Druhý případ se týká bývalého velvyslance USA Andrewa Schapira. Miloš Zeman ho v roce 2016 obvinil, že se „jako téměř jediný z velvyslanců“ neúčastnil oslavy státního svátku 28. října 2016. Schapiro se proti tomu okamžitě ohradil, jeho přítomnost potvrdil tehdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek a německý velvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven, vedle něhož Schapiro seděl.

Prokazatelně hovořily i fotografie ze sálu. Dezinformace to byla natolik jasná, že se Hrad musel omluvit. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že nepravdivou informaci prezident obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře.

V říjnu 2013 se recepce účastnil publicista Adam B. Bartoš, známý svými antisemitskými a extremistickými názory (loni dostal za popírání genocidy, podněcování k nenávisti a hanobení národa nepravomocný dvouletý podmíněný trest).

Hrad tvrdil, že pozván nebyl, prý se na rautu možná objevil jako něčí doprovod, Bartoš sdělil, že tam byl pracovně. To ale popřel redaktor serveru Pražský zpravodaj Vít Hassan, jehož fotografie dokládají, že A. B. Bartoš vešel vchodem pro hosty, kam je novinářům vstup zakázán.

Krymští Tataři

Letos se kolem pozvánky na recepci odehrál asi největší skandál. Tu totiž obdržel krymský Tatar a místopředseda proruské krymské organizace Kyrym birligi Rustěm Nimetullajev, který Deníku N řekl, že Hrad pozval jej i jeho manželku Tamilu Bezazijevovou. Doložil to snímkem pozvánky.

Pár podporuje připojení Krymu k Rusku. Je tak v souladu se Zemanovým prohlášením před Radou Evropy v roce 2017, že anexe poloostrova je fait accompli čili hotová věc. „My zveme Rusíny a několik z nich si jako doprovod místo rodinných příslušníků vzalo právě Tatary z Krymu. Deník N z toho udělal aféru,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem.

List citoval v této souvislosti Jana Šíra, odborníka na postsovětský prostor z Fakulty sociálních věd UK: „Kyrym birligi patří mezi několik málo hnutí, která se snaží rozštěpit krymskotatarské hnutí, jež je silně kritické vůči nelegální anexi Krymu. Jsou plně pod kontrolou státní moci a s Kremlem kolaborují. Snaží se diskreditovat skutečné krymskotatarské autority.“

close Deník proti fake news info Zdroj: DENÍK zoom_in Kolegium Paměti národa v dopisu nejvyšším představitelům Ukrajiny vyjádřilo zahanbení nad tím, že aktivisté ze spolku Kyrym birligi (Krymská jednota) byli na Hrad pozváni. Zemanovo chování označili v dopise adresovaném prezidentovi Volodymyru Zelenskému a premiérovi Oleksiji Hončarukovi za nemravné.

Hradní dezinformace

Fake news prezident šíří poměrně pravidelně. Kromě nejznámějšího případu údajného článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman, který slovutný publicista nikdy nenapsal, se k soudu dostala i záležitost jeho bývalého poradce Zdeňka Šarapatky.

V květnu Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že stát se musí omluvit za Zemanův výrok, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka přitom z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.