Fakultní nemocnice začaly péči omezovat už v minulých dnech. "Ta opatření jsou už poměrně bolestivá, protože nad rámec té původně deklarované kapacity ji musíme prakticky zdvojnásobit. Důvod pro to je zřejmý. Blížíme se do fáze, kdy naše běžná kapacita může být ohrožena, tak jak nám kontinuálně narůstají hospitalizovaní pacienti. Dohodli jsme se s řediteli, že budou v tuto chvíli omezovat už elektivní péči, tedy péči, která je plánovaná, a připraví se uvolnění této kapacity na nápor pacientů covid pozitivních," řekl ministr.

V dalším videu na twitteru Prymula uvedl, že narůstající počty nakažených koronavirem "směřují do pásma", kdy se může stát, že pro pacienty nebude v českých nemocnicích dost lůžek s intenzivní péčí. "My musíme opravdu teď mobilizovat i rezervní kapacitu. Budeme mobilizovat různé stadiony, haly tak, abychom byli schopni etablovat lůžka i tam," řekl ministr.

Podle neveřejné predikce Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS), kterou mají k dispozici Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a Deník N, se kapacita nemocnic i při nejoptimističtějším vývoji koronavirové epidemie na konci října vyčerpá.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Situace je vážná. Prezident České lékařské komory povolává lékaře ze zahraničí

Scénář ukazuje, že ve druhé polovině měsíce bude přibývat v průměru téměř 7000 nakažených denně a úmrtí bude v říjnu téměř tisíc. Naopak nejkrizovější varianta počítá s 22 tisíci nakaženými za den a 155 zemřelými.

Podle dostupných údajů v nemocnicích končí zhruba čtyři procenta nakažených. Téměř procento těch, kteří mají covid-19, je pak ve velmi vážném stavu.

Stav se zhoršuje

Prymula ve svém úