Podobné žaloby podali podle serveru Info.cz i bývalí náměstci z ministerstev zemědělství a práce Jiří Jirsa a Petr Hejduk.

Agrofert vlastnil do loňského února premiér v demisi a exministr financí Andrej Babiš (ANO), poté firmu přesunul kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Na postu náměstka byl Závodský zhruba od začátku roku 2014 do konce loňského roku, na funkci ho navrhli lidovci. Babišova vláda zrušila k začátku letošního roku sedm desítek míst na ministerstvech a úřadu vlády. Na ministerstvu financí byly zrušeny dvě z osmi sekcí, včetně sekce majetku státu vedené Závodským. Své odvolání označuje Závodský za účelové a podal kvůli tomu žalobu k Městskému soudu v Praze.

Jan Hamáček
Chceme dál vyjednávat s ANO o účasti ve vládě, informoval Zemana Hamáček

Důvodem odvolání z funkce bylo podle Závodského například to, že jako náměstek zahájil prověrku hospodaření Agrofertu na státních pozemcích. Dalším důvodem bylo podle něj to, že nechal prověřit, zda tehdejší náměstkyně ministra financí a nyní ministryně Schillerová platila adekvátní nájemné za pronájem státního bytu v centru Prahy. Za byt 1+1 Schillerová platila podle médií zhruba pět tisíc korun měsíčně včetně poplatků.

"Nařčení pana Ondřeje Závodského naprosto odmítám," reagovala na vyjádření exnáměstka ministryně financí. "Zmiňovaná šetření probíhají a jsou v gesci příslušných útvarů. Jsou prováděna řádně, v souladu se všemi právními přepisy. Trvám na tom, aby byly výsledky obhajitelné při případném dalším přezkumu jakoukoli nezávislou institucí, jež pro vyloučení jakýchkoli dalších pochybností uvítám, včetně posouzení ceny mého předchozího využívání ubytovny Finanční správy," doplnila.

Tomio Okamura.
Okamura se před poslanci ANO omluvil za výroky o Letech

Ministerstvo žalobu a výroky Závodského odmítlo komentovat. "Jedná se o svobodné rozhodnutí a právo každého. Ministerstvo financí ho nebude žádným způsobem komentovat," řekl serveru Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Žaloby kvůli personálním změnám na ministerstvech podali také bývalý náměstek z ministerstva zemědělství Jirsa a exnáměstek z ministerstva práce a sociálních věcí Hejduk. Jirsova žaloba ale podle Info.cz míří zatím celkově na systémové změny na ministerstvech schválené loni v prosinci Babišovou vládou. Sám Jirsa totiž ještě oficiálně odvolán nebyl. "Nedostal jsem do ruky rozhodnutí ministerstva," řekl serveru. Až bude jeho odvolání potvrzeno, podá kvůli tomu další žalobu.

Předseda SPD Tomio Okamura
Odvolání Okamury? Lidovci sice sehnali podpisy, ale ANO šéfa SPD podrželo