Vyjádřit nesouhlas s myšlenkami radikálů přišli levicoví aktivisté, obě skupiny se ale nedostaly do kontaktu.

Policisté předvedli na služebnu muže, který se pohádal s účastníky demonstrace, poté odmítal prokázat totožnost a bránil se, když ho chtěli policisté odvést na služebnu. Na pražský magistrát policie pošle i oznámení na organizátory kvůli tomu, že sice řádně nahlásili shromáždění, ale nikoliv průvod, v němž se demonstranti přesunuli z Karlova náměstí před sídlo Strany zelených v Ostrovní ulici.

Čermák přišel mezi asi padesátku nacionalistů na Karlovo náměstí, kde se loni odehrál jeho incident s Jacques. Následné propuštění od policie i obžalobu považuje za nespravedlivou a politicky motivovanou. Drobná potyčka se odehrála poté, co s Čermákem a dalšími účastníky demonstrace přišel diskutovat jeden z jejich odpůrců, který ale nepatřil do skupiny antifašistů.

Strhla se ostrá slovní přestřelka. "Nenechte se vyprovokovat, to je placený agent a provokatér," nabádal své kolegy jeden ze stoupenců krajní pravice. Pořadatelé poté přivolali policisty, aby muže, který podle nich rušil jejich demonstraci, odvedli. Když muž odmítl prokázat svou totožnost, policisté ho vyzvali, aby šel s nimi. Když se bránil, povalili ho na zem, násilím ho posadili do auta a odvezli na služebnu.

"Jednu osobu policisté za použití donucovacích prostředků předvedli na příslušné oddělení za neuposlechnutí výzvy veřejného činitele," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Přestupkem se teď budou zabývat úředníci magistrátu, stejně jako oznámením na organizátory z Vlastenecké fronty a Národního sjednocení.

Čermák, který se zúčastnil pouze akce na Karlově náměstí, tvrdil, že není nijak spojen s pořádajícími hnutími. "Nejsem pro extrémní levici nebo pravici. Nepodporuji je, ale podporuji čestné, spravedlivé a poctivé lidi, kteří chtějí, aby v této zemi znovu byl zákon, právo a pořádek, bez rozdílu, kdo to je," řekl Čermák ČTK ke své účasti.

V projevu k přívržencům krajní pravice prohlásil, že je obžalovaný, přestože je nevinný. "Obyčejný policajt je pro orgány činné v trestním řízení míň než drban, míň než člověk. I když jsem dokázal, že jsem nic neudělal, není mi to nic platné," soudí. Připomněl osud Milady Horákové či Heliodora Píky odsouzené za komunismu k trestu smrti. "Taky nic neudělali a stejně byli odsouzeni k trestu smrti. Mám štěstí, že v tomto státě byl zrušen rozsudek smrti," tvrdil expolicista.

Akci radikálů zpovzdálí sledovala skupina antifašistů s transparenty "Proti fašismu všemi prostředky" či "Proti policejní šikaně". Levicoví aktivisté novinářům řekli, že přišli dát najevo pobouření nad akcí "neonacistických organizací". "Nesouhlasíme s tím, že tyto spolky, stavící své politické programy na podobných základech jako někdejší nacistické Německo, mohou propagovat své nedemokratické názory v centru našeho hlavního města," řekl ČTK mluvčí Mladých sociálních demokratů Antonín Setnička.

Nacionalisté s portréty předsedy zelených Martina Bursíka a někdejšího sovětského diktátora Josifa Stalina, transparenty "Evropou prochází strašidlo neomarxismu", nebo Marx, Lenin, Džamila tvrdili, že politika Strany zelených směřuje k totalitě. "Chtějí nás poučovat, jak máme žít. Nejdříve budou vstupovat do našich domovů a prohlížet si skladiště topiva, pak projdou kolem našich knihoven, dětských pokojů a nakonec budou vstupovat do ložnic, aby zjistili, zda tam je dost perverzních časopisů. Říkáme 'ne' rudozelené totalitě," uvedl jeden z řečníků.

Zelení vydali prohlášení, podle nichž svůj odmítavý postoj k extremistickým hnutím hlásícím se ke krajní pravici vyjádřili už mnohokrát. Na dnešní akci zaměřenou proti nim ale nechtěli reagovat s tím, že je nevkusné nějakou polemikou poskytovat extremistům publicitu.