Vojenská policie uzavřela vyšetřování vojáka podezřelého z extremismu, který slouží v pardubické dělostřelecké posádce.

Výsledek? Voják, který se objevoval na ultrapravicových akcích, je podle České armády čistý.

„V současné době je příslušník 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu Pardubice Martin Hrach zařazen na stejné funkci, na jaké slouží od roku 2006, tedy operátor družstva řízení palby. Jmenovaný byl v prosinci 2007 přeřazen na jiný druh služby. Toto opatření bylo ovšem zrušeno, jelikož šetřením Vojenské policie nebylo prokázáno spáchání protiprávního jednání ze strany jmenovaného v souvislosti s podezřením z extremismu,“ uvedla Monika Machtová z tiskové a informační služby ministerstva obrany.
Temné svědomí?

Vojenská policie však vojákovi, vystupujícímu mezi pravicovými extremisty na webových fórech údajně pod přezdívkou Temne_svedomi, nic nedokázala i přesto, že na webových stránkách organizace Antifa, která se zaměřuje na monitoring pravicových extremistů, se objevily fotografie z několika akcí, na kterých se Martin Hrach pohybuje ve společnosti příznivců krajní pravice.

Podezření na pravicový extremismus mezi uniformami není v Pardubicích novinkou. Městem v listopadu loňského roku otřásla i další kauza spojená s neonacismem, to když se znovu na webových stránkách Antify objevily fotografie městského strážníka v uniformě SS.

Ačkoliv se jednalo z valné části o fotografie pořízené pro Klub přátel vojenské historie, Městská policie Pardubice celou záležitost vyřešila daleko razantněji než armáda, která ústy ministryně obrany Vlasty Parkanové slibovala řádné prošetření skandálu a tvrdé tresty.

„Ačkoliv se v případě našeho strážníka jednalo o podezření, zachování dobrého jména městské policie dostalo přednost. Se strážníkem jsme se dohodli na rozvázání pracovního poměru,“ uvedl tehdy ředitel městské policie Petr Kvaš.