Alespoň jednou uvěřila nějaké falešné zprávě naprostá většina dotázaných obyvatel Česka, 94 procent. Vícekrát naletělo fake news 55 procent lidí v zemi. Světový průměr lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, přitom činí jen 44 procent.

Největší podíl lidí, kteří vícekrát naletěli fake news, je v Egyptě, a to 60 procent. Nejméně jich bylo z 26 zemí, kde Ipsos průzkum prováděl, v Pákistánu se 26 procenty. Například v Německu přiznalo, že opakovaně uvěřilo falešným zprávám, 29 procent lidí, v Polsku třetina lidí a v USA 36 procent lidí. Míra uvěření fake news v ČR je tak výrazně vyšší než ve většině ostatních zemích, uvedla Markéta Kneblíková z Ipsos.

Ilustrační foto
Za výkyvy počasí mohou USA, tvrdí Rus. Meteorologové si klepou na čelo

Na nějakou falešnou zprávu narazily čtyři pětiny Čechů. Zhruba tři čtvrtiny lidí uvedly, že zaznamenaly fake news na nějakých webových stránkách nebo facebooku. Skoro polovina dotázaných lidí z Česka uvedla, že kvůli falešným zprávám méně věří médiím, a více než čtvrtina lidí věří méně vládě a vládním institucím. Jen pětina lidí ale kvůli falešným zprávám omezila využívání sociálních sítí a pouze několik procent Čechů si kvůli fake news zrušilo účet na facebooku.

Obavy o soukromí na internetu

Ipsos také zjišťoval, jestli se Češi obávají o své soukromí na internetu. Obavy vyjádřily dvě třetiny dotázaných a zhruba čtvrtina uvedla, že má o své soukromí větší strach než v předchozím roce. I tak jsou obavy Čechů o soukromí na internetu nižší než v jiných zemích, nicméně jsou podle Kneblíkové obdobné jako u obyvatel v Německu a Polsku. Spolu s Německem pak ČR patří mezi země, které zaznamenaly nejnižší nárůst obav u svých obyvatel.

Obavy o soukromí na internetu má v Německu 68 procent a v Polsku 70 procent. Světový průměr podílu lidí obávajících se o soukromí na síti činí 78 procent a třeba v Egyptě, Hongkongu nebo Indii přesahuje 90 procent.

Petr Nutil
Fake news? Odborník: Lže se o podplacených neziskovkách i západních agentech

Výrazně větší nebo větší obavy o soukromí na internetu proti předchozímu roku má podle zjištění Ipsos 27 procent Čechů a 26 procent Němců, což je mezi sledovanými zeměmi nejnižší zjištěná hodnota. V Polsku se o své soukromí obávají více než loni dvě pětiny dotázaných.

Kvůli těmto obavám většina Čechů uvedla, že například neotevírá e-maily od lidí, které nezná. Skoro polovina obyvatel Česka také v poslední době častěji používá antivirové programy nebo více přemýšlí nad tím, co zveřejní na internetu. Jen několik procent lidí však omezilo využívání internetu a jen asi čtvrtina Čechů přistoupila k pravidelným změnám hesel.

Průzkum prováděla mezinárodní technologická a konzultační společnost Ipsos loni v říjnu v 26 zemích. V Česku se ho zúčastnilo 1009 lidí ve věku 18 až 65 let.