V zářijovém žebříčku Top 10 nejrozšířenějších hoaxů v Česku, zveřejněném serverem Hoax.cz ve středu 7. října, se hned několik týkalo koronavirové nákazy. Připomeneme si tři a navrch přidáme jeden z října.

"Covid-19 je podvod"

Nejvíc sdílení zaznamenal mezi "koronavirovými hoaxy" text, že "kdyby byla na světě nějaká pandemie, každý z nás bude znát několik lidí z těch, kdo již zemřel nebo na tom je, či byl, hodně špatně".

Koronavirus - Ilustrační foto
Epidemii koronaviru naplánovala Světová banka, napsal server. Věc se má jinak

Text se objevil 21. září na serveru Kreativni prevrat.eu, jenž jej zveřejnil jako převzatý s tím, že jeho autor je "neznámý". Na Facebooku se k němu jako autorka přihlásila uživatelka vystupující pod jménem Šárka Bajerová, obdobný text se během září hodně šířil i z příspěvku uživatelky prezentující se jako Anna Fiurášková, která jej už odstranila.

Zmíněný text prezentuje koronavirus jako podvod, jehož smyslem je údajně nastolení nového světového řádu. Jeho argumentace však nezohledňuje fakta, mimo jiné to, že k 9. září 2020 se tímto virem nakazilo ve světě přes 27 milionů lidí a že je hlášeno přes 900 tisíc úmrtí lidí s koronavirem v těle.

"Testy slouží k tomu, dostat do vás nanočip"

Dalším šířeným hoaxem bylo tvrzení o nejmenovaném "příteli z Anglie", který byl na testu na covid-19, pak se mu zničehonic spustila krev z nosu z té dírky, z níž prý dělali stěr, a když si do ní sáhl, vytáhl nanočip, který mu tam měli bez jeho vědomí instalovat.

Americký prezident Donald Trump
Dvojník či úmyslná nákaza. Trumpův koronavirus provází vlna dezinformací

Tvrzení doprovázel obrázek tělíska na prstu s tím, že má jít o zmíněný nanočip (vyvíjený Billem Gatesem), jehož první generace se prý lepí na sliznici, a ta další má být ve vakcíně, takže se ho už nezbavíte. Do vývoje prvního nanočipu prý Gates investoval 20 milionů dolarů a do jeho druhé a třetí generace (va vakcíně a pod kůži) dokonce 400 milionů dolarů. 

Jak ale uvádí server Hoax.cz, ve skutečnosti byl na snímku více než deset let starý mikročip, na němž je uložena bible, neboť šlo o stranově překlopenou fotografii z článku z roku 2009, který pojednával  o nanotechnologii a miniaturizaci čipů. Fotografii pak autor hoaxu doplnil o smyšlený text.

"Když uznáte covid jako příčinu smrti, dostanete prémii"

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkTřetí nejsdílenější hoax převzaly třeba i Parlamentní listy, které bez ověření citovaly již zmíněnou uživatelku vystupující pod jménem Šárka Bajerová, kterou prý "její známý" informoval o osmasedmdesátileté zesnulé babičce své manželky, která v noci při cestě do koupelny upadla a už nevstala.

"Doktor přišel a bez kontroly řekl, že babička má koronavirus. Byl jsem u toho přítomen a zeptal se, kde je test. Pak lékař uvedl: Pokud podepíšu, že tato žena zemřela na koronu, pak dostanu kremace mrtvých bezplatně. Moje žena řekla ne," citovaly Parlamentní listy údajnou korespondenci Bajerové "známého", jenž nemá žádné jméno.

Bojovníci s dezinformacemi se snaží potírat hoaxy podobnou formou, nepravdivé zprávy se však šíří v sociálních sítích rychleji než jejich uvádění na pravou míru
Manipulace, brání se lékařka. Její fotografie putuje po Facebooku spolu se lží

Tento hoax se na internetu šířil v různých variantách, ve všech případech šlo ale o to, že zemře-li někdo v Německu, lékaři automaticky uvádějí jako příčinu smrti covid-19.

Pokud s tím příbuzní (například "při vyzvednutí těla na patologii") souhlasí, čeká je prý finanční prémie nebo další "bonusy" jako bezplatný pohřeb, v opačném případě musí všechno platit. Zdravotnický personál se prý tohoto podvodu účastní zčásti ze strachu a zčásti také za speciální finanční odměnu.

Salon bez Covidu. Žádné roušky, bereme hotovost, řeči o Covidu jsou zakázané. Nemůžete chytit, co neexistuje, stálo na plakátu ve výloze britského kadeřnictví
Koronavirus není, hlásá britské kadeřnictví. Úřady je varují, policie věc šetří

Hoax ale v žádné své verzi nikdy neuváděl žádné konkrétní údaje, podle nichž by se dala ověřit pravdivost příběhu, což je charakteristický znak vymyšlených a lživých zpráv.

Podle serverů Manipulatori.cz i Hoax.cz navíc popisovaná situace nemohla nikdy nastat: těla si ani u nás, ani v Německu příbuzní nevyzvedávají na patologii (to je věc pohřební služby) a covid-19 se neuvádí jako příčina smrti – maximálně se zmiňuje, zda u zemřelého proběhly testy, jež by prokázaly přítomnost viru.

"V Německu umírají děti kvůli rouškám"

Server Kreativniprevrat.eu aktuálně šíří další hoax, že v Německu „zemřely už čtyři děti kvůli nošení roušek“, přičemž nejznámější má být případ „šestileté holčičky z okolí Schweinfurtu“, jež prý zkolabovala 28. září v autobusu a téhož dne večer zemřela. Hlavní ošetřující lékař prý nezjistil žádné onemocnění a po svém vlastním vyšetření údajně informoval rodiče, že jde o "otravu CO2".

Agentura AfP zveřejnila k tomuto případu prohlášení německé policie z 1. října, která uvádí: "Od úterka (29. září, pozn. red.) se na sociálních sítích šíří falešná zpráva o údajné smrti šestileté holčičky v #Schweinfurt. Tyto příspěvky tvrdí, že dítě zemřelo kvůli povinnému nošení roušky. O žádném takovém případu v Dolních Francích, a obzvláště v oblasti Schweinfurtu, nám není nic známo. Prosíme, nevěřte hoaxům a nešiřte fakenews." 

Tady vidím... hlásí nová věštkyně
Prymula terčem vtipů: Češi reagují na zákaz zpěvu, došlo i na Pyšnou princeznu

V Německu se zprávy o "dětech umírajících na otravu oxidem uhličitým kvůli rouškám" začaly šířit od října v důsledku zveřejnění emotivního videa lékaře Bodo Schiffmanna, který tvrdí, že v této zemi zemřelo již třetí dítě na otravu oxidem uhličitým v důsledku nošení roušky. Podle AfP však o tom neexistuje žádný důkaz a Schiffmann u žádného případu neuvádí žádná jména ani konkrétní zdroje, z nichž své "informace" čerpá.

Dezinformační lavina začala podle agentury AfP případem třináctileté dívky z Germersheimu, která se minulý měsíc zhroutila ve školním autobuse a později zemřela v nemocnici v Karlsruhe. Mluvčí prokurátora z Landau Angelika Möhligová AFP sdělila, že výsledek pitvy nepotvrdil hypotézu otravy oxidem uhličitým a smrt udušením. Prokurátor nařídil nové forenzní šetření, které stále probíhá.

Premiér Andrej Babiš.
Testujeme jako nikdo, tvrdí Babiš. Data dokazují, že neříká pravdu

Mezi německými uživateli internetu se však mezitím už začalo šířit, že dívka zemřela kvůli nošení roušky a že podle údajného "úniku informací z druhé pitvy" se její "schopnost dýchání neustále snižovala a podle lékaře a kardiologa v nemocnici pravděpodobně vedla k narušení srdečního rytmu a k následnému udušení". 

Möhligová tuto hypotézu odmítla a AFP sdělila, že "k žádnému úniku informací z druhé pitvy nemohlo dojít, protože žádné výsledky zatím nemáme".

Poté, co byl úřad prokurátora v posledním zářijovém týdnu zahlcen dotazy novinářů ohledně mrtvé dívky, vydal veřejné prohlášení, ve kterém stojí, že "příčina dívčiny smrti dosud není známa" a "ani z první, ani z druhé pitvy zatím nemáme k dispozici výsledky".