Policie zatím případ vyšetřuje jako obecné ohrožení. Podle zdroje obeznámeného s podrobnostmi je ale pravděpodobné, že vzhledem k charakteru a provedení zločinu dojde ke změně právní kvalifikace. Za pokus o vraždu hrozí pachatelům až patnáctileté vězení.

Oficiální místa teprve ve čtvrtek potvrdila informace Deníku, že severomoravští policisté tento závažný čin objasnili. Jak již Deník psal, kriminalisté zatkli dvanáct osob údajně patřících k pravicovým radikálům. Policejní eskorty je dopravily do sídla severomoravské kriminální služby v centru Ostravy, kde od středy probíhaly výslechy. „Mohu potvrdit, že zatýkání s vítkovským případem skutečně souvisí,“ uvedla krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová s tím, že další informace nelze v této chvíli sdělit. „Jedná se o velmi náročnou věc,“ vysvětlila Andělová.

Padla obvinění

Podle zdroje Deníku policisté ve středu zatkli dvanáct mladých pravicových extremistů z Hornobenešovska, Bruntálska a Opavska. Někteří již byli obviněni. Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že se různou měrou podíleli na vypálení domu. Podle Andělové policisté odvedli velmi dobrou práci. „Akce policie byla precizně připravena, což bude mít nemalý význam pro další postup v trestním řízení,“ doplnila Andělová. K přesnému počtu zadržených osob ani k tomu, zda se chystá další zatýkání, se Andělová nechtěla vyjádřit.

Severomoravská policie svolala na pátek mimořádnou tiskovou konferenci. Mluvčí Soňa Štětínská uvedla, že tématem bude dubnový žhářský útok na Opavsku. Současně potvrdila zatčení blíže neurčeného počtu osob. „Byly a jsou prováděny výslechy osob a probíhají další úkony trestního řízení. Veškeré další informace, které je možné veřejnosti v souvislosti s objasněním případu sdělit, budou součástí zítřejší mimořádné tiskové konference,“ sdělila Štětínská.

Řada nejasností

Zločin se odehrál letos 18. dubna před půlnocí. Tehdy neznámí pachatelé vhodili do domu romské rodiny zápalné lahve naplněné automobilovým benzinem. Policisté našli tři ohniska požáru. V objektu se v té době nacházelo osm lidí. Všem se naštěstí podařilo před plameny uniknout, někteří však utrpěli zranění. Nejhůře dopadla dvouletá Natálka, která měla popáleniny na osmdesáti procentech těla. V kritickém stavu ji záchranná služba převezla do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Její šance na přežití byly v té chvíli mizivé. Podrobila se řadě náročných operací a její stav se postupně začal zlepšovat. Před několika dny ji lékaři probudili z umělého spánku. V nemocnici skončili i její rodiče, kteří však mohli být propuštěni do domácího ošetřování.

Vše o tragické události a jejím vyšetřování se dozvíte v souvisejících článcích ZDE

Vyhořelý dům musel být zbourán. Rodina dostala náhradní ubytování. Získala také peníze z různých sbírek a darů, a nyní si hledá nový domov.Policisté během vyšetřování prověřili více než šest set osob. Od samého začátku se jako hlavní jevila verze o rasovém útoku, ochránci zákona však prověřovali i jiné možnosti. Postupně vyloučili variantu, že si Romové dům zapálili sami, nebo že by případ mohl souviset s únorovou dopravní nehodou, jež se stala přímo před rodinným domem. Kriminalisté také delší dobu pátrali po osádce tmavého vozidla, které v době útoku projíždělo kolem objektu. Jak se ale ukázalo, auto nemělo s činem nic společného. Policisté také identifikovali autora amatérské nahrávky zachycující průběh požáru. Záznam se později objevil v médiích. Ani tato stopa ale k pachatelům nevedla.

