„Do akce se mimo jiné zapojí i policisté z antikonfliktních týmů, jejichž základním úkolem bude předcházení agresivnímu jednání. O spolupráci jsme požádali kolegy z dalších správ i policisty z Bavorska a Saska,“ uvedla mluvčí západočeských policistů Jana Václavová. Potvrdila také, že do akce budou zapojeni i policisté na koních. Na jaká místa ve městě se policisté zaměří, ale odmítla z taktických důvodů specifikovat.

Plzeňští skauti se chystají podpořit Židovskou obec Plzeň tím, že vyzývají širokou veřejnost k účasti na pietním náboženském shromáždění, které obec pořádá od 14 hodin před Velkou synagogou. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas s neonacistickými a antisemitskými aktivitami v ČR.

"Nechceme, aby Plzeň získala nálepku města, kde mohou neonacisté pochodovat, aniž by k tomu občanská společnost vyjádřila svůj odmítavý postoj,“ vysvětluje předseda Okresní rady Junáka Plzeň Petr Vaněk. Pochod vadí i Konfederaci politických vězňů. „Důrazně protestujeme proti jakýmkoliv podobným akcím konaným extrémními organizacemi,“ píší ve svém prohlášení.

Černé vlajky

Extremisté se mají podle pokynů organizátorů pochodu zveřejněných na internetu sejít v sobotu v Plzni ve 14 hodin na náměstí Emila Škody, odtud se vydají Husovou ulicí a kolem Velké synagogy Prešovskou ulicí na náměstí Republiky.

„Vítány jsou černé vlajky, ostatní nechte doma, použijete je jindy,“ doporučují organizátoři. Účastníkům organizátoři rovněž radí vyvarovat se „symbolů, které by mohly vést k perzekuci“, nekomunikovat s novináři a případné střety s policií fotit či natáčet na kamery.