Bylo úterý, krátce před osmou hodinou ranní. Dobrovické obchody na náměstí začínají pomalu otevírat, školní děti už sedí v lavicích.

Za minutu osm, jako každý den, vyjíždí prodavačka z obchodu s květinami pro zboží přede dveře. Baví se s obsluhou vedlejšího obchodu. V tom ale jejich hovor přeruší výbuch a následná detonace. „Najednou se ozvala strašná rána, pak jsme uviděli oheň a žlutooranžový dým," vypráví nám krátce poté asi čtyřicetiletá prodavačka z dobrovické květinky. Přestože má na rtech úsměv, uvnitř je stále plna strachu.

„Okamžitě jsem začala obvolávat rodinu a známé. To víte. V cukrovaru pracuje manžel a spousta dalších místních lidí," vysvětlila prodavačka v růžovém tričku, která ihned začala pociťovat, že se jí špatně dýchá. Přestože je už na leccos zvyklá, vzduch oproti běžné situaci popsala jako velmi štiplavý.

A protože obchod se nachází ihned u kruhové křižovatky, tedy v centru, jen během dopoledne ji navštívily desítky zákazníků. Jejich hovory měly jasné téma – výbuch, zranění. „Lidé mají strach. Bojí se dalšího výbuchu. Žádné informace nemáme potvrzené, jde jen o spekulace," pokračovala a ukazovala, jakou má i po dvou hodinách od detonace husí kůži na rukách.

Tlaková vlna

Nejen ona slyšela výbuch na vlastní uši. Stejně na tom byla také Eliška Horehleďová z Dobrovice. „Spala jsem vedle svého malého syna, když se najednou celý dům otřásl," popisuje úterní probuzení.

Stejně jako další obyvatelé širokého okolí byla zasažena tlakovou vlnou, kterou způsobil výbuch v dobrovickém lihovaru, jenž je součástí zdejšího cukrovaru a patří firmě Tereos TTD.

Když k místu neštěstí přijížděl Boleslavský deník, na Palackého náměstí se zastavovaly skupinky lidí a ukazovaly si, odkud vyšlehly plameny. Poté dlouze diskutovaly o tom, co detonaci mohlo pravděpodobně způsobit.

Exploze okamžitě zaměstnala všechny složky integrovaného záchranného systému. Nejvíc napilno měli nejprve záchranáři, počet zraněných totiž stále narůstal. Přestože do areálu cukrovaru novináři nesměli, mohli jen z bezpečné vzdálenosti pozorovat, jak z areálu blikající vozy střídavě přijížděly a odjížděly.

To potvrdila také mluvčí středočeských policistů Markéta Johnová. „Výbuch v areálu cukrovaru v Dobrovici byl nahlášen kolem osmé ranní. Na místo okamžitě vyjely všechny složky Integrovaného záchranného systému. Kromě hasičů a záchranářů byl zde i policejní pyrotechnik a vrtulník s termovizí, který ze vzduchu monitoroval tepelné zdroje," řekla Johnová.

Policisté kontrolovali nejen bezpečnost před areálem, aby dovnitř nevnikly nepovolané osoby, a zajistili také objekt i blízké okolí. Areál budou moci prozkoumat až poté, co hasiči skončí s ochlazováním technologie.

Čtrnáct zraněných

Počet zraněných se v průběhu dne měnil, situace na místě byla hodně dramatická.

Mluvčí záchranky Petra Effenbergerová nakonec kolem poledne upřesnila, že zraněno bylo čtrnáct lidí. „Dva těžce zraněné odvezly vrtulníky, jeden byl přepraven do Liberce, druhý do Prahy. U obou šlo o mnohočetná poranění. Dále byli čtyři lidé odvezení sanitkami do mladoboleslavské nemocnice. U nich šlo o kombinovaná poranění," řekla Boleslavskému deníku.

Čtyři ženy byly zraněny pravděpodobně tlakovou vlnou výbuchu a po poskytnutí péče byly převezeny do nymburské nemocnice k dalším vyšetřením. Odpoledne ale mluvčí nemocnice informovala, že všechny jsou už propuštěny.

Zatím posledními zraněnými jsou tři osoby zasažené kyselinou dusičnou. Ty po poskytnutí odborné péče přepravili záchranáři do nemocnice v Turnově.


Přestože Boleslavskému deníku nechtěl nikdo sdělit konkrétní rozsah poranění, redakci se podařilo zjistit, že člověk, který se pohyboval na místě v čase výbuchu, si pravděpodobně ponese vzpomínku po celý zbytek života. Podle zdroje šlo zřejmě o údržbáře, kterému detonace utrhla nohu a dále ho zranila na hlavě a podle všeho i v obličeji.

Plné ruce práce měli pochopitelně také hasiči. „Na místo vyjelo deset hasičských jednotek včetně dobrovolných, poslali jsme tam i naši chemickou laboratoř," uvedl k tomu mluvčí hasičů Ladislav Holomčík.

Škody viděl nejprve hodně pesimisticky, podle původního odhadu se měly pohybovat až kolem půl miliardy korun. Později firma vyslovila odhad, v němž se hovoří o řádech milionů, přesněji je ale bude možné stanovit až po důkladném ohledání místa, k němuž dojde v nejbližších dnech. 

Jeden z přímých svědků exploze Boleslavskému deníku kolem půl desáté dopoledne třesoucím hlasem řekl, že má uvnitř kamarády a že následky nelze ani popsat. „Bylo to hrozné, jsem z toho v šoku, snad už se nikomu nic nestane," svěřil se otřesený muž.

„Občanům města nehrozí žádné nebezpečí," uklidňovalo vedení Dobrovice, které hned dopoledne informovalo obyvatele na webových stránkách města.

Přesto se mezi lidmi šířily obavy z dalšího možného výbuchu. To ale hasiči vyvraceli.

„Prý jsou hasiči stále uvnitř a podle informací, které mám, není jisté, zda se oheň podařilo zlikvidovat úplně," popsala obyvatelka Dobrovice, která bydlí hned v centru. Kromě toho zaslechla, že uvnitř prostoru, kde k explozi došlo, jsou stále ještě zasypaní lidé. Podle hasičů se ale všechny osoby, které byly v tu chvíli v areálu a pracovaly na údržbě, podařilo najít.

U lihovaru, kde se zpracovávají cukerné šťávy na výrobu lihu, také převážnou část dne situaci monitoroval starosta Tomáš Sedláček. „Když to bouchlo, běžel jsem hned sem. Dorazil jsem ve chvíli, kdy hasiči už měli oheň pod kontrolou, takže vlastně po pár minutách," sdělil Tomáš Sedláček.

Přestože se v blízkém okolí i po areálu cukrovaru povalovaly kusy plechů a železa, které exploze utrhla, nikdo z obyvatel zraněn nebyl. „Pochopitelně, lidé mají strach. V první chvíli uslyšeli výbuch, pak uviděli z areálu lihovaru stoupat dým, a tak nevěděli, co se přesně děje," vysvětlil Tomáš Sedláček, který pochválil místní jednotku dobrovolných hasičů za velice kvalitní a rychlý zásah. Potvrdil, že na místě byla i hasičská chemická laboratoř. A protože žádné závady nezjistila, hasiči uvnitř areálu pracovali bez dýchacích přístrojů.

Odstavený lihovar

Cukrovar Tereos TTD vydal na svých stránkách prohlášení, že lihovar je od 5. září odstavený a probíhala zde pravidelná plánovaná údržba.

„Příčiny výbuchu budou předmětem dalšího vyšetřování, zcela jistě ale nedošlo k výbuchu plynu ani související technologie. Lihovar až do odvolání zůstává mimo provoz," řekl mluvčí Jakub Hradiský.

Podle něj se silná exploze podepsala i na blízkých budovách. Detonace rozbila několik oken nejen v továrně, ale pravděpodobně i na domech lidí, kteří bydlí nedaleko. To, k jak velké škodě při výbuchu došlo, bude společnost zjišťovat v následujících hodinách či dnech.

Jakub Hradiský dále konstatoval, že okamžitě po explozi zhruba na půl hodiny evakuovali zaměstnance okolních provozů. Pokud by totiž došlo k dalšímu výbuchu, eliminovali by tím počet zraněných.

Jaký dopad bude mít neštěstí na bezpečnostní opatření, mluvčí zatím nedokázal konkrétně komentovat: „Nejdříve musíme zjistit, co bylo příčinou, zda to bylo selhání lidského faktoru, selhání zabezpečení či technologie. To v tuto chvíli nejsme schopni říct. Pokud bychom zjistili, jak takové situaci předejít, určitě se to odrazí v nových bezpečnostních opatření," nastínil.

Kontaminované ovzduší?

Lidé v Boleslavi si v úterý dopoledne stěžovali na to, že se jim hůře dýchá, odborníci ale negativní dopad tohoto druhu v důsledku výbuchu odmítají.

„Na místo byli ihned vysláni odborníci z odboru životního prostředí mladoboleslavského magistrátu. Podle velitele zásahu mladoboleslavských hasičů nedošlo k žádnému úniku chemikálií do ovzduší – lidé v Mladé Boleslavi tak mohou zůstat v klidu. Podle Jana Jihlavce, vedoucího odboru životního prostředí, došlo pouze k malému úniku kyseliny dusičné do okolní zeminy. Tento problém vyřeší sanace," dodala tisková mluvčí radnice Hana Jandová Koišová.

Na to, zda do vzduchu neunikly škodlivé látky, se pochopitelně ptal i Tomáš Sedláček. Podle informací, které získal, nebylo zjištěno nic, co by ohrožovalo život nebo zdraví. „Nějaká kyselina zřejmě unikla, nicméně koncentrace nebyla velká. Vše se rozplynulo," uzavřel.