Policie stanovila několik vyšetřovacích verzí. Tou nejpravděpodobnější se jevil rasový útok. Potvrzovaly to i výpovědi obyvatel domů, kteří slyšeli někoho křičet: „Cikáni, vyhoříte!“ Kriminalisté však prověřovali i další možnosti. Postupně vyloučili variantu, že by si Romové dům zapálili sami. Nepotvrdila se ani domněnka, že by útok souvisel s dopravní nehodou, která se stala koncem února letošního roku přímo před uvedeným domem ve Vítkově. Policisté během vyšetřování vyslechli na šest set osob z celé České republiky. Prověřovali mimo jiné i nahrávku, která byla zveřejněna v médiích. Jednalo se o záběry hořícího domu. Kriminalisté autora identifikovali, detailně prozkoumali i celý záznam. Podařilo se jim také zjistit totožnost osádky tmavého vozu, který v době, kdy v domě začalo hořet, projíždělo poblíž místa činu. Ani to jim však podle dřívějších vyjádření policie nepomohlo.

KAUZA VÍTKOV DEN PO DNI

18. duben - Krátce před půlnocí vhodili neznámí útočníci zápalné lahve do domu romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Požár poranil Pavla Kudrika a jeho ženu. Nejhůře dopadla jejich dvouletá dcerka, která byla převezena s těžkými popáleninami ve velmi vážném stavu do nemocnice. Spekuluje se, že čin měl rasový motiv.

19. duben - K případu se vyjádřil i prezident Václav Klaus, který žádá tvrdý trest pro viníky!

20. duben - Dívenka je stále ve vážném stavu, prožívá krizové období. Policie zjistila, že do domu byly zápalné lahve vhozeny čtyři. Kromě rasismu se spekuluje také o tom, že šlo o mstu lichvářů.

21. duben - Otec popálené holčičky, Pavel Kudrik, byl z opavské nemocnice převezen do nemocnice vězeňské. Vyšlo totiž najevo, že se vyhýbal trestu vězení, za který byl odsouzen již před časem.

22. duben - Ministra pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb žádá Kudrika milost od prezidenta Václava Klause. Občané Vítkova zakládají sbírku na pomoc postižené rodině. Dvouletá Natálka je i nadále v kritickém stavu.

23. duben - Prezident Klaus přerušil Kudrikovi výkon trestu. Romové ve Vítkově organizují ochranné hlídky. Bojí se dalších útoků. Ty jsou však podle policie nepravděpodobné.

24. duben
- Pavel Kudrik je zpět na svobodě a s popáleninami leží v opavské nemocnici. On a jeho rodina dostali od ministra pro menšiny Michaela Kocába osobní dar 100 tisíc korun.

30. duben - Pavel Kudrik, popálený při žhářském útoku ve Vítkově, dnes odchází z ostravské fakultní nemocnice do domácího léčení

3. květen - Nejméně v patnácti městech po celé České republice proběhla v neděli 3. května od 16.00 hodin řetězová demonstrace Romů proti vzrůstající xenofobii a rasismu v zemi.

22. květen - Vypálený dům demolují, náklady ponese město. Rodinný dům, ve kterém romská rodina do útoku žháře žila, musí odborníci definitivně srovnat se zemí.

10. červen - U popálené dívky z Vítkova došlo ke zhoršení zdravotního stavu, organismus reaguje. Je to dlouhodobá záležitost. Holčička je stále hospitalizována na oddělení pediatrickém resuscitační a intenzivní péče.

28. červen - Michael Kocáb, ministr pro lidská práva, o víkendu dorazil do Vítkova. Zajímal se o aktuální situaci vypálené romské rodiny, které intenzivně hledá nové bydlení. Podle jeho slov není zatím k dispozici pozemek vhodný k výstavbě. Mobilní domek i se zařízením by měl stát pod půl milionu korun plus napojení k síti. Na sbírce je v současné době 770 tisíc korun.

7. srpen - Dvouletou Natálku lékaři probrali z umělého spánku. Její zdravotní stav je opravdu nejlepší za tři měsíce, co je v nemocnici.