Manželka prezidenta Petra Pavla tento týden představila novinářům nový Nadační fond Evy Pavlové. „Mým cílem je posilovat rodinné hodnoty, podporovat samoživitele, seniorům a dětem pomáhat nalézt cestu ke zdravější a šťastnější společnosti,“ odůvodnila na svém webu jeho vznik.

Podotkla, že v životě každého člověka přichází chvíle, kdy má možnost přispět k lepší budoucnosti. A jako první dáma se rozhodla tuto příležitost využít právě prostřednictvím nadačního fondu, který založila s lidmi ze svého blízkého okolí. Těmi jsou Eva Ridvalová a Josef Blaha. „Jsme malý, ale sehraný tým a především si věříme,“ shrnula Pavlová.

Charlotta Garrigue Masaryková měla na svého muže zásadní vliv: 

Charlotta Garrigue Masaryková
Bez Charlotty by první republika nebyla tím, čím byla. Masaryk ji stvořil pro ni

Charitě se věnovaly i předchozí první dámy. Aktivní v tomto směru byla manželka prvního polistopadového prezidenta Václava Havla Olga. Hned počátkem roku 1990 založila Výbor dobré vůle. Po roce 1989 to byla jedna z prvních podobných organizací.

Později založila Nadaci Olgy Havlové, přičemž obě organizace se spojily. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové působí dodnes. Podporuje nestátní neziskové organizace, které napomáhají k důstojnému začlenění lidí se zdravotním postižením, opuštěných dětí, nemocných a starších občanů.

Eva Pavlová je považovaná i za módní ikonu:

Olga Havlová svou činností navázala na prvorepublikovou tradici. Manželka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Charlotte totiž podporovala vzdělávání žen či ty, které zápasily s chudobou. Manželka Edvarda Beneše Hana například pracovala pro Mezinárodní červený kříž.

Další chotě prezidentů

Dobročinnosti se věnovala i druhá manželka Václava Havla Dagmar. Společně založili Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. I ta působí doposud. Věnuje se sociální, zdravotní, vzdělávací či kulturní oblasti. Zdůrazňuje prevenci rakoviny tlustého střeva nebo pomáhá obětem domácího násilí.

Manželka Václava Klause Livia se svým mužem založila stále existující Nadační fond Livie a Václava Klausových. Zaměřila se třeba na pomoc dětem z dětských domovů ve startu do života či podporu stipendií.

Choť Miloše Zemana Ivana založila Nadaci Ivany Zemanové, která letos v září ukončila činnost. Soustředila se na pomoc seniorům a dětem. S manželem se hodně věnovali podpoře Fondu ohrožených dětí a jeho Klokánkům, které dětem nabízejí přechodnou rodinnou péči.

Olgu Havlovou nezlomil ani těžký úraz. Více v textu: 

Portrét Olgy Havlové od fotografa Ondřeje Němce
Drsný život první dámy republiky. Olgu Havlovou nezlomil těžký úraz ani estébáci

Současná první dáma na svém webu zveřejnila číslo transparentního účtu své Nadace Evy Pavlové. Je tam též rozcestník. Po jeho rozkliknutí lidé mohou najít neziskovou či příspěvkovou organizaci pomáhající dětem, seniorům či samoživitelům.

Jak Pavlová uvedla, během svého působení měla možnost setkat se se zástupci mnoha organizací poskytujících cennou podporu právě těmto lidem přímo v terénu. „Ráda bych tyto společnosti podpořila, a proto jsem se rozhodla poskytnout veřejnosti jejich seznam,“ podotkla.

Cenný zdroj informací

Zdůraznila, že seznam není konečný. „Bude průběžně aktualizován a případně rozšiřován o další organizace. Rozcestník by měl sloužit jako cenný zdroj informací pro ty, kteří hledají pomoc nebo se chtějí zapojit do podpory těchto skupin,“ uvedla první dáma.