„Na území Ukrajiny vznikla síť více než 30 biologických laboratoří… Objednatelem prací je Úřad ministerstva obrany USA pro snižování hrozeb,“ prohlásil 7. března šéf ruské vojenské chemické, biologické a radiační ochrany Igor Kirillov.

Jeho projev zveřejnila jednak ruská státní tisková agentura TASS, jednak se začal ve formě videonahrávky šířit v různých prorusky zaměřených skupinách na českém internetu, například ve facebookové skupině „Chceme obecné referendum bez omezení tématu referenda“ s 29,7 tisíce členů.

Rusko střílelo na jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny. Hořelo výcvikové centrum a jeden z odstavených reaktorů.
Moskva ukončuje válku, kterou Ukrajina začala? Ruská mluvčí zkresluje fakta

Podle Kirillova zkoumaly zmíněné laboratoře mimo jiné „potenciální biologické zbraňové agenty, schopné přenosu na člověka“, a všechny bioagenty, které se v nich nacházely k datu 24. února, dostaly prý za úkol od ukrajinského ministerstva obrany zničit. „Analyzujeme dokumenty, které to potvrzují,“ uvedl Kirillov. Pentagon totiž podle něj pochopil, že „pokud se tato sbírka dostane k ruským odborníkům, s vysokou mírou pravděpodobnosti se tím potvrdí porušení úmluvy o zákazu biologických a chemických zbraní ze strany Spojených států“.

Kirillov není první

Kirillov není první ani jediný představitel ruské strany, který o tajemných biolaboratořích na Ukrajině hovoří.

Již minulý týden se na totéž téma ozval například Maxim Suchkov, profesor Moskevské státní univerzity mezinárodních vztahů, který ve čtvrtek 3. března zveřejnil na svém twitterovém účtu příspěvek, v němž tvrdil, že ruské vojenské údery zasáhly několik zahraničních „biolaboratoří“ na Ukrajině.

„Nepotvrzené zprávy o tom, že #Russia/n zasáhla 13 muničních biolaboratoří po celé #Ukrajině, některé z nich byly pod zemí, takže k jejich zničení bylo zapotřebí pár úderů. Problematika výzkumných biologických laboratoří cizích mocností v UKR získává v ruských médiích na síle. Sledujte to,“ tweetoval Suchkov.

Ani on ale nebyl první. Jak upozorňuje americký web Polygraph.info zaměřený na ověřování faktů, který vytvořily stanice Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa, razí Kreml a jím podporovaná média konspirační teorii o údajných biologických zbraních na Ukrajině a v Gruzii již řadu let. Neopírá ji však o žádná fakta.

Lže se také o Gruzii

Podle dané teorie provozuje USA v zemích jako Ukrajina nebo Gruzie údajné biolaboratoře, které prý tajně experimentují s biologickými zbraněmi, provádějí pokusy na lidech a náhodně uvolňují smrtící patogeny do místních komunit.

V Gruzii se tyto falešné zprávy týkají zejména Centra veřejného zdraví Richarda Lugara, lidově nazývaného Lugar Lab, jež se nachází poblíž gruzínské metropole Tbilisi. Ruští představitelé a státní média obviňovali během uplynulých let Lugar Lab ze zapojení do všeho možného, od otravy ruského disidenta Alexeje Navalného až po šíření covid-19.

Zhroucená žena, které zemřelo 18 měsíční dítě po ostřelování Mariupolu.
Světem otřásl smutný příběh: Při ruském útoku na Mariupol zemřelo 18měsíční dítě

Kirillov ve svém posledním vystoupení ze 7. března zase tvrdil, že v roce 2007 vytvořila gruzínská biolaboratoř „kmen afrického moru prasat se zvýšenou nakažlivostí“.

„Ve skutečnosti Centrum pro veřejné zdraví odpovídá standardům Světové zdravotnické organizace. V roce 2018 centrum vyzvalo Rusko, aby do zařízení vyslalo své vlastní inspektory,“ uvádí Polygraph.info.

Neexistující biolaboratoře na Ukrajině

Tvrzení o amerických biolaboratořích na Ukrajině jsou podle Polygraph.info stejně nevěrohodná, protože neexistuje žádný důkaz o jejich existenci.

„Na Ukrajině nejsou žádné laboratoře řízené americkou armádou,“ řekl Andy Weber, člen představenstva Asociace pro kontrolu zbrojení a bývalý náměstek ministra obrany pro programy jaderné, chemické a biologické obrany. Jeho prohlášení zveřejnil 25. února 2022 další web pro ověřování faktů PolitiFact.

Přechod hranice z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční přechod Ubla
Konspirační teoretici začali „reportovat“ o dění na slovenské hranici. Ale lžou

PolitiFact dále citoval Weberova slova, že USA mají s ukrajinským ministerstvem zdravotnictví pouze dohodu „za účelem zlepšení laboratoří veřejného zdraví a zabránění hrozbě vypuknutí infekčních chorob“.

Tato dohoda, která je veřejně dostupná, byla uzavřena v roce 2005 a má za cíl potenciální biologické hrozby naopak minimalizovat. Laboratoře, o nichž se smlouva zmiňuje, vlastní a financuje ukrajinská vláda, což potvrdila Bezpečnostní služba Ukrajiny.

Stará falešná vesta

Falešné příběhy o údajných biolaboratořích provozovaných Spojenými státy na Ukrajině jsou základem ruských dezinformací již od nezákonné anexe Krymského poloostrova v roce 2014.

V roce 2017 ruská státní média uvedla, že proruští hackeři objevili na Ukrajině informace, že biolaboratoř provozovaná USA prováděla na Ukrajině experimenty s biologickými zbraněmi.

Přechod hranice z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční přechod Ubla
FAKENEWS: Černoši z Ukrajiny? Slovenská policie vysvětluje situaci na hranicích

„Tyto příběhy postrádají jakýkoli konkrétní důkaz a jsou obvykle založeny na tom, že obsahují nějakou narážku na neškodnou skutečnou událost. V roce 2017 šlo například o to, že ruská média zachytila návštěvu zástupce mezinárodního institutu pro HIV/AIDS a tuberkulózu, který se na Ukrajině setkal s představiteli obrany a Národní gardy. Vlastním účelem návštěvy bylo poučit personál o nebezpečí HIV a dalších nemocí a také o tom, jak předcházet jejich propuknutí,“ uvedl Polygraph.info.

Téhož roku rozšířily některé proruské weby tvrzení, že za vypuknutí spalniček na Ukrajině může testování biologických zbraní. Ve skutečnosti epidemii způsobil fakt, že rodiče neočkovali své děti.

V současnosti lži opět zesílily

Se vstupem ruských okupačních vojsk na Ukrajinu používání nepodložených tvrzení ještě zesílilo. Příkladem je právě Kirillov, který 7. března prohlásil i to, že ukrajinské biolaboratoře experimentují se smrtícími patogeny.

Ruské síly v Doněcku, s vojenským vybavením označeným písmenem Z.
Řekl, že jede na výcvik. Zoufalí Rusové hledají blízké přes ukrajinskou linku

„Analýza likvidační činnosti ukazuje, že byly provedeny experimenty s patogeny moru, antraxu a brucelózy v biolaboratoři ve Lvově a s patogeny záškrtu, salmonelózy a úplavice v laboratořích v Charkově a Poltavě,“ citoval Kirillova slova TASS.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„Je otázka, jak mohla ruská armáda takovou analýzu provést, když se ruským silám do 7. března nepodařilo ovládnout Charkov a nikde poblíž Lvova nejsou žádné ruské jednotky,“ glosoval to Polygraph.info.