Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brnem prošel průvod radikálů, zasahovali těžkooděnci

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Demonstrace na prvního máje skončila bez konfliktů. Na akci, která začala po druhé hodině, se oproti odhadům policistů sešla jen polovina, tedy asi pět set, extremistů.

1.5.2009
SDÍLEJ:

Akce Dělnické strany na prvního máje v Brně na náměstí svobodyFoto: Deník/ Tomáš Škoda

Ti si na náměstí vyslechli více než dvouhodinovou sérii projevů. Pak se rozešli na plánovaný pochod kolem centra města. Jediný problém tak byl, když policisté zatkli tři muže.

„Ti měli na mikinách symboly, za něž by mohli být podezřelí z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Policisté také našli u některých zbraně. „Konkrétně to byla palička, boxer a paralyzér,“ doplnila Procházková.

Na akci se podílela až tisícovka policistů, kteří hlídali střed města a pak doprovázeli průvod. Policie měla k dispozici i vrtulník a těžkou techniku včetně transportérů. Kolik zajištění demonstrace stálo, zatím policisté neví. „Náklady budeme teprve vypočítávat,“ uvedla mluvčí jihomoravských policistů Soňa Svobodová po tom, co se extremisté rozešli.

Kdo se chtěl včera projít na náměstí Svobody, ten se nevyhnul důkladné prohlídce a kontrole občanského průkazu. To ale kritizoval předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. „Policie brání normálním lidem, aby se šli na demonstraci podívat. Brno je uzavřené, jak kdyby tu vypukla epidemie. Má to jediný cíl a to zastrašit lidi, aby se na nás nepřišli podívat, protože pak by zjistili, že máme pravdu,“ rozčiloval se Vandas.

Policisté byli stále nablízku

Při pochodu doprovázeli policisté průvod po celou dobu. Kolem demonstranty sledovaly stovky lidí. Problémy mohly nastat, když extremisté přecházeli přes Malinovského náměstí. „V ulici Cejl se shromáždila skupina až dvou set Romů. S pomocí lidí z neziskového sektoru jsme je ale uklidnili,“ podotkla Svobodová. Obě skupiny policisté navíc k sobě vůbec nepustili.

Další riziko střetu hrozilo u menších skupin, které protestovaly třeba u Moravského náměstí. Skupinu asi deseti lidí, kteří stáli u silnice s transparentem se slovy „Stop nazi Brno“, hned ale obstoupilo několik těžkooděnců. Před dvěma lety podobnou akci na popud odborníka na extremismus městská část rozpustila. Tento rok, ale na demonstraci znalec nebyl. „Měl přijít odborník z Univerzity obrany, ale nedorazil,“ stěžoval si starosta Brno–střed Libor Šťástka.

Kvůli průvodu, který vedl od náměstí Svobody ulicemi Masarykova, Nádražní, Benešova, Divadelní, Roosveltova, Joštova i Rašínova, nejezdily centrem ani tramvaje. „Od půl jedenácté nejezdily jen přes náměstí Svobody a po třech hodinách jsme pak zavřeli i Nádražní ulici. Před třetí hodinou jsme zastavili dopravu téměř v celém středu města,“ vysvětlila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. Dodala, že tramvaje se opět středem města rozjely před šestou hodinou odpolední.

REPORTÁŽ: Proti extremistům se postavili Romové i Zelení

Brno - Extremisté, kteří v pátek přijeli do Brna, se zde nedočkali zrovna příjemného přivítání. Hned při příchodu do centra města je totiž čekaly důkladné kontroly policistů. Ti ze začátku přesně nevěděli, koho mohou na náměstí Svobody, kde se demonstrace konala, vůbec pustit. „Dovnitř nemůžete. Na náměstí nebudou mít přístup ani média,“ hlásil redaktorovi Brněnského deníku Rovnost těžkooděnec, který strážil vstup na náměstí z Rašínovy ulice. Při vstupu z Masarykovy ulice už ale najednou žádné problémy nebyly.

Po jedenácté hodině dopolední je zatím náměstí liduprázdné a lidem, kteří prochází kolem se přísné opatření vůbec nelíbí. „To není svoboda, jsme tady jak v kleci,“ rozčiluje se například žena s berlemi, která prochází kolem desítky těžkooděnců rozestoupených na celou šířku ulice. Některé také opatření zarazí. „Tady se chystá nějaká podívaná?“ ptá se muž na kole. Poté se na náměstí začínají sbíhat první demonstranti se smotanými vlajkami Dělnické strany, která akci pořádá.

Očekávaná tisícovka radikálů nedorazila


Policisté je však zatím nechtějí vpustit. „Tak dole v Masarykově ulici nás s vlajkami pustili a tady nás pustit nechcete. To jeden neví, co dělá druhý?“ ptá se jeden z demonstrantů. Po zhruba dvaceti minutách ale těžkooděnci asi třicetičlennou skupinku na náměstí pouští.
Je půl hodiny do začátku demonstrace, která je naplánovaná na jednu hodinu, a na náměstí Svobody se na slunci poklidně vyhřívá asi sedmdesát příznivců Dělnické strany. Na to, že se jich má podle odhadů sejít celá tisícovka, to zatím nevypadá.

Rozruch ale dělají lidé v oknech Národního památkového ústavu. Členové Strany zelených tam totiž vyvěšují transparent s nápisem „Neonacisté, v Brně nejste vítáni!“. „Nemá to být akce Zelených, ale vzkaz všech Brňanů,“ informuje náměstek brněnského primátora Martin Ander. Za pár minut na akci také doráží jeho stranický kolega a ministr školství v demisi Ondřej Liška.

Vandas byl nespokojen s policejními manévry

V jednu hodinu po poledni se stále nic neděje. Demonstranti se schovávají ve stínu u prodejny Mc Donald´s, která raději zůstala zavřená. Další rozruch přichází až společně s předsedou Dělnické strany Tomášem Vandasem. Tomu se vůbec policejní opatření nelíbí a tak si vzal s sebou i dva právníky. „Normálním lidem brání vstup na náměstí. Například, když jim kontrolují občanský průkaz, tak jméno i datum narození čtou nahlas. To je protizákonné,“ stěžuje si advokátka Klára Slámová.

Po druhé hodině se z reproduktorů začíná ozývat hudba a na malé pódium vychází předseda Vandas. „Je vidět, že současný režim má strach. V čele státu jsou jen zkorumpovaní politici a Dělnická strana je tak jedinou skutečnou opozicí,“ promlouvá ke stále narůstajícímu davu, který mává vlajkami se znakem lva, Vandas a za svá slova sklízí nejeden potlesk. Dál představuje program své strany. „Jsme pro zavedení trestu smrti. Pro zrušení senátu a proti poplatkům ve zdravotnictví,“ vyjmenovává Vandas.

Z reproduktorů se ozývá i němčina. A to když přednáší své projevy aktivisté z Rakouska a Německa. K mikrofonu se také dostává předseda nové odnože Dělnické strany Dělnické mládeže Martin Zbela. Ten připomíná to, že podobnou prvomájovou demonstraci před dvěma lety rozehnali policisté kvůli tomu, že extremisté vytáhli transparent se znaky zakázaného Národního odporu. „Za slova Národní opor odsoudil naše kamarády soud. Nyní jsme si nechali zaregistrovat název Národní odpor do evidence periodického tisku. Takže ať žije Národní odpor,“ ukončil svůj výstup Zbela.

Průvod se dal do pohybu se zpožděním

Po více než dvouhodinových proslovech se asi pěti set členný průvod s hesly „stop černému rasismu“ nebo „radikálně, sociálně, nacionálně“ vydává do ulic. Jejich pochodu přihlíží stovky lidí a mezi nimi i tací, kteří hlasitě vyjadřují se setkáním extremistů nesouhlas. „Ani nevíte, co vlastně propagujete,“ křičí z davu u hlavního vlakového nádraží starší muž.

Poté demonstranty na cestě čeká další překvapení. Před hotelem Grand totiž někdo rozházel stovky lístků se znaky židovské hvězdy a přeškrtnutého hákového kříže. To však extremisty neznejistí. „Zajímalo by mě, kdo to pak bude sbírat,“ podotkne jen suše jeden z demonstrantů.

K nepokojům mohlo ale dojít u Malinovského náměstí. V ulici Cejl totiž na extremisty čekala skupinka až dvou set Romů. Policisté je však oba tábory k sobě nepustili. Kolem půl šesté už se demonstranti rozchází a za chvíli je na náměstí úplný klid. Po půlhodině pak už akci, která ochromila celý střed Brna, připomínají jen zbytky ochranných policejních pásek. (mik)

Čtěte také: Pochod radikálů ochromí na 1. máje Brno

Komunisté na Moravském náměstí: třešinky i vulgarismy

Brno - Háčkované třešničky a srp s kladivem na tričkách, projevy komunistických představitelů a dechová hudba rozléhající se náměstím. Ale také značky Stop komunismu či barevnými křídami vyvedená mužská přirození a vulgární nápisy na chodníku proti ultrapravicové Dělnické straně, která svůj mítink připravuje na dnešní odpoledne. Tak vypadají nyní oslavy prvního máje, které od devíti hodin pořádají na Moravském náměstí komunisté.

Na sluncem zalité Moravské náměstí se scházejí stovky lidí, hlavně starších věkových skupin. Komunisté rozdávají svoje Haló noviny i letáky k červnovým eurovolbám. K odkazu marxismu a leninismu se hlásí svým trikem s tváří Lenina člen KSČM a jeden z pořadatelů Jiří Horáček. „Mladí si starší komunisté by to měli nosit, ctít naše předky a naše odkazy a hájit postoje našich předchůdců. Lenin nebyl extremista, ale dobrý člověk, který se snažil pomáhat druhým. Po jeho smrti však nastala změna k horšímu,“ myslí si Horáček.

Pravicových extremistů, kteří se mají ve jednu hodinu sejít na náměstí Svobody a pochodovat městem, se on ani vedení strany nebojí. Akce komunistů totiž končí už v poledne. „Křižují se tu dvě akce, je to velká neznámá pro nás i policii. Nevíme, co se chystá, ale příslušné orgány se snažily, aby konfliktu zabránily,“ říká komunistický představitel a kandidát do minulých senátních voleb Daniel Borecký.

Před dvěma roky, kdy svůj pochod nahlásili extremisté z neofašistického Národního odporu, měli komunisté svůj mítink v Pisárkách poblíž pavilonu Anthropos. „Snažili jsme se o tradici, ale tento rok to nevyšlo a jsme na Moravském náměstí. Doufáme, že vše dopadne dobře,“ tvrdí Borecký.

Neznámý šprýmař vyvedl na celém prostoru kolem bazénku fontány malůvky a vulgární nápisy, orientované proti pochodu Dělnické strany, která má městem procházet od jedné hodiny odpoledne. Neznámá ruka zde nakreslila trasu nazvanou „Nazivia Kokotia“ jako odkaz k dnešnímu průvodu extremistické strany po městě. „Lepšie byť čierny jako pochodujúci kokot,“ hlásá jeden z nápisů.

Komunisté jsou však nad věcí a tvrdí, že nápisy zde jsou od rána, kdy mítink začali chystat. „Záleží na tom, koho to shazuje, jestli takové dětinské nápady jsou životaschopné. Všichni ti, co se sejdou, jsou rozumné lidé a umí přemýšlet,“ říká Borecký.

Smývat hanlivé nápisy členové strany nehodlají. Nemají prý údajně čím a není to jejich starost. O menší rozruch se na náměstí postarali studenti knihovnické školy, kteří na ně napochodovali rázným krokem se značkami „Stop komunismu“. Přestože je původně strážníci chtěli vykázat, svoje protesty vůči komunistické straně vyjadřují i pískáním při projevech komunistických představitelů. „Ne všichni mají komunisty rádi. To, co tady za čtyřicet let napáchali, stačilo,“ uvedl jeden z protestujících­. (fah)

CELOU SITUACI JSME SLEDOVALI ON-LINE PŘÍMO Z MÍSTA POCHODU:

17:38: Žádný znalec na extremismus na průvod nedohlížel. Potvrdil to nyní starosta městské části Brno – střed Libor Šťástka. „Znalec z Univerzity obrany na demonstraci nepřišel,“ uvedl Šťástka.

17:30: Průvod se rozchází. Podle informací policistů v něm bylo asi pět set lidí.

17:09: Průvod se vrátil na náměstí Svobody, kde pořadatelé připravují rozloučení. Zdá se, že prvomájová akce Dělnické strany, kterou sleduje asi tisícovka policistů včetně vrtulníků, skončí bez incidentů.

17:03: U Moravského náměstí si na průvod počkala asi desítka protestujících s nápisem Antinazi. Ihned je obklopila skupina těžkooděnců, aby jim zabránila ve střetu se stoupenci Dělnické strany.

16:54: Kolona policejních aut doprovází průvod procházejícící od Malinovského náměstí směrem k Janáčkovu divadlu. Odtud přes ulici Joštovu by měl průvod vrátit Rašínovou ulicí zpět na náměstí Svobody.

16:45: Průvod s vykřikujícími demonstranty prochází kolem hotelu Grand. Poblíž někdo vysypal tisíce barevných lístečků s přeškrtnutými hákovými kříži a židovskými hvězdami.

16:12: Předseda nově vzniklé organizace Dělnická mládež Martin Zbela, který prvomájový průvod spolupořádá, oznámil zaregistrování periodika s názvem Národní odpor. Hnutí s názvem Národní odpor považují odborníci na extremismus za neonacistické. Hnutí také pořádalo prvomájovou akci v Brně před dvěma lety, několik jeho členů si odneslo tvrdé tresty za organizaci průvodu., při kterém došlo i na potyčky s policií.

16:00: Už více než hodinu stojí tramvaje na všech trasách v centru Brna. Dopravní podnik vyhlásil druhou variantu z připravovaných opatření. Kromě historického centra nejezdí tramvaje také na Moravském náměstí, Rooseveltově ulici, Malinovského náměstí, přes ulici Benešovu, uzel Hlavní nádraží a ulici Nádražní. „Jedná se také o vyloučení tramvajové dopravy také v ulicích Dornych až do Komárova, Cejl, Milady Horákové, z ulice Lidické až do Králova Pole a Řečkovic, uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

15:32: Policisté důkladně zkontrolovali pět demonstrantů a některým z nich zabavila zbraně. "Zkontrolovali jsme pět osob a zabavili jsme jim tři zbraně. Dřevěnou paličku, paralyzér a boxera," upřesnila Procházková. Policie rovněž předběžně zadržela tři podezřelé z šíření nezákonných symbolů. „Podezřelí z potlačování občanských svobod měli na oblečení symboly, které ještě budou prošetřovat odborníci,“ doplnila Procházková.

15:20: V ulici Cejl postává skupina asi osmdesáti Romů. Podle všeho se chtějí dostat do průvodu a policie se jim v tom sanží zabránit. „Na Cejlu se srocuje asi osmdesátka Romů, kteří chtějí jít do centra. Antikonfliktní tým se jim v tom snaží zabránit a vysvětlit jim, že to není pro ně bezpečné, uvedla policejní mluvčí Andrea Procházková. Podle ní pokud vyjednavači neuspějí, budou muset zásahové jednotky vytvořit koridor, aby obě skupiny držel od sebe.

14:55: Na mítinku Dělnické strany nyní v němčině řeční zástupci rakouské Svobodného odporu. Zdá se, že se schyluje k tomu, že Dělnická strana vyjde do ulic, aby oslavila průvodem První máj, který byl nejprve jen Dělnickým svátkem levice. Podle říšského zákoníku z roku 1933 jej začali slavit také stoupenci extrémní pravice jako Svátek národní práce.

14:30: Šéf dělnické strany Tomáš Vandas přednáší svůj projev, kterým chce získat voliče pro volby do Evropského parlamentu. Láká je třeba na znovuzavedení trestu smrti. Ve své řeči napadá i současnou vládu a tvrdí, že je zkorumpovaná.

13:52
: Náměstím Svobody se rozléhá muzika z reproduktorů. Náměstí je zhruba ze čtvrtiny zaplněné, stoupenci Dělnické strany postávají u Morového sloupu na vyvýšeném lešení.

13:23: K průvodu se nyní připravují asi čtyři stovky lidí a přicházejí další. Štástka se incidentů přesto neobává. "Policie musela udělat opatření, protože jich bylo nahlášených tisíc. Ze současného počtu zatím strach nemám," uvedl Šťástka.

13:22: Na místě je i znalec, který má posoudit, zda městská část může průvod extremistů rozpustit. „Na akci máme znalce z Univerzity obrany, který vyhodnotí a dá vědět úředníkovi, který průvod může rozpustit,“ říká starosta městské části Brno – střed Libor Štástka.

13:12: Podle Vandase policie vytváří hysterii. On sám údajně nezná žádné neonacistické uskupení Národní odpor. A to i přesto, že právě Procházka, který průvod nahlásil, je podle některých s neonacisty spojený. Mítinky Vandasovy strany doprovází navíc akce neofašistického uskupení Autonomní nacionalisté. „Dělnická strana v Janově udělala demonstraci na náměstí a násilí, které pak následovalo, nechali na Autonomních nacionalistech. Ti pak za násilí nesli zodpovědnost,“ uvedl před časem Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.

13:08: Na náměstí Svobody přijel již i vůdce Dělnické strany Tomáš Vandas. Tvrdí, že město jedná protizákonně a dělá zbytečná opatření. „Lidi to odrazuje od toho, aby nás přišli podpořit. Nesvoboda slova je horší než za komunismu. Vláda má asi strach, protože jsme její jediná skutečná opozice,“ hlásá Vandas.

