Předseda politického hnutí Trikolóra Václav Klaus ml. zveřejnil v pondělí večer na svém facebookovém profilu příspěvek, v němž hovoří o tom, že v Česku "nesmíme připustit" praxi, která podle něj nyní panuje "v Německu i jinde", tedy že vánoční trhy tak už nejsou pro jistotu ani označovány.

Deník oslovil mluvčí hnutí Trikolóra Ivanu Kerlesovou s dotazem, o co Klaus ml. svá tvrzení opírá. „Jedná se o článek na Neviditelném psu z 21. 12. 2018 s názvem EVROPA: Islamizace Vánoc,“ uvedla. Jde o převzatý materiál Reného Davida z konzervativního think tanku Gatestone Institute. „Organizace na sebe přitahuje pozornost publikováním falešných či nepřesných informací,“ uvádí se ve Wikipedii s odkazem například na agenturu Bloomberg či americkou televizi NBC.

Pozor na pátou kolonu, burcuje Klaus

"Jde o jedno z klíčových témat dneška," prohlašuje Klaus ml., podle nějž nás směrem, kterým jde Německo, vede blíže nijak nespecifikovaná "pátá kolona". 

Jeho vyjádření má jeden háček, na který Klause mladšího začali okamžitě upozorňovat návštěvníci jeho internetového profilu: není pravdivé, protože s křesťanskou symbolikou jsou v Německu spojeny stovky, ne-li tisíce trhů.

Šíříte dezinformace, ozývají se uživatelé

Deník proti fake newsZdroj: DENÍK"Je to blbost, platí to možná někde. V Norimberku mají i letos Christkindlesmarkt (lze přeložit zhruba jako Ježíškovy trhy, pozn. red.), v Drážďanech a Berlíně Weihnachtsmarkt (vánoční trhy, pozn. red.)," zareagoval například internetový uživatel Michal Kučera (nikoli poslanec TOP 09, jde o shodu jmen, pozn. red.).

"Dobrý ráno, nevím, možná blbě čtu, ale tady kousek v Sasku to nějak není oslava zimy, ale vánoční trhy, jako každoročně. Že by cílená dezinformace? Jsem nějak nečekal, že od SPD přejmete i rétoriku," přidal se uživatel Vladimír Slíž, který svůj příspěvek doprovodil i odkazem na příslušné trhy.

Bývalý ministr Martin Pecina šíří fotografii Andreje Babiše se zakladateli hnutí Milion chvilek pro demokracii, kterou uvádí ve falešném kontextu
Bývalý ministr Pecina se opřel do Milionu chvilek. V komentáři ale nepsal pravdu

"Od Frankfurtu nad Mohanem (a to je hodně multi-kulti) hlásím, že tady je to stále Weihnachtsmarkt. I v dalších přilehlých obcích…" ozval se uživatel Pavel Esch.

S podobným příspěvkem se přihlásila i Pavlína Geschwentnerová, která podle svého profilu žije v lázeňském středisku Jonsdorf v jihovýchodní části Saska. "Žiji v Německu už 15 let, Winterfest je mi opravdu cizí pojem. Slavíme Vánoce úplně běžně, na vánoční trhy chodíme celý advent a kromě typických Bratwurstum nepociťuji rozdíl vůči těm českým. Chybí mi tu jen trdelník, i když někde se taky najde. :-) Oslavujeme narození Krista veřejně a ničeho se nebojíme, lidi, nevěřte všemu!!!" uvedla v komentáři pod Klausovým příspěvkem.

Koupaliště Brná.
Koupaliště pro Romy zdarma? Internetem se opět šíří lži a nenávist

Na Twitteru se ke Klausově poznámce vyjádřil i twitterový glosátor, známý pod svým nickem Jie, mimo jiné iniciátor "trollení" pod twitterovým účtem prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, kde si lidé z jeho podnětu nyní vyměňují recepty nebo píšou o oblíbených knihách a filmech. Ten ověřil Klausovo tvrzení pomocí webu Messeninfo, který obsahuje přehled aktuálních německých trhů. Také tento přehled ukázal, že předseda Trikolóry nepsal ve svém příspěvku pravdu.

Klausovo tvrzení lze ověřit i prostým zadáním klíčových slov "Weihnachtsmarkt" a "Winterfest" do vyhledávače Google. Zatímco v prvním případě vyhledávač jako první odkaz okamžitě označí "Top 10 nejkrásnějších vánočních trhů v Německu v roce 2019" (Top 10 der schönsten Weihnachtsmärkte in Deutschland 2019), v tom druhém se jako první objevují odkazy ze zámoří, konkrétně z některých míst Spojených států a Kanady.