Z rozsudku, který soud zveřejnil na svém webu, vyplývá, že české soudy neuvedly mezi důkazy rozhodnutí československého ministerstva zemědělství z roku 1947 o zestátnění Opočna. „Soud konstatuje, že tato stížnost není zjevně nepodložená a musí být prohlášena za přípustnou,“ uvádí verdikt.
Colloredo-Mansfeldová se považuje za dědičku mobiliáře opočenského zámku. Mobiliář v roce 1942 zkonfiskovalo nejdříve gestapo a po válce československý stát. Zemský národní výbor v lednu 1947 vyvlastnění zrušil na základě zjištění, že předek nynější stěžovatelky byl loajálním československým občanem. Následný osud majetku byl předmětem soudních sporů po roce 2000. Český soud stížnosti zamítl v letech 2010 a 2012.
Podá návrh na obnovu řízení
Potomci šlechtického rodu se proto obrátili na štrasburský soud. Jerome Colloredo-Mannsfeld u něj získal zastání už předloni: soud pro lidská práva konstatoval, že české soudy porušily právo Colloredo-Mannsfelda na spravedlivé soudní řízení a nedaly mu možnost reagovat na zásadní důkaz, na kterém založily svá negativní rozhodnutí.
Na základě rozsudku bude Colloredo-Mannsfeld podávat návrh na obnovu řízení, aby jeho nárok na vydání mobiliáře zámku Opočno mohly české soudy znovu projednat.
České soudy restituentům nejdříve vydaly 68 obrazů. Pak ale nárok na zbylý mobiliář zámku Opočno zamítly. Jde o kolekci s tisíci položkami, mezi něž patří například slavnostní kočár, 38 obrazů, dvě desítky svítidel či 223 věcí ze sbírky zbraní, lovecké trofeje nebo jídelní servisy.
Památkáři hodnotu celé sbírky už dříve odhadli na více než miliardu korun.