„Situace v oblasti informačních technologií není na našem ministerstvu zrovna ve skvělém stavu. Říkali jsme si, že jako pomoc by bylo úžasné využít právě vědecké kapacity instituce, jako je ČVUT v Praze," uvedla ministryně. Myslí si, že by ministerstvo jako veřejná instituce mělo využívat hlavně služeb a znalostí jiných veřejných institucí, jako jsou třeba vysoké školy.

Ministerstvo práce chystá novou strategii, jak by jeho informační technologie měly po roce 2015 vypadat. Podle náměstkyně Ivy Merhautové (KDU-ČSL) by první varianta měla být hotova do konce měsíce. ČVUT by mělo návrh posoudit. Konzultace s vysokoškolskými experty by měly zajistit, že projekty budou v souladu s celostátními plány, budou následovat moderní trendy a budou také ekonomicky výhodné.

Promarněná miliarda

Memorandum neupravuje, kolik bude případná spolupráce stát. Náklady na školení či cestovní výdaje si budou obě strany hradit samy. „Jednotlivé projekty se pak budou zohledňovat každý zvlášť," uvedla Marksová. Podle mluvčího resortu sumu za konkrétní činnosti upraví smlouva, náklady by se měly sdílet.

Ministryně před nedávnem řekla, že kvůli špatnému hospodaření s informačními technologie ministerstvo práce v posledních třech letech promarnilo miliardu korun. Velká část systémů podle nedávného auditu funguje beze smluv, některé služby má resort dvakrát.

Resort práce má třeba potíže se systémem pro vyplácení dávek. Nové aplikace měly úřady práce od roku 2012, ty ani po měsících řádně nefungovaly. Ministerstvo pod tehdejším vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) je navíc pořídilo bez tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě. Antimonopolní úřad pak kvůli porušení zákona o zakázkách zakázal systémy používat. Úředníci se tak ze dne na den museli vrátit na přelomu roku ke staronovému OKsystemu. Na něj ale mají smlouvu jen do konce roku. Resort se chce s dodavatelem dohodnout na dočasném prodloužení kontraktu do doby, než vybere v soutěži nového poskytovatele. Tendr se chystá vyhlásit na podzim.