Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exředitel civilní rozvědky Randák: Část výkupného někomu zůstala za nehty

Mladá Vožice – Bývalý ředitel civilní rozvědky, dnes angažovaný občan a některými politiky proklínaný znalec českého zákulisí, generál Karel Randák se domnívá, že ne všechny peníze, které byly určeny na výkupné za dvě české dívky unesené v Pákistánu se dostaly ke zprostředkovatelům výměny a samotným únoscům. Na dotaz kde tedy jsou, lakonicky odpovídá: 
„V Čechách." Neotřelý pohled má i na výměnu pětice Čechů unesených v Libanonu za Alího Fajáda, Američany obviněného z terorismu, či na nálady v české společnosti ovlivněné migrační vlnou.  

5.3.2016 46
SDÍLEJ:

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.Foto: Deník/Radka Doležalová

V době, kdy Hana Humpálová 
a Antonie Chrástecká byly ještě v rukách únosců v Pákistánu, jste říkal, že moc nevěříte v jejich návrat. Byl pro vás úspěch vyjednávání překvapením? Jak celý případ hodnotíte dnes?

Tehdy jsem tvrdil: jestli jsou naživu, tak šance je vždycky, ale že tomu moc nevěřím. Důležité je vždy navázání kontaktu s únosci. Nyní se můžeme ptát, kdo to udělal a jak se to vlastně stalo – protože to je stále dost nejasné – a v jakém stavu se vrátily. Mně vadí, a už tehdy jsem to říkal, jak prezident všude vykládal, že si za to ty holky mohou samy. Když se nakonec vrátily, tak je ani nepřijal. Jako kdyby byly prašivé.

Ale to, že tam jely, jim zazlívá více lidí.
Ano, ty holky udělaly jedinou pitomost, a to tu, že tam vůbec jely. Ale když už tam vyrazily, tak v rámci svých možností udělaly všechno, aby se jim něco podobného nestalo. Přesto k tomu došlo. Jejich případ je i varováním. Proč to pokoušet za každou cenu? Proč jezdit do Pákistánu teď, když je tam opravdu nebezpečno? Nemusím tu zemi přece vidět ve 20 letech, můžu ji poznat ve třiceti, až tam jednou bude normální režim. Zkrátka to uspěchaly.

Výše výkupného

Když se na veřejnost dostala údajná výše výkupného, někteří lidé poukazovali na to, že na výkupné peníze jsou, ale například na seniory a vážně nemocné se často jen těžko hledají.
Každý stát musí vůči svým občanům vyslat signál, že udělá vše pro to, aby vás dostal v pořádku zpátky, když se v cizině dostanete do problémů. Krásný případ jsou v tomto ohledu Izraelci. Snaží se dostat zpátky i lidi, kteří jsou pohřešováni desítky let. A když jsou prokazatelně mrtví, tak se alespoň pokouší dostat zpět domů ostatky. To jsou ty správné signály, které by měl stát vysílat ke svým občanům.

Ale co finanční otázka a úvahy, na co je vydat a na co už ne?
Na nemocné peníze jsou. Akorát jsou rozkradené, tak jako všechno v tomto státě. Kdyby se někdo podíval do resortu zdravotnictví, tak zjistí, že v něm je financí spousta. To, že se „rozfrcají" na nesmyslné projekty nebo jejich prostřednictvím skončí úplně někde jinde, je jiná věc.

Jak je možné, že unikla na veřejnost údajná výše výkupného?
To, že ta částka unikla ven, je průšvih. A problém je i v tom, že podle dostupných informací stát sice zaplatil šest milionů dolarů, ale únosci tuto sumu neviděli celou, že dostali daleko méně. O tom se moc nemluví.

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.

A kde by tedy podle vás měl být ten zbytek peněz?
Někde po cestě někomu nějaké dolary uvázly za nehty. Ono to není tak, že Turci 
(zprostředkovatelé komunikace – pozn. red.), či únosci dostali šest milionů. Měli získat výrazně méně. Proto kolem toho byl takový humbuk. Tady by se mělo vyšetřit, kde zbytek těch peněz je.

A kde by tedy měl být?
V Čechách.

To je neuvěřitelné.
Ale to je normální. To nemůže překvapit. Takhle to tady funguje. Tady žijí lidé, kteří jsou schopní uloupnout si z čehokoliv.

Kolem zveřejnění výše výkupného byl obrovský poprask. A to i kvůli Miloši Zemanovi, který říká, že výši výkupného nepotvrdil, ale jen konstatoval, co už bylo řečeno.
Potvrdil to, úplně jednoznačně to potvrdil. Vždyť to ještě přepočítával, aby bylo vidět, jak je dobrý ekonom a zná kurz. Ale to už jsou jenom tanečky a slovíčkaření. Ta suma uniknout pochopitelně neměla. Pochybuji, že by se to někde jinde ve světě mohlo stát. Nebo asi mohlo, ale je to prostě „bordel".

Může české turisty takto vypuštěná informace opravdu ohrozit. Není to přehnané?
Někteří lidé se tak prezentují: Když se ví, že je náš stát ochoten platit, tak každý teď žijeme v potenciálním nebezpečí, že nás unesou. Tak to ale není. Já jsem k této otázce napsal glosu, kdy jsem si z toho dělal legraci, že se kvůli svému únosu bojím jít na nákup.

Hana Humpálová měla konvertovat podle některých informací k islámu. Je to podle vašich zkušeností v těchto případech běžné nebo alespoň pochopitelné?

Bez toho, že by s ní člověk mluvil a že by opravdu detailně znal podmínky, ve kterých tam žila, to jen tak jednoduše odsoudit nelze. Já si dovedu živě představit, že každý z nás by k islámu konvertoval jenom proto, aby si zlepšil životní podmínky, kterým by byl vystaven. To není nic, co by se mělo odsoudit. Podobá se to diskusím o lidech, kteří měli za minulého režimu spolupracovat se Státní bezpečností. Nikdy nevíte, proč to udělali, co za tím bylo, jestli byl na ně vyvíjen nátlak, třeba přes jejich děti. To jsou otázky, které by se měly posuzovat se znalostí všech okolností. A konverze k islámu není nic tak tragického či špatného. Je to náboženství jako každé jiné. Když nejste extrémní fundamentalista nebo takzvaný islamista, tak jaký je rozdíl mezi judaismem a islámem či křesťanstvím.

Únos v Libanonu

Další podobná aféra, která vyvolala ve společnosti značnou odezvu, se točila kolem pětice Čechů unesených v Libanonu. Kontroverzní byla především jejich výměna za Libanonce Alí Fajáda a El Marabího, kteří podle USA měli spolupracovat 
s teroristy. Bylo správné je Američanům nevydat?
Tam je těžké posoudit, a je otázka, zda se veřejnost vůbec někdy dozví, jak to s Fajádem před jeho zatčením 
v Česku bylo: pro koho všeho pracoval. Ví se, že má ukrajinský pas, dělal pro bývalého prezidenta Janukovyče, pracoval ve firmě, která obchoduje na Ukrajině se zbraněmi. Je velmi obtížné takhle 
z venku posuzovat jeho roli. Zrovna tak je velmi obtížné posuzovat americkou žádost o jeho vydání i následné rozhořčení ambasády po jeho výměně. Zda bylo nehrané, nebo jen strojené. Co samozřejmě nastat nemělo, je situace, do které se česká strana nechala vmanévrovat. Najednou se ocitlo pět lidí někde v Libanonu, někteří tam byli za blbce, to se týká těch dvou novinářů. Pak tam byl jeden člověk absolutně nedůvěryhodný, což byl Fajádův právník, dále tlumočník, který je tam, podle mě, všechny dostal a pak hojně médii propíraný český vojenský zpravodajec.

No právě, co si myslíte o jeho roli?
To je úplně samostatná kapitola. Proč a s čím tam vlastně jel, jel tam opravdu získávat nějaké informace 
o českém kuchaři, který byl unesený v Libyi? Proč se „přifařil" k této skupině? Pokud tam totiž jel získávat informace z polooficiálních, nebo dokonce oficiálních libanonských zdrojů, tak rozhodně nemusel jezdit do údolí Biká (v něm má silnou pozici Hizballáh – pozn. red.). Mohl si prostě sednout na ambasádu a dohodnout si schůzku s někým z libanonské rozvědky. A nemusel vystavovat nebezpečí další lidi. Každopádně Česko se tím dostalo do situace, ze které už nemělo téměř jiné východisko než ty lidi vyměnit.

Uprchlická krize

Arabské, potažmo islámské země se nyní mezi lidmi ale nejčastěji skloňují v souvislosti 
s uprchlickou krizí. Na jaře se očekává další mohutná vlna migrantů. Někteří čeští politici ji vnímají jako zásadní ohrožení České republiky a Evropské unie. Sdílíte s nimi tento postoj?
Je to úplná hysterie. Nesnáším výroky některých prezidentů, zvláště toho našeho. To je hra na ty opravdu nejnižší pudy lidí. Mně bylo úplně stydno, když jsem viděl záběry ze Smilovic, jak se tam sešla skoro celá obec a bouřila se proti jejich přijetí, protože se jich bojí (jednalo se o křesťany z Iráku – pozn. red.). To je neuvěřitelné.

Takže podle vás se není čeho obávat?
Samozřejmě, že migrace přináší rizika. Ale rozhodně bych to nevnímal jako nebezpečí, které ohrožuje naši existenci. To určitě ne. 
I v Česku může nějaký magor jít, koupit si zbraň a začít střílet. To je stejně nebezpečné, ne-li nebezpečnější jako ten nejnebezpečnější uprchlík. Breivik, který v Norsku postřílel přes sedmdesát lidí, byl Nor.

Přesto je situace kolem uprchlíků stále složitější. I v liberálním Německu, které řada komentátorů označuje za jednoho z viníků masivního přílivu migrantů do Evropy. Mohou to Němci zvládnout?
Pochybuji, že by to Němci nezvládli. My na něco takového připraveni sice nejsme, ale Němci jsou důkladní, mají na všechno systémy. Jiná situace ale nastane, pokud se ve veřejnosti zdvihne protimigrační vlna. Když máte dobře nastavené systémy
 a jste schopni je prosazovat 
a udržovat, tak se uprchlíci zvládnout dají. S čím je vždy největší problém, jsou nálady místních. Nesmí dojít k jejich radikalizaci. V Česku je podle průzkumů až 80 procent lidí mentálně namířeno proti uprchlíkům. I proto bychom měli problém.

Není se ale čemu divit, když lidé nejsou z uprchlíků vesměs nijak nadšeni. Podívejte se třeba na obtěžování žen na Silvestra v Německu nebo znásilnění desetiletého chlapce ve Vídni?
Víte co, stát se to může. Říkám znovu: ano, migranti představují určité riziko. Ale podobných případů se určitě i v Německu stává dnes a denně spousta. Akorát, tento případ lze konkrétně spojit 
s uprchlickou vlnou. Proto je na to kladen větší důraz, je to více medializované, prostě se to hodí.

Mohou podle vás vedle sebe fungovat tak rozdílné kultury?
Když bude existovat funkční systém a vymahatelná pravidla, tak spolu mohou žít. Mám s muslimy zkušenosti a to, co se vykládá, nebo to, co se podává jako reálné nebezpečí, to se týká opravdu nepatrné menšiny těchto lidí. Jsou úplně normální. Mají jednu hlavu, dvě ruce, myslí úplně standardně. Proč by to nemělo jít?

Je ale také faktem, že se někteří muslimové i v Evropě řídí právem šaría, například po rozvodu ohledně dětí.
To ale záleží, jakého muslima si vezmete. Spolužačka 
z gymnázia si už na škole vzala muslima, vystěhovala se ven a pak měla obrovský problém se přes Červený kříž vrátit domů. Stal se tam z ní v podstatě hadr na podlahu. Ale to je případ od případu. Jsou Češky, které si vzaly muslima, a žijí v naprosto normálním manželství. Nakonec, můžete si vzít Nora a seberou vám děti. Problémy mohou nastat i mezi Čechem a Češkou. Akorát když v tom figuruje islámský prvek, tak se to v dnešní rozjitřené atmosféře více ve veřejném prostoru zdůrazňuje. A navíc: zdaleka ne všichni muslimové se řídí právem šaría. Tak to prostě není.

Karel RandákBývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.

Voják a policista, bývalý ředitel civilní rozvědky, odvolal ho ministr vnitra Ivan Langer (ODS).
Od roku 2011 je členem správní rady Nadačního fondu proti korupci.
Je mu 60 let, má hodnost generála.

Autor: Veronika Pohanková

5.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 46
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Osobní jednání po tel. dohodě v sídle firmy PÁ 10,00-14,00, Požadavky:, znalost ukrajinského a ruského jazyka, ČJ a rumunský vítán, ŘP sk. B, možnost služebních cest do zahraničí.. Pracoviště: Personalhelp s.r.o. - místo výkonu práce, . Informace: Bogdan Lyvrynets, +420 737 245 534. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Jílová č.p. 1550/1, 787 01 Šumperk. Požadavky: vyučen v oboru zedník, praxe v oboru min. 2 roky. Pracovní doba 6-14.30 hod.. Pracoviště: Fortex - ags a.s., Jílová, č.p. 1550, 787 01 Šumperk 1. Informace: Ivo Černocký, +420 583 310 369,725 007 139. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 12 000 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka ŠD. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U Školy č.p. 122/1, Skrbeň., Požadavky: VŠ vzdělání - obor pedagogika., Hrubá mzda: 24.000 - 28.000 Kč při plném úvazku, pracovní doba 12:00 - 16:00 hod., pondělí - pátek., První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Základní škola skrbeň, okres olomouc příspěvková organizace, U Školy, č.p. 122, 783 35 Horka nad Moravou. Informace: Jarmila Kulatá, +420 585 967 820. Informační technologie - Informační technologie Programátor 15 000 Kč Vývojáři webu a multimédií PROGRAMÁTOR WEBOVÝCH APLIKACÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pracovní činnosti:, - Rozvoj stávajících aplikací a projektů, - Úprava stávajících aplikací na míru dle potřeb našich zákazníků, - Vývoj nových webových aplikací pro široké spektrum zákazníků, - Vhodné i pro absolventy SŠ, VŠ , Požadované dovednosti a praxe, - Objektově orientované programování (OOP) v PHP, - MySQL včetně transakcí, triggerů a pod., - JavaScript včetně jQuery, - CSS2 a CSS3 , - HTML, XHTML, HTML5, - Zkušenost s tvorbou internetových a intranetových aplikací, - Samostatná práce, ale i kooperace v týmu, - Touha učit se a rozvíjet své schopnosti v oboru, - Chuť přinášet nové nápady , - Uvítáme i zkušenosti s mobilními aplikacemi pro iOS, Android a Windows Mobile, Další předpoklady:, - samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, - ochota se učit novým věcem, - znalost AJ na úrovni čtení technické dokumentace, Nabízíme:, - hlavní pracovní poměr, - příjemné pracovní prostředí, - jistota stabilní firmy, - účast na zajímavých projektech, - práce na pobočce v Liberci, - nástupní plat 15 - 25 tis. , - zaměstnanecké výhody, - podpora v rozvoji schopností v oboru, Kontakt:, - profesní životopis zasílejte na jobs@as4u.cz, - tel.: + 420 485 110 911. Pracoviště: As4u.cz, s.r.o.-002, Humpolecká, č.p. 108, 460 05 Liberec 5. Informace: Táňa Jersáková, +420 485 110 911.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZUJEME

Zeman by pověřil sestavením nové vlády opět Babiše

Kdysi na hradě, teď u soudu. Premiér Robert Fico navrhl (druhý zleva), prezident Ivan Gašparovič (vlevo) jmenoval. Igor Štefanov (první zprava) nahradil v dubnu 2009 Mariana Januška (druhý zprava). Dnes stojí oba jmenovaní před soudem
4

Slovenští exministři dostali vysoké tresty. Kvůli miliardovému tendru

USA zvažují vydání duchovního Gülena Turecku. Kvůli vraždě saúdského novináře

Vláda Spojených států zvažuje vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena do Turecka kvůli uvolnění vztahů s Ankarou kvůli kauze vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan duchovního označuje za teroristu a za hlavního strůjce nepovedeného puče proti turecké vládě v roce 2016.  

Lži mezi otcem a synem, Hřib primátorem a odškodné pro Navalného: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Japonský ministr pro kyberbezpečnost nikdy nepoužil počítač. Prý to nepotřebuje

Japonskem hýbe případ, který je ve vysoké politice vskutku bizarní. Nový ministr pro kyberbezpečnost a olympijské hry Jošitaka Sakurada nikdy nepoužil počítač. Ani jednou. Dle svých slov to nikdy nepotřeboval a na jeho práci tento fakt nemá negativní vliv.

Facebooková stránka Stará Šumava má fanoušky až v San Franciscu

/ROZHOVOR/ Téměř dvanáct a půl tisíce sledujících nasbíral za čtyři roky fungování facebookový profil Stará Šumava. Zprávami, příběhy, pověstmi i fotografiemi z historie života obyvatel Šumavy zásobují čtenáře otec Miroslav a syn Zdeněk Kůsovi, kašperskohorští truhláři, kteří se ve své dílně zaměřují na obnovu historického nábytku. V rozhovoru prozradili, že za vznikem populární facebookové stránky stál právě historický nábytek.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT