Sobotka velvyslancům řekl, že je zřejmé, že eurozóna bude v pohybu. "Že Francie či Německo budou usilovat o větší integraci, posílenou spolupráci eurozóny v celé řadě oblastí," uvedl premiér. Česko proto musí diskusi pozorně sledovat a nesmí dopustit, aby v eurozóně vznikala rozhodnutí, která na něj budou mít dopad, zatímco je země nebude mít možnost ovlivnit, dodal.

Důvěru a soudržnost všech členů EU by mohl podpořit pozorovatelský status zemí stojících mimo skupinu států platících společnou měnou. "ČR přišla s touto myšlenkou. Status by mohly mít země, které eurem neplatí, na jednáních zemí eurozóny. Uvidíme, jestli návrh získá širší podporu," řekl Sobotka.

Ilustrační foto.
Billboardy u silnic končí. Odvádějí pozornost řidičů

Sobotka úvahy o zavedení pozorovatelského statusu Česka potvrdil už minulý týden. ČTK řekl, že návrh považuje za dobrý nápad. Umožnil by podle něj to, aby se stát bez jednotné evropské měny mohl účastnit debat o budoucím směřování eurozóny. S možným pozorovatelským statusem ČR počítá schválená vládní rámcová pozice k prohlubování hospodářské a měnové unie. Finální rozhodnutí o podání žádosti nicméně zatím vláda neučinila, uvedl před týdnem Sobotka.

V diskusi o směřování EU se podle Sobotky daří prosazovat jedno z klíčových témat ČR, kterým je posilování bezpečnosti. Horší situace je podle něj v oblasti další priority, kterou je sbližování životní úrovně v EU. Za důležitou považuje současnou diskusi o vysílání pracovníků. "Jestli nebudeme schopni (v rámci EU) včas dosáhnout dohody, hrozí, že se některé státy budou snažit to vyřešit po svém," varoval. Za důležité označil i udržení role evropských strukturálních fondů při sbližování životní úrovně.

Při proslovu před velvyslanci Sobotka také zdůraznil, že v Evropské unii Česko dlouhodobě akcentuje její další rozšiřování. Přijímání nových členů podle něj ČR musí obhajovat i v době, kdy unie absolvuje diskusi o své budoucnosti a nadšení k rozšiřování klesá.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a jeho irácký protějšek Hajdar Abádí.
Premiér Sobotka vyjednával v Iráku o politice i byznysu

Sobotka: Dialog s Německem je základ vztahů ve střední Evropě

Premiér Bohuslav Sobotka označil strategický dialog Česka s Německem za základní nástroj pro dobré vztahy ve střední Evropě. Až po něm zmínil na poradě českých velvyslanců spolupráci v rámci visegrádské skupiny (V4), tedy se Slovenskem, Polskem a Maďarskem. Do budoucna chce posilovat i vztahy Česka s Francií.

Podle Sobotky vytvořila česká vláda několik formátů pro regionální spolupráci. "První z formátů, kterým přispíváme k dobrým vztahům ve střední Evropě a ke stabilitě, je náš strategický dialog, který vedeme s Německem," řekl. V rámci tohoto dialogu vyzdvihl jednání o zkvalitnění dopravního propojení i o větší spolupráci ve vědě a výzkumu.

Střet Bohuslava Sobotka a Miloše Zemana kvůli demisi
Češi muslimy nechtějí, řekl rakouským novinářům premiér Sobotka

Za druhý důležitý nástroj české diplomacie Sobotka označil V4, která podle něj pomáhá i k prosazování českých pozic v rámci Evropské unie. "Jsem přesvědčený o tom, že V4 sehrála důležitou roli na půdě evropské unie při debatě o řešení migrační krize a že V4 také sehrála důležitou a konstruktivní roli při definici nových cílů a nových směrů pro budoucnost Evropské unie, poté když se musíme vypořádávat s brexitem," řekl premiér.

V rámci V4 vyzdvihl spolupráci mezi Prahou a Bratislavou. "Myslím si, že česko-slovenská spolupráce tvoří důležitou osu a možná i páteř fungování V4," řekl Sobotka. Ocenil i spolupráci Česka se Slovenskem na evropské úrovni.

Česko by podle Sobotky mělo prostřednictvím V4 nadále prosazovat v EU i své dlouhodobé priority, jako je rozšiřování unie o země, které splní podmínky pro členství. Premiér v této souvislosti konkrétně zmínil státy západního Balkánu. V EU chce také prostřednictvím visegrádské skupiny tlačit i na další podporu projektu Východního partnerství, tedy posílené spolupráce mezi unií a zeměmi, které v minulosti byly součástí Sovětského svazu.

Ilustrační foto.
Nezdravé jídlo dostane cejch, plánuje ministerstvo. Inspirací je Izrael

Do budoucna Sobotka chce, aby Česko prohloubilo své vztahy s Francií. "Nám se povedlo v posledních letech výrazně posílit výměny a návštěvy na té nejvyšší politické úrovni mezi Českem a Francií. Snažíme se hledat témata pro spolupráci i na půdě Evropské unie," řekl. Na jaře by podle něj měl francouzský prezident Emmanuel Macron podepsat v Praze akční plán spolupráce na další čtyři roky. Sobotka proto vyzval diplomaty, aby se soustředili na připravení konkrétního obsahu akčního plánu.