Jakým prezidentem by podle vás měl být váš manžel?
Pokud by se stal prezidentem, mé přání by se stalo skutkem. Prezident by měl být slušný, důstojný člověk, který se snaží řešit problémy, ne o nich jen mluvit. Tím, že je manžel vědec, byl zvyklý dělat přesně tohle. U nás mají pořád lidé pocit, že prezident může všechno, ale prezident má omezené možnosti. Svou autoritou však může výrazně ovlivnit společnost a přesvědčit i politiky.

Co byste udělala jako první, kdyby pan Drahoš vyhrál?
Měla bych velkou radost. Kampani věnujeme hodně času. Máme kolem sebe tým skvělých lidí, který intenzivně pracuje na tom, aby manžela poznala široká veřejnost. Po první euforii by mi ale asi začalo docházet, co to doopravdy znamená.

Kdyby manžel nevyhrál, je někdo z devíti kandidátů, komu byste dala svůj hlas?
Kdybych si měla vybrat, tak Pavla Fischera. Má zkušenosti s diplomacií a připadá mi uvážlivý.

A je někdo, ke komu máte výhrady, kdo by váš hlas nedostal?
Ano. Pan Horáček. Jako textaře si ho vážím. Kdysi psal i velmi hezké eseje do Mladého světa. Nevím, jestli ho teď změnila kandidatura, ale nelíbí se mi, jak se nekorektně naváží do mého manžela. Bohužel z něj čiší neupřímnost.

Jaký má úkol první dáma?
První dáma by měla být především oporou svému muži, měla by ho doprovázet a reprezentovat. Pro mě byla skutečnou první dámou Olga Havlová, protože zůstala pořád svá. Moje sympatie měla i paní Bushová, manželka Bushe staršího. A v neposlední řadě i Michelle Obamová.

Je adventní čas. Jak se připravujete na Vánoce?
Mám ráda adventní čas, vždycky se snažím do prvního adventního víkendu mít nazdobeno a začínám péct. Dárky zatím koupené nemám, ale už mám představu.

Jak prožíváte Vánoce? Scházíte se celá rodina u velkého stolu?
Eva Drahošová: Když byly dcery malé a mí rodiče s námi, bylo nás u stolu nejvíc a Vánoce jsme slavili společně. Ale i dnes u nás vládne rodinná pohoda. Těším se zejména na večer, ale i na další dny, kdy se sejdeme všichni.

Co máte k večeři na Štědrý večer? A dodržujete nějakou vánoční tradici?
Jsme typická česká rodina. K večeři máme smaženého kapra, bramborový salát a rybí polévku, kterou vaří Jiří a jíme ji pak tři dny… Po večeři se jdeme projít ven a pak se těšíme na film Pelíšky.

Máte nějaké přání pro rok 2018?
Eva Drahošová: Přeji si, abychom měli šťastnou ruku při volbě prezidenta. Také bych si přála, aby se ten svět kolem nás alespoň trochu uklidnil. A hlavně ať jsme všichni zdraví.