Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekutoři zazvonili již u 2,5 milionu Čechů

Praha – Třetinu z celkového počtu vymáhaných dluhů tvoří původně malé částky, jako jsou nezaplacené pokuty za černou jízdu v MHD

3.2.2010 22
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Skoro tři čtvrtě milionu českých domácností mělo v loňském roce co dočinění s exekutorem.

I když počty exekucí rostou každým rokem, tohle číslo vyrazilo dech i samotným exekutorům. Podle nich je v české společnosti cosi nezdravého a to cosi může připravit lidi o střechu nad hlavou. Nejvíce jsou ohroženi mladí lidé a senioři.

Za poslední rok došlo podle exekutorské komory k 718 tisícům exekucím, což je úplně nejvyšší číslo v historii a ve srovnání s předloňskem je vyšší skoro o třetinu.

„Je to nebývalý nárůst a to ještě nejsou celková čísla. Jedná se pouze o naši statistiku exekutorské komory. Dluhy vymáhají i soudy nebo městské úřady,“ potvrzuje mluvčí exekutorské komory Monika Zajícová s tím, že celkový počet exekucí od roku 2001 už přesáhl 2,5 milionu.

Na začátku dluh jen pár korun

Sami exekutoři zdůrazňují, že zhruba třetinu z celkového počtu tvoří někdejší malé dluhy, jako například pokuty za jízdu načerno v MHD, či za nezaplacené poplatky za odpad, ze kterých se po letech stávají mnohatisícové sumy.

„Na tyto drobné dluhy se dříve zapomínalo, protože jejich vymáhání bylo složité. Teď ale například radnice hledají rezervy a tyto staré záležitosti oživují,“ vysvětluje mluvčí exekutorů.

Vymáháním dluhů se do povědomí veřejnosti zapsal zejména chomutovský magistrát, který se neplatičům dokonce snažil zabavovat sociální dávky. Tuto praxi ale úředníkům zatrhl krajský soud. Chomutov si přesto na dlužníky bič našel. „Teď využíváme toho, že nám zákon umožňuje stanovit si správce daně, což jsou zaměstnanci magistrátu. Správci daně pak společně s městkou policií dlužníky obcházejí a vymáhají dlužné částky,“ říká náměstek primátora města Chomutova Jan Řehák. Podle něho město k exekucím znovu přistoupilo hlavně z preventivních důvodů, protože jakmile ustaly, platební morálka občanů se zhoršila.

Výhodná půjčka se mění v past

Podle expertů ale nezaplacené poplatky za psa nejsou úplně to nejhorší, co domácnosti trápí. Největším nešvarem jsou úvěrové společnosti, u kterých člověk často naletí na nepřehledné podmínky. Exekutorská komora říká, že nejvíce ohrožení jsou v tomto ohledu senioři. „Senioři umí šetřit, to ano, ale problém nastává v případě, když si kupují nějakou drahou věc. Zkrátka se často špatně orientují ve smlouvách,“ vysvětluje Monika Zajícová.

Největší žně mají lichvářské firmy zejména v sociálně slabých oblastech České republiky. „Setkáváme se s nimi například v severních Čechách, západních Čechách či na Kladensku,“ uvedl nedávno Deníku Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Ruku v ruce s rostoucím počtem exekucí jde i počet insolventních návrhů, které mohou dlužníka ochránit před exekucí. Zatímco loni v lednu si takovou žádost podalo jen 145 lidí, letos už to bylo 539. „Nárůst počtu insolvenčních návrhů u fyzických osob je přímým důsledkem ekonomické krize a růstu nezaměstnanosti,“ uvedla Stanislava Menšíková ze společnosti Creditreform. Podle ní to zdaleka není konečné číslo.

Jedním ze způsobů, jak se zbavit dluhů, je požádat si o takzvané oddlužení. Člověk tím většinou přistoupí na pětiletý splátkový kalendář a splatí alespoň 30 procent dluhu. V lednu 2010 o něj požádalo 435 lidí, oproti loňsku skoro čtyřikrát více.

VOJTĚCH JANDA

Čtěte také:
V evidenci je poprvé víc než milion exekucí
Exekutorům při práci lidé vyhrožují psy i mačetou

Ředitel Poradny při finanční tísni: Počet dlužníků je oproti minulému roku trojnásobný

Do dluhů spadnou častěji ženy, říká David Šmejkal, šéf Poradny při finanční tísni.

Kdo je váš typický klient?

Mezi našimi klienty nalézáme o něco více žen než mužů, pravděpodobně proto, že žena je strážkyní rodinného krbu. Průměrný věk klientů se pohybuje okolo 35 let, průměrné vzdělání je středoškolské, průměrný počet věřitelů na klienta je 8, průměrný počet závazků na klienta je 12. Nejčastější výše závazku je okolo 50 tisíc korun.

Jak se člověk do dluhů nejčastěji dostane?

Typický klient pociťuje předlužení více než 3 roky a alespoň v jednom ze závazků mu hrozí akutně exekuce. Postupně přibývá klientů, kteří mají zájem o vypracování návrhu na oddlužení – osobního bankrotu. Častým případem jsou exekuce pro malé částky, např. pokuty dopravního podniku, nedoplatky na pojištění, nezaplacené účty mobilních operátorů.

Co by měl člověk dělat, aby se vůbec do exekuce nedostal?

Především si své úvěry pečlivě vybírat. V mnoha situacích úvěr není vůbec vhodný, ať již z důvodu nejistého rodinného rozpočtu, malých naspořených rezerv pro nenadálé události, nebo vysloveně rizikového poskytovatele úvěru se špatnými úvěrovými podmínkami. Také platí, že než nastane exekuce je vhodné uvažovat o osobním bankrotu nebo o prodeji movitého a nemovitého majetku ve vlastní režii. Spotřebitelé často nechávají prodej bytu až na poslední chvíli, ale jakmile je nařízena exekuce, je vyvolávací cena jen dvě třetiny z ceny obvyklé.

Jaká je vaše nejčastější rada, když už se člověk do exekuce dostane, co dělat? Kde šetřit?

I v exekuci lze vyhlásit osobní bankrot a vstoupit do oddlužení dle insolvenčního zákona! V tom případě se exekuce neprovede a navrhovatel má pět let splátkového kalendáře na vyrovnání alespoň třetiny původních závazků s životem na nezabavitelných částkách. Pakliže například z důvodu nedostatečných prokazatelných příjmů nebo z důvodu nesplnění dalších zákonem stanovených podmínek není oddlužení možné, lze navrhnout exekutorovi splátkový kalendář. V případě postižení majetku třetích osob jde exekutorovi podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, a jestliže nevyhoví, podat vylučovací žalobu k soudu.

V čem dělají lidé největší chybu?

Chybu nelze hledat v samotném finančním produktu – spotřebitelském úvěru. Až daná konkrétní nabídka může být sice na první pohled docela výhodná s nízkými úroky, poplatky, RPSN (roční procentní sazba nákladů), ale vše může být skryto ve smluvních podmínkách věnovaných nesplácení. Jaké jsou úroky z prodlení, jaké jsou sankce a co se stane v případě zaváhání se splátkou? Zásadně nedoporučuji podepisovat směnky nebo cokoli, co se směnkou souvisí.

Zvýšil se Vám poslední dobou počet klientů?

Každý den zaznamenáváme v průměru okolo 40 nových klientů, což je asi trojnásobný nárůst oproti minulému roku.

Setkali jste se v poslední době s opravdu kuriózním případem?

Pan Karel se na nás ve svých 28 letech obrátil s tím, že má 43 nesplacených závazků u 17 věřitelů.

JAKUB KRUPKA

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 21 580 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21580 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru, zručnost, flexibilitu, svářečský kurz vítán., Součástí práce - údržba výměníkové stanice.. Pracoviště: Mitas, a. s. - zlín šedesátá, Šedesátá, č.p. 5638, 760 01 Zlín 1. Informace: Marie Lubínková, +420 267 112 195.

Vzdělávání a školství - Učitel/ka do soukromé mini školky 120 Kč

Hledáme novou průvodkyni/průvodce do Dětského klubu Zahrada. Období červen - srpen zaučovací na 1 den v týdnu (na dovolených se samozřejmě domluvíme), od září pak 2-3 dny v týdnu od 9 do 15 hod. Dětský klub Zahrada je spolek fungující na principech lesní školky v Olšanech u Vyškova. Hledáme otevřenou a respektující osobu se vztahem k dětem a přírodě. Naše kapacita je 6-10 dětí. Více o nás na uvedených www stránkách

Doprava a logistika - Řidič dodávky 25 000 Kč

Stavební firma v Praze 5 přijme řidiče. Zavážení zakázek Praha a Středočeský kraj, správa skladu a výrobní haly. Praxe v oboru vítána, trestní bezúhonnost, ŘP sk B. Hlavní pracovní poměr. Velmi slušné platové podmínky, flexibilní pracovní doba v příjemném kolektivu.

Gastronomie - Kuchaře/ku 35 000 Kč

Kuchaře/ku Kuchaře/ku - přijmeme kuchaře do unikátní belgické restaurace Bruxx na pražských Vinohradech. Specializujeme se na přípravů mušlí, ryb a mořských plodů.


Demonstrace AfD v Berlíně
1 6

V Berlíně demonstrovaly tisíce příznivců i odpůrců Alternativy pro Německo

Josef Klíma.
51 10

Od Zemana vyznamenání přijmout nemohu, říká novinář Klíma

Tak brutální zastrašování jsem nečekal, říká o protestech šéf brněnského divadla

Protestující lidé v sobotu dvakrát přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí, kterou herci uvedli při festivalu Divadelní svět Brno. O jedno přerušení se postarala přibližně dvacítka členů extrémně pravicového hnutí Slušní lidé. Ze sálu je vyvedli až policisté. Podle ředitele brněnského Národního divadla Martina Glasera byl incident signálem, že se společnost posouvá do propasti.

Na dálnici D6 se převrátil přívěs s koňmi, provoz byl zastaven

Na dálnici D6 na úrovni obce Loučky havaroval v neděli odpoledne automobil s přívěsem, který převážel koně.Vyprošťování a překládání koní do náhradního přívěsu zastavilo provoz na komunikaci. 

OBRAZEM: Pivo, klobásy a korzování v ulicích. Teplice zahájily lázeňskou sezónu

Když se před více než tisíci lety pasáčkovi vepřů zázračně uzdravilo nemocné prasátko, které spadlo do teplých pramenů v centru Teplic, netušil v té době nikdo o tom, co vlastně tato legenda pro město do budoucna přinese. Právě pověst o pasáčkovi každoročně slouží jako vhodný příměr ke slavnostnímu zahájení lázeňské sezony v Teplicích a oslavu zdejších léčivých pramenů.

Bývalý americký prezident George Bush starší je opět v nemocnici

Někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího dnes hospitalizovali v nemocnici v Maine, uvedl na twitteru rodinný mluvčí Jim McGrath. Podle něj trpí třiadevadesátiletý exprezident nízkým tlakem a únavou. Bush proto zůstane v nemocnici několik dní na pozorování.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT