Vitáskové soud vyměřil podmínku dva roky s odkladem na 30 měsíců za zneužití pravomoci. Pochybila totiž, když jmenovala do vedení právní sekce někdejší státní zástupkyni Renatu Veseckou, přestože tato pozice vyžadovala praxi v energetice, kterou Vesecká neměla.

Alena Vitásková u Okresního soudu v Jihlavě
Bývalé šéfce ERÚ Vitáskové hrozí trest kvůli jmenování Vesecké

Škoda, způsobená státu úhradami platu Vesecké a povinných odvodů za zaměstnance, činí 1 056 033 korun. Vitáskové za to hrozil trest od tří do deseti let.

Někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková byla 28. října vyznamenána prezidentem republiky Milošem Zemanem u příležitosti 100. výročí vzniku republiky.

Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.
Zeman chce udělit státní vyznamenání bývalé šéfce ERÚ Vitáskové

Renata Vesecká tehdy ve svém životopise uvedla, že jako právník pracuje od roku 1984, kdy začínala jako prokurátorka. Za tu dobu pracovala na Okresních státních zastupitelstvích v Pardubicích, Havlíčkově Brodě, na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové a od roku 2005 do roku 2010 na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně jako nejvyšší státní zástupkyně.

Od roku 2011 dosud je advokátkou. V životopise pak zmínila, že se za svou kariéru setkávala s kauzami týkající se také energetiky. „Ověřovat to, nebylo v mé kompetenci,“ sdělila reportérovi Deníku v srpnu tohoto roku Alena Vitásková. 

Alena Vitásková
Vitásková končí. Nahradí ji pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu

Obhájce Vitáskové se proti rozsudku na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání.