„Kauza“ s nacistickým oblečením je ale jen drobný kamínek do mozaiky lží, které se kolem spolku Milion chvilek letos šířily. Hojně sdílená lež byla i o zaplacených demonstrantech či lidech, kteří jsou na akce dopravováni zdarma. Právě zprávu o „bezplatné dopravě“ pro protestující v červnu zopakoval v rozhovoru pro televizi Prima i exprezident Václav Klaus. Následně se za ni ale veřejně omluvil na svých webových stránkách. Nutno dodat, že byl jedním z mála, kteří letos svůj omyl přiznali.

Václav Klaus mladší.
Václav Klaus ml. i Martin Pecina. Se spornými zprávami se roztrhl sociální pytel

Takzvané fake news (v překladu „lživé zprávy“) šířené úmyslně či jen omylem, byly i letos smutným fenoménem (nejen) českého internetu. Mezi lidi se tyto „fejky“ opět dostávaly hlavně prostřednictvím dezinformačních webů a následným sdílením přes sociální sítě a nebo prostřednictvím řetězových e-mailů, které si mezi sebou posílají převážně senioři.

Balda jako varování

Že jde o vážný problém, který nemá žádné jednoduché řešení, si uvědomují nejenom mediální odborníci, ale i bezpečnostní složky.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍK„Dezinformační weby působí na radikalizaci jednotlivců a u některých se mohou projevovat násilné tendence,“ varovala v poslední výroční zprávě Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policisté tím naráželi i na známý případ důchodce Jaromíra Baldy, který pokácel strom na trať ve snaze vyvolat dojem, že jde o útok islamistů. Letos v dubnu odvolací soud potvrdil Baldovi čtyřletý trest odnětí svobody za terorismus.

„Možnost, že dezinformace způsobí radikalizaci a vyústí v násilný čin, tu byla vždy, s nástupem nových médií však toto riziko nepochybně narostlo. Internet lze vnímat jako jakýsi urychlovač a zesilovač společenských nálad a změn, a to jak těch kladných, tak i těch záporných. Smutným faktem je, že roztříštěnost informačních zdrojů ve skutečnosti vede ne ke snazší domluvě a nalezení pravdy, ale naopak k posílení a prohloubení názorů, ať už jsou jakékoli,“ popsal nedávno pro Deník Petr Nutil, odborník na fake news a zakladatel webu Manipulatori.cz.

Bývalý ministr Martin Pecina šíří fotografii Andreje Babiše se zakladateli hnutí Milion chvilek pro demokracii, kterou uvádí ve falešném kontextu
Bývalý ministr Pecina se opřel do Milionu chvilek. V komentáři ale nepsal pravdu

Na odhalování lží a mystifikací se od ledna pravidelně zaměříme i na stránkách Deníku. Tento a příští týden vám ale nejprve v bilančním seriálu připomeneme „top lži“ končícího roku.

Bilanční seriál v Deníku: Lži roku 2019
10.12. Milion chvilek a koupení demonstranti. Jak to bylo doopravdy?

11.12. V Praze každý den vysazují migranty z autobusu. Jenže jde o hosty restaurace.

12. 12. Romové mají koupaliště zdarma! tvrdil lživý e-mail.

13. 12. Jak s fake news bojují internetové firmy.

16. 12. Koněvova socha. Starostu označili za vnuka nacisty.

17. 12. Šéf lékařské komory nemá dům za 150 milionů korun.

18. 12. Nizozemsko tlačí na Ukrajinu, ať přizná vinu ohledně sestřeleného letadla.

19. 12. Manželka Donalda Trumpa nemá dvojnici.