Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Králi exekutorů hrozí exekuce

FRÝDLANT/PRAHA - Jménem republiky přikázal soud prezidentovi Exekutorské komory Juraji Podkonickému, aby vyplatil majiteli řeznictví a jatek ve Frýdlantě v Čechách více než 2,4 milionu korun. Exekutor se brání. Soudy v jeho případu prý chybovaly. Frýdlantský podnikatel chce peníze z hlavního exekutora vymoci i exekucí majetku.

10.4.2007 3
SDÍLEJ:

Frýdlantský podnikatel Miroslav ProšekFoto: DENÍK/Martina Machová

Frýdlantský podnikatel Miroslav Prošek se léta soudil o dluh. Soud po třinácti letech prohrál. Věřitel dal návrh na exekuci a pohledávku prodal. S novým věřitelem se Miroslav Prošek domluvil, jak pohledávku splatí, a také ji celou zaplatil. Překvapení ho však čekalo, když zjistil, že mu exekutor a zároveň prezident Exekutorské komory obstavil veškeré účty i majetek. "Byl to nepředstavitelný šok," vzpomíná na konec roku 2005 Miroslav Prošek. "Zaměstnávám padesát lidí, musím platit dodavatelům, zaměstnancům výplaty, státu odvody a najednou jsem neměl ani korunu," vylíčil situaci krátce po exekuci provedené hlavním exekutorem Jurajem Podkonickým. Miroslav Prošek bezprostředně informoval exekutora Podkonického, že se s věřitelem dohodl na dobrovolném plnění, a že veškeré dluhy již byly srovnány. Dokonce to exekutorské kanceláři doložil čestným prohlášením věřitele. Vše marně. Prezident exekutorů Podkonický dále zadržoval veškerý majetek frýdlantského podnikatele. "Dodnes to nechápu. Zákon jasně říká, že exekutor upustí od exekuce, pokud byla již pohledávka dobrovolně splněna. Místo toho jsem byl rázem úplně bez prostředků," podotkl Prošek.

Exekutor je podle soudu dlužníkem

Celkem čtyři měsíce si tak Miroslav Prošek musel půjčovat od všech známých a příbuzných, aby zajistil alespoň minimální chod firmy a peníze pro své zaměstnance. Celou dobu požadoval po exekutorovi i soudech, aby byla exekuce zrušena. Když pak exekutor majetek uvolnil, situace se otočila. Miroslav Prošek spočítal ušlý zisk a náklady, které mu touto dle jeho názoru neoprávněnou exekucí vznikly. Celkově došel k částce 2 421 263 korun. Přesně o tuto částku prezidenta Exekutorské komory zažaloval. Exekutor Juraj Podkonický na předvolání soudu nereagoval a dopadlo to rozsudkem, kdy soud přikázal Podkonickému uhradit částku i s úroky. Když padl konečný rozsudek a nabyl právní moci, teprve v ten okamžik začal Juraj Podkonický reagovat. "Zmiňovaný rozsudek, i jemu předcházející usnesení soudu prvního stupně nebylo podle zákona řádně doručeno," odpověděl na dotazy Deníku Juraj Podkonický. "V době doručování jsem pro svoji nepřítomnost byl zastoupen exekutorským kandidátem," upřesnil. Podkonický dále tvrdí, že mu nikdo neřekl o soudu, a že soud pochybil, když mu poštu doručoval do úřadu a nikoliv domů. "Zvláštní je, že když mu soudy na tutéž adresu doručují exekuce, tak vše funguje. Jakmile je však sám exekutor na opačné straně, tak za to můžou lidé z jeho úřadu," kvitoval tvrzení Podkonického poškozený Miroslav Prošek. Prezident exekutorské komory tak podal odvolání za nesprávné doručování. "Podle mého názoru zde jednoznačně pochybil soud. Pošta měla být doručena na adresu bydliště žalovaného, nikoli na adresu sídla exekučního úřadu," vysvětlil Podkonický. Soud se proto bude nyní zabývat, kam měla být Podkonickému doručována pošta. Podkonický je také přesvědčen, že podle zákona nese náklady vzniklé takto provedenou exekucí stát a nikoliv on.

Podkonický pochybil i v dalších případech

Případ frýdlantského podnikatele není ojedinělou chybou prezidenta Exekutorské komory. Podkonický tak již dvakrát obstavil majetek jistého Jiřího Ptáčka. Důvodem exekuce v tomto případě nebyl dluh, jak by se dalo očekávat, ale shoda jména se skutečným dlužníkem. O tomto případu již vysílala reportáž Česká televize v pořadu Černé ovce. I tehdy mohl za chybu někdo ze zaměstnanců kanceláře exekutora. "Údajně chybu způsobil zaměstnanec. Nám se s panem Podkonickým nikdy nepodařilo spojit," uvedla reportérka České televize Iveta Fialová. "Omluvu zaslal Podkonický, až když jsme se začali s pořadem Černé ovce o případ zajímat. To bylo více než devět měsíců od chybně provedené exekuce," dodala. Svou zkušenost má s prezidentem Exekutorské komory také bytové družstvo Na Hutmance. Podkonický vymáhal pohledávku, která již byla zaplacená. Na celých třináct hodin zde byl Jurajem Podkonickým jmenován nucený správce podniku, než se vedení družstva podařilo učinit kroky k zastavení exekuce. "Vrcholem bylo, že si pan Podkonický účtoval částku 2,6 milionu korun. To je za třináct hodin práce skutečně královský plat," poznamenal předseda družstva Michal Lurie. "Na Juraje Podkonického jsme podali trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele. Policie to však odložila," dodal Michal Lurie.

Exekutor smí být trestán jen exekutory

Exekutoři jsou ve skutečnosti stát ve státu. Ani Ministerstvo spravedlnosti nemá právo exekutora pro jeho pochybení odvolat. "Exekutorská komora ČR je samosprávnou stavovskou organizací soudních exekutorů, do jejíž činnosti nemůže Ministerstvo spravedlnosti přímo zasahovat," uvedla tisková mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. "O míře kárného provinění rozhoduje kárná komise, nikoli ministr spravedlnosti, který má pravomoc podat kárnou žalobu proti exekutorovi," dodala. Kárný senát je pak orgánek Exekutorské komory a jeho předsedou je prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický. Pokud by on sám stál před komisí, tak by předsedal někdo jiný v době, kdy by jeho kolegové měli rozhodovat. Prezident komory nevidí žádný důvod, proč zvažovat opuštění své pozice. "Za skoro 6 let vykonávání exekuční činnosti jsme pouze v jednom případě uznali naše pochybení, k němuž došlo pochybením mého zaměstnance. Stěžovateli jsme se za postup písemně omluvili a uhradili náklady advokáta. Současně jsme se zmíněným pracovníkem ukončili pracovní poměr. Proto nevidím důvod k abdikaci na funkci, kterou vykonávám v komoře," poznamenal Juraj Podkonický.

10.4.2007 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 44 500 Kč Vývojáři softwaru PLC programátoři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem., , VŠ vzdělání technického směru, praxe v oboru automatizace min. 2 roky, dobrá znalost programování PLC systémů SIMATIC S7, znalost procestních řídících systémů vyšší úrovně, anglický jazyk na komunikativní úrovni, ŘP sk. B. Pracoviště: Esonic a.s., Heřmánková, č.p. 122, 104 00 Praha 114. Informace: Jan Strnad, . Gastronomie - Pracovník/ce studené kuchyně 20 000 Kč Malé řemeslné pekařství v Praze, přijme pro svoje provozovny pracovníka/ci studené kuchyně na HPP. Práce krátký/dlouhý týden, 5 týdnů dovolené, stravenky, strava na pracovišti zdarma. Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 22 500 Kč Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční). Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 12 200 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhláři, lakýrníci pro výrobu nábytku ze dřeva palisandr, mango a akácie. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, Barákova č.p. 237/8, Říčany u Prahy, , Prvotní kontakt:, tel.: 777 867 246, e-mail: ravi@indickynabytek.cz, , Upřesňující údaje:, Truhláři a lakýrníci pro výrobu nábytku ze dřeva palisandr, mango a akácie. Pracoviště: Bishnoi s.r.o. - říčany, Barákova, č.p. 237, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Ravindra Kumar, +420 777 867 246.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fethullah Gülen, turecký intelektuál a duchovní
4

Trump popřel, že by uvažoval o vyhoštění duchovního Fethullaha Gülena

Leoš Mareš se stal Ježíškovým vnoučetem a v sobotu dopoledne přijel do Domova seniorů Slezské humanity v Horní Suché, kde předal svůj dar, nový elektrický vozík, šťastné Zdeňce Bagierové.
16

Leoš Mareš je Ježíškovo vnouče, v domově seniorů rozjel i malý dýchánek

Výročí sametové revoluce ve stínu vládní krize, píší světová média o oslavách

Českých připomínek 17. listopadu 1989 si všímá i zahraniční tisk. Většina médií přitom upozorňuje, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem českého premiéra Andreje Babiše a jeho syna. Britský The Independent pak podrobně popisuje okolnosti vedoucí k pádu komunistického režimu v Československu.

OBRAZEM: Situace je nadmíru výtečná. Prahou prošel karnevalový průvod

Trochu ve stínu mohutných demonstrací proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) se konal v centru Prahy v sobotu 17. listopadu také satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení. Akce skončila před šestou hodinou na náměstí Republiky ohňovou show. Sedmého ročníku se zúčastnilo zhruba 300 nadšenců v různých kostýmech a maskách.

Derby se blíží. Ještě před ním ukázali Slováci nový národní stadion

/FOTOGALERIE/ Už v pondělí se čeští fotbalisté střetnou v Edenu se Slováky o záchranu v B divizi Ligy národů. Ještě pár dní před tím ale právě z tábora našeho pondělního soupeře spatřily světlo světa fotografie nového národního stadionu.

AKTUALIZOVÁNO

Požár louky v Krkonoších se rozšířil až do Polska

V Krkonoších nad Labskou boudou na česko-polské hranici dnes vzplála louka na ploše přibližně 600 krát 600 metrů. Kvůli silnému větru se požár rychle rozšířil i na polskou stranu hor. Labskou boudu plameny neohrozily.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT