Uvedl to v pondělí server Aktuálně.cz. O v přepočtu 12 miliard korun, které švýcarská prokuratura zablokovala při vyšetřování finančních machinací v MUS, se firma přihlásila v únoru. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob již dříve řekl, že Diag Human nemá na zablokované peníze žádný nárok.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) byly peníze obstaveny v civilním soudním řízení na základě toho, že firma Diag Human SE má ze srpna 2008 rozhodnutí arbitráže, že jí má Česko za zmařený obchod s krevní plazmou zaplatit miliardy. To se však dosud nestalo, a ČR je tak podle firmy jejím dlužníkem. Právník Jan Kalvoda, který Diag Human v Česku zastupuje, postup společnosti neobjasnil. „Jsem vázán mlčenlivostí a nejsem zmocněn komentovat exekuční řízení mimo českou jurisdikci,“ řekl deníku.

Rozhodne se v řádu týdnů

Obžalovaní exmanažeři MUS využili možnosti, odvolat se proti postupu Diag Human. „Rozhodnutí soudu je očekáváno v průběhu příštích týdnů,“ sdělila Aktuálně.cz mediální zástupkyně manažerů Alexandra Rudyšarová, někdejší šéfka státní agentury CzechInvest.

Ministerstvo financí ČR jakýkoli nárok Diag Human na peníze na švýcarských kontech odmítá. „Stát se o miliardy ve Švýcarsku aktivně hlásí, nikdo jej nemůže připravit o jeho pozici poškozeného,“ řekl mluvčí úřadu Jakob.

Sedm obžalovaných

Švýcarská prokuratura loni koncem října oznámila, že viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z privatizované MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. V rámci vyšetřování zablokovali na několika kontech v přepočtu přes 12 miliard korun.

Soud ve Švýcarsku zamítl letos na začátku března odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům MUS. Stát se tím chtěl ucházet o blokované miliardy korun. Česko však i po zamítnutí odvolání zůstává v pozici poškozeného a zúčastní se dalšího řízení, v dubnu navíc podá civilní žalobu.

Diag Human vede spor s Českem kvůli obchodu s krevní plazmou téměř 20 let. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje.