Podobnou zprávu dostaly tisíce lidí v České republice. Měnila se v ní jen čísla účtů, adresa exekučního úřadu a dlužná částka. Odesílatelem ovšem nebyl člen prezidia exekutorské komory Jiří Prošek, jak uváděl příkaz, ale podvodník, který se snažil vylákat z lidí peníze. Podle adresy přišel e-mail z brněnské reklamní společnosti. Ředitelka obchodního oddělení ale redaktorovi regionálního Deníku sdělila, že 
o exekučních výzvách nic neví.

„Pochopitelně mě to vyděsilo. Vypadalo to tak věrohodně, že jsem si říkala, kde jsem co zapomněla zaplatit," popisuje Zezulová. Zhruba deset minut věřila, že několik tisíc korun opravdu dluží. „Bylo mi jasné, že do patnácti dnů bych peníze dohromady nedala. Pak mě napadlo hledat nějaký kontakt, kde bych si ověřila, za co to je," říká studentka Masarykovy univerzity. V mailu totiž chybělo telefonní číslo. Našla si proto na internetu stránky plzeňského exekutorského úřadu, odkud jí měl e-mail přijít. „Naštěstí už tam bylo upozornění," popisuje Zezulová, jak zjistila, že nic platit nemusí.

Exekutorské úřady po celé republice i exekutorská komora urychleně informovaly veřejnost, že výzvy k zaplacení dluhů jsou falešné. Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové posílají skuteční exekutoři podobné dopisy poštou. Pouze ve výjimečných případech a na vlastní žádost může účastníkovi exekutorského řízení přijít výzva elektronicky. Exekuční příkaz ve formátu pdf je v takovém případě součástí přílohy a není nikdy v komprimované složce, jak tomu bylo 
v případě dnešního útoku.

V příloze mailu, který dostala i Monika Zezulová, byl ukryt virus, který se podobným způsobem šíří už od dubna. „Porovnávali jsme čísla bankovních účtů a zjistili jsme, že jsou generována automatickým systémem a pravděpodobně neexistují," říká Báčová. Přesto varuje lidi, aby přílohu neotevírali, protože už tím riskují finanční ztrátu. Virus se totiž může pokusit získat přístup k bankovním účtům.
Jestli jsou bankovní účty skutečně falešné, potvrdí s konečnou platností až Finanční analytický útvar ministerstva financí, kterému exekutoři případ předali. „V posledních letech jsme svědky toho, že přibývá případů falešných exekutorů i různých podvodných e-mailů," upozorňuje Báčová. Například v srpnu 2011 podvodník vystupující pod jménem Marek Holeček vylákal mailem několik milionů.