Dezinformací, kterou aktivně šířil i poslanec Lubomír Volný, bývalý krajský předseda hnutí SPD – Tomio Okamura a v současnosti předseda hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty, byla zpráva, že se Česko 2. prosince 2019 zavázalo „bruselskou promigrační dohodou“, že „přijme dvě až tři procenta všech uprchlíků a dá jim ‚západní‘ sociální dávky“.

Volný tuto informaci zveřejnil na svém facebookovém profilu, odkud ji převzal například internetový portál Sputnik provozovaný stejnojmennou ruskou zpravodajskou agenturou. Jak ale upozorňuje server Manipulatori.cz, zprávu záhy dementovalo Ministerstvo vnitra ČR, za něž se bruselského jednání (šlo o zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci) zúčastnil náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Hra Fakescape učí děti ze škol poznat lež na internetu:

„Česká republika společně s dalšími státy zopakovala svůj zamítavý postoj k povinným relokacím či finančním sankcím pro státy, které se odmítnou na systému redistribuce osob napříč EU podílet,“ uvedla na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Klára Dlubalová. Údaje Volného vyvracel na svém facebookovém profilu i český premiér Andrej Babiš.

Finská pracovní doba 

Server Manipulatori.cz také upozornil na zkreslenou zprávu, která v druhém lednovém týdnu zavalila nejen Česko, ale i celou Evropu – šlo o informaci, že Finsko zavádí čtyřdenní pracovní týden s pouze šestihodinovou denní pracovní dobou. Na českém Twitteru ji zveřejnil například profil ChcemeZuzanu, který se prezentuje jako fanouškovský profil slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, propagující větší účast žen v politice.

„Ve Finsku zavádějí čtyřdenní pracovní týden po šesti hodinách. Vidíte, stačí si zvolit ženy a blahobyt se dostaví rychle,“ uvedl tento profil dne 6. ledna.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKZprávu, která se objevila i na předních stranách britských deníků Guardian a Independent, zveřejnily 7. ledna i mnohé české zpravodajské weby. Ty ji však později aktualizovaly s ohledem na skutečný stav věcí. Ani v tomto případě totiž nebyla realita tak jednoduchá.

„V srpnu 2019 se v Turku konala oslava 120. výročí vzniku finské sociálnědemokratické strany SDP. Mezi účastníky byla i Sanna Marin – v té době ještě ministryně dopravy, nyní premiérka země… V rámci diskuse přednesla myšlenku, že finská produktivita by mohla těžit buď ze čtyřdenního pracovního týdne, nebo ze šestihodinového pracovního dne, nikdy nenavrhovala oboje. Protože šlo spíše o myšlenku v rámci diskuse, mohl by zde příběh skončit. Neskončil,“ píše na serveru Manipulatori.cz Jan Cemper.

O čtyři měsíce později totiž tento výrok čerstvě zvolené finské premiérky připomněl rakouský zpravodajský web Kontrast, který jej sice ocitoval správně, ale tím jeho dezinformování nezabránil – dne 2. ledna se ho totiž zmocnil anglický web Neweurope.eu, jenž publikoval článek s titulkem „Finská premiérka Marin požaduje čtyřdenní pracovní týden a šestihodinový pracovní den“.

Tento text pak spustil zmíněnou vlnu. Podle Cempera není zavedení zkrácené pracovní doby vůbec na programu finské vlády, pouze s ním experimentují někteří finští zaměstnavatelé. Jde však o soukromou iniciativu.