Na vámi vytvořený fuchsiový model první dámy Evy Pavlové pro inauguraci se vali pochvaly ze všech stran. Byla to pro vás a první dámy jasná volba, nebo výběru šatů předcházely delší debaty?
Měly jsme více verzí. Vytvořila jsem několik návrhů a paní Evě se zalíbil právě model, který si pak vzala na inauguraci, což mi ukázalo, že je velmi kreativní, moderní a že se nebojí, nechce úplnou klasiku. Následně jsem model připravila ve dvou barevných verzích, protože v té době jsme ještě neznaly konečný program inaugurace. Pak jsme tedy řešily, jaká bude barevnost, jestli má být něžná nebo výrazná. A obě jsme se shodly na fuchsiové. 

Nová první dáma Eva Pavlová si oblékla na slavnostní oběd s bývalým prezidentem Milošem Zemanem šaty od přední české návrhářky Zuzany Kubíčkové, rodačky ze Zlína.
Outfit v českých barvách. První dáma Eva Pavlová oblékla šaty návrhářky ze Zlína

Inaugurace nebyla jedinou příležitostí z posledních týdnů, kdy jsme Evu Pavlovou viděli v odstínech růžové. Takže i nadále se můžeme těšit na barevně výrazné modely?
Určitě ji budeme vídat v barvách, protože jí sluší. Myslím, že k nim nějakým způsobem dospěla. Černou příliš nosit nechce. Je osvěžující, že žena jejího věku sahá po barvách a nebojí se být výrazná, což dává i výrazný signál společnosti. Kromě růžové samozřejmě budou i další barvy, sluší jí modrá, pastelové i výraznější tóny. 

Česká módní návrhářka Štěpánka PivcováČeská módní návrhářka Štěpánka PivcováZdroj: se svolením Š. Pivcové

První dáma také při většině dosavadních formálních oficiálních vystoupeních měla na sobě výrazné brože. Stanou se jejím poznávacím znamením, jako tomu třeba bývalo v případě britské královny Alžběty II., která lidově řečeno nedala bez brože ani ránu?
Šperky patří k oblečení ženy, a k oblečení Evy Pavlové jako významné osoby jsou brože vhodné. Tuto cestu naznačila už brož od Hanuše Lamra, kterou jsme zvolili pro vyhlášení výsledků prezidentské volby. Tento designér vytvářel brože i pro Madeleine Albrightovou. S první dámou jsme se bavily o tom, že brož je příjemným a výrazným šperkem. A jelikož oficiální události jsou většinou sledované a focené, tak brože, které jsou pro běžné denní používání dost neobvyklé, se právě na tyto akce hodí, a i paní Eva s tím souhlasila.

Modely, které vynesla první dáma na inauguraci, také naznačily, že by mohla i pro další vystoupení volit především české návrháře a podpořit tak tuzemskou módní scénu - na sobě měla oděvy od vás a Zuzany Kubíčkové. Budete v tomto trendu pokračovat?
Určitě, je to i přáním paní Evy, to řekla už na začátku. Je tady velké množství návrhářů, šperkařů, kteří nyní budou moct kvést tím, že mají možnost uplatnit svou práci u první dámy, která je krásná, sebevědomá a elegantní. Nyní se vše odehrávalo ve velmi krátkém časovém sledu, a tím, že jsme spolu už pracovaly, byl model ode mne, který byl na inauguraci, takovou přirozenou volbou. Ale samozřejmě nebudu sedět na prameni jenom sama, ale chceme podpořit i kolegy. Také si myslím, že podpora lokálních návrhářů patří k bontonu první dámy. Dělala to tak třeba i manželka amerického prezidenta Obamy Michelle, která si také nevybírala pro svá vystoupení pouze velké značky a módní domy, ale také méně známé návrháře. Podporovala komunitu, ty, kteří to opravdu potřebují, protože jednoduše nemají milionové investice, ale dělají kvalitní a dobrou práci na malém, komplikovaném trhu. A věřím, že to teď nastane - že pokveteme nejenom na hradě, ale i v podhradí.

Staráte se o styl nejen první dámy, ale i prezidenta Petra Pavla. U něj je víceméně jasné, co bude stran oděvů následovat - plejáda obleků. Je ale něco, na co se chcete více zaměřit, s čím si chcete ohledně stylu pohrát?
Pan prezident má skvělý vkus na kravaty, má je moc rád, a tam si půjde hrát s motivy, barvami, výrazem, významem. Kravata je u muže takovým šperkem, prostřednictvím kterého se může také nějak vyjádřit. I na inauguraci měl speciální kravatu s českými lvíčky, a vlastní třeba kravatu z dob, kdy působil v Severoatlantické alianci, kterou pro něj nechali vyrobit. Také má doma například kravaty s motivy různých výsadkových oddílů. Takže zrovna detaily na kravatách se dá vyjádřit k příležitosti, které se účastní, podpořit ji. 

Prezident Petr Pavel během inaugurace ve Vladislavském sále na Pražském hradě.
Klíčové momenty inaugurace Petra Pavla: Respekt, návrat standarty i dojemné díky

Sečteno a podtrženo, lze vnímat nástup nového prezidentského páru také jako závan čerstvého vzduchu pro českou módu?
Určitě, je to cítit už od chvíle zvolení. A také jsem toho chtěla dosáhnout - že šaty první dámy budou krásné, důstojné, výrazné a bude se o nich mluvit, že se pozvedne úroveň oblékání. Lze pozorovat, že lidi chtějí vidět krásně oblečené osoby i v nejvyšší politické sféře. Jak jsme nyní po deset let první dámu téměř nespatřovali, tak je nyní samozřejmě velmi výrazně znát, že společnost chce vidět i vizuál. Že ji zajímají nejen samozřejmě charaktery a odvedená práce, ale i tato „slupka“. A i díky pozornosti kolem paní Pavlové může být znovuobjevena česká návrhářská scéna. Máme tady velkou plejádu šikovných návrhářů, ale média se bohužel občas přeci jen soustředí na velké módní domy a známé značky, a mediální podpora českých návrhářů není zdaleka tak velká, jako třeba v Polsku. 

Symbolem volebního zápasu se u Petra Pavla stal i kousek mnohem ležérnější, než o jakých teď mluvíme. Flanelová košile. Je samozřejmé, že ji při oficiálních příležitostech neuvidíme, ale zůstane přesto v šatníku prezidenta a první dámy?
Myslím si, že ano. Flanelová košile je něco příjemné, přirozené, a kromě oficialit tady samozřejmě zůstane i každodenní neformální život. Oba dva mají tento kousek rádi, a proč také ne. Je to velmi lidské. 

Eva Pavlová v Národním muzeu během prezidentské debaty ČT.Eva Pavlová v Národním muzeu během prezidentské debaty ČTZdroj: Profimedia

Vzhledem k pozornosti, jakou si vysloužilo oblečení prezidenta a první dámy, se záře reflektorů zaměřila i na vás. Jak konkrétně se odrazila na vašem profesním životě? Je teď Štěpánka Pivcová na roztrhání?
S tím, že budu veřejně odhalena jako stylistka pana prezidenta, jsem nepočítala. Většinou se stylisti a návrháři neuvádějí, ale pan prezident byl po vyhlášení výsledků volby tak velkorysý, že vyjmenoval všechny členy týmu včetně mě. Byla jsem překvapená, jak neuvěřitelný počet mailů a objednávek mi hned po tom přistál ve schránce. Ženy samozřejmě chtějí stejné šaty, jen třeba v jiné barvě. Ale je to skvělé, protože je vidět, a vnímám to jako znamení, že lidé chtějí originální a unikátní kusy.