Na jeden z aktuálních hoaxů o testování upozornil na svém facebookovém profilu publicista a spisovatel Petr Nutil, bývalý šéfredaktor serveru Manipulatori.cz (v současnosti se začal věnovat politické činnosti v hnutí STAN). Jiný takový hoax zaplavil slovenské sociální sítě.

„Testy hotové předem“

Nutil si všiml grafické koláže, která oznamuje, že na covid testech jsou prý předem předtištěné výsledky a celé testování je tedy jeden velký podvod.

„Tak kolik dnes uděláme pozitivně testovaných nových případů? Tak třeba 5328? Když teď máme ten pátý stupeň a je potřeba lidi zase pořádně vyděsit,“ píše se v ironickém textu, který doprovází fotografie balíčků označených jako „negative“ a „positive“.

Přednostní očkování seniorů začala provázet řada lží a dezinformací, ilustrační foto
Genocida seniorů? Na sociálních sítích se množí lži o očkování v zahraničí

Jak ale upozorňuje Nutil a ještě před ním již zmíněný server Manipulatori.cz, jde o nesmysl, vyplývající buď z nepochopení, nebo z úmyslného zatajování principu testování.

Realita je samozřejmě mnohem prostší: Každé balení obsahuje kromě „tyčinek“ s tampóny pro výtěr nosu a dalších komponentů potřebných k odběru vzorků také dva kontrolní testy, jeden pozitivní a jeden negativní, které slouží pro kontrolu kvality testování – jsou tam jednoduše proto, aby zdravotníci, kteří budou testy provádět, viděli, jak má vypadat pozitivní a jak negativní výsledek.

Informace o přiložených kontrolních testech je i součástí příbalového letáku u každého balení.

„Testy způsobují nádorové bujení“

Dalším masově sdíleným hoaxem kolem antigenních textů, který se během ledna rozšířil zejména na slovenských sociálních sítích, je lež o tom, že ve slovenských nemocnicích umírá „strašně moc“ lidí, jejichž plíce jsou celé bílé a kteří „nemají krevní sraženiny, ale zalije je voda z těla“. „Lidový sněm“ prý dal na oficiální rozbor „antigenové testy“ a zjistilo se, že „obsahují kortizon a další chemikálie, které způsobují nádorové bujení“. Testování je tedy prý genocida.

Je to zjevný nesmysl, který, jak u hoaxů bývá, není podložen ani jediným ověřitelným zdrojem („psala mi to známá, lékařka z oblasti na Slovensku“) a uvádí zcela absurdní údaje.

Bohumil Kartous
“Lovec“ lží na internetu: Covid dělí společnost a dezinformátoři z toho těží

Při antigenních testech se stejně jako při PCR testech používá pro odběr vzorku prostý výtěr ze sliznic hltanu a nosohltanu, který se provádí sterilní tyčinkou s tampónem. Jakékoli vpravení „chemikálií“ do těla je tedy stejná hloupost jako dřívější dezinformace o tom, že se tímto způsobem dostávají do organismu čipy, a podobně.

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkPodle Policie Slovenské republiky se rozšířil z facebookového statusu uživatelky, která si říká Barbara Estrada. Jen tady dosáhl více než 2200 sdílení, kromě toho se objevil i na dezinformačních serverech jako Blog infovojna a dalších, sdílen byl třeba také v české facebookové skupině "Zdravé vlastenectví je nutnost !". Slovenská policie na své oficiální speciální facebookové stránce Hoaxy a podvody uvedla, že předala status autorky kriminální policii k dalšímu posouzení.