Tématem byla také válka na Ukrajině.

Fiala je přesvědčen o tom, že všichni, kteří vyzývají k okamžitému zasednutí k jednacímu stolu, nahrávají zájmům Ruska. Podle Babiše je cílem ANO mír pro občany ČR. Fiala by se podle něj měl soustředit více na mírové iniciativy než například na dodávky „nekvalitní munice“.