„Pro mě je klíčové, že je to zákulisní boj, že nejde o daňové ideje, ale je tu boj mezi Petrem Nečasem a Petrem Tluchořem," uvedl Dobeš. Tluchoře označil za „kvartálního pučistu", když připomněl aféru kolem VV, při níž se podle něho Tluchoř s bývalou šéfkou klubu VV Kristýnou Kočí snažil změnit vládní koalici.

„Pokud vládu budou podporovat i někteří další poslanci, tak určitě budeme rádi," reagoval na informaci předseda poslaneckého klubu vládní ODS Zbyněk Stanjura. Dodal, že mnozí z těch, kteří jsou nyní v opozici, původně hlasovali pro vládní programové prohlášení.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík byl ale zdrženlivější. „My jsme si s poslanci zvolenými za VV v koalici užili dost. A myslím, že celá tato země," poznamenal. Pokud se Dobeš rozhodne vládu podpořit, je to podle Gazdíka jeho věc.

Nestabilní partner

Gazdík z toho „nejásá", protože nejde jen o jeden daňový balíček, ale o otázku, zda má koalice v Poslanecké sněmovně většinu, která je schopná vládnout do řádných voleb. Po jednom hlasování by mohla přijít další nestabilita a vydírání. „A mé zkušenosti s Josefem Dobešem velí, že by to nebyl úplně stabilní partner," řekl Gazdík.

Sněmovna bude o balíčku, s nímž vláda spojila důvěru, hlasovat ve středu. Pokud vláda padne, Dobeš „garantoval", že podepíše sociálnědemokra­tický návrh na rozpuštění Sněmovny. Nejde mu prý o to, udržet si „židli".

Se svým oznámením, že vládu podpoří, prý čekal až na dobu po kongresu ODS. Měl by prý těžší rozhodování, kdyby Tluchoř proti Nečasovi kandidoval do čela občanských demokratů.

Vnitřní boje

Na otázku, proč vlastně při svém rozhodování bere v potaz vnitřní boje v jiné politické straně, odpověděl svou starostí o úroveň politiky. „Toto je to, co vlastně snižuje úroveň politiky a degraduje to, kde jsme my všichni," uvedl.

Původně měl na tiskovou konferenci s Dobešem dorazil i další poslanec VV David Kádner, nakonec ale nepřišel. Dobeš vtipkoval, že jej kolegové z VV na klubu zamkli, podle jednoho z poslanců této strany ale Kádner klubu sdělil, že účast na tiskové konferenci odmítl.

Kádner sám později novinářům řekl, že pro něj je důležité, aby byly sazby DPH v příštím roce 14 a 20 procent. Věci veřejné své poslance na klubu zavázaly, aby takovou variantu ve Sněmovně podpořily.

Šéfka klubu VV Kateřina Klasnová uvedla, že Dobeš je zatím členem klubu. Ona sama chce ale svolat jeho jednání, kde by měl svůj postup kolegům vysvětlit, a je připravena navrhnout jeho vyloučení.