12:54: Protest náměstka primátora Martina Andera není podle jeho slov jen protestem strany Zelených. „ Je to také vzkaz od všech Brňanů,“ uvedl Ander. Údajně má na náměstí Svobody za několik minut dorazit i odstupující ministr školství Ondřej Liška.

12:50: V centru je podle informací policie sto až sto padesát demonstrantů. Dalších dvě stovky jich míří do Brna ve vlacích a autobusech

12:36: Náměstek brněnského primátora Martin Ander přišel na náměstí Svobody, aby protestoval proti prvomájovému průvodu neonacistů. Z okna druhého patra Národního památkového ústavu vyvěsil asi dvoumetrový nápis Neonacisté, v Brně nejste vítáni.

12:25: Půl hodiny do začátku pochodu a na náměstí Svobody se na sluníčku poklidně vyhřívá asi sedmdesát příznivců Dělnické strany. Na to, že se jich má podle ohlášení na radnici Brno – střed sejít celá tisícovka, to zatím nevypadá.

12:15: Za pár desítek minut by měl začít prvomájový pochod Dělnické strany. Trasa je naplánovaná z náměstí Svobody ulicemi Masarykova, Nádražní, Benešova, Divadelní, Roosveltova, Joštova i Rašínova. Akci nahlásil Pavel Procházka spolu s Lukášem Levayem. Podle Antify je Procházka přímo napojený na neonacisty. „Pavel procházka rád nosí trička s neonacistickými symboly a místo pozdravu od něj uslyšíte „Jude raus“, tvrdí Antifa na svých stránkách. Procházka je bývalým zemským vedoucím mládežnické organizace Sládkových republikánů. Na stránkách ministerstva vnitra je strana popsaná jako ta, jejíž „členové se rekrutují i z řad skinheadů, byla zaznamenána spolupráce s politickou stranou Pravá alternativa a občanským sdružením Vlastenecká fronta“. Procházka je dnes jedním z nejaktivnějších členů Dělnické strany, který figuruje i v její rozhodčí komisi.

11:55: Někteří z lidí, kteří se snaží dostat do centra, neví, co se děje. „Tady se chystá nějaká podívaná?, “ ptal se hlídek jeden z procházejících. Některé opatření policistů zase pobouřila. „To není svoboda, jsme tady jak v kleci,“ rozčilovala se jedna žena.

11:50
: V centru u ústí Masarykovy ulice mají policisté připravená vodní děla. Jejich auta stojí po obvodu celého centra, hodně jich je třeba v parku na Kolišti. Policisté i strážníci kontrolují, aby auta nevjížděla ani na Moravské náměstí.

11:40: První třicítku demonstrantů s transparenty Dělnické strany a znaky českého lva pustili policisté na náměstí Svobody.

11:15: „Policisté nikoho do centra nepouštějí. Hlídky strážníků jsou všude. Ale dá se tam dostat postranními uličkami,“uvedl jeden z návštěvníků centra. Ve městě se již začínají rojit skupinky černě oděných mladíků s oholenými hlavami.

11: 13: Centrem Brna procházejí jen ojedinělí turisté. Návštěvu pamětihodností si moc neužijí, protože na dnešek město zrušilo třeba i prohlídkovou trasu na Staré radnici a uzavřelo radniční věž.

11:10:
centrum budou hlídat stovky městských strážníků i policistů. Jejich počet má dosáhnout tisícovky, což je tolik, kolik je očekávaných ultrapravicových demonstrantů.

11:00:
Dvě hodiny před pochodem je zatím na nádraží i na náměstí Svobody liduprázdno. Vstupovat do centra mohou jen novináři. Očekává se příjezd členů Dělnické strany i stoupenců neonacistických uskupení Národní odpor a Autonomní neonacisté. Ti na svém webu zvali k prvomájovému průvodu Dělnické strany, která průvod nahlásila.

10:50:
Lidé si stěžují, že nemůžou procházet centrem.

10:30:přes náměstí Svobody nejezdí tramvaje a centrum policisté neprodyšně uzavřeli. Na Renneské třídě stojí připravené autobusy náhradní dopravy, které podle situace chce Dopravní podnik použít. Město shora hlídají také policejní vrtulníky.

Autor: Michal Kárný

1.5.2009
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.
61 23

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

Středozemí je spása i záhuba migrantů. Ročně jich tu průměrně utonou dva tisíce

Středozemní moře pohltilo od roku 2000 bezmála 34 tisíc těch, kteří snili o lepším životě v Evropě. Uvedla to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) s tím, že mořská hranice mezi Evropu a Afrikou je nejnebezpečnější na celém světě.

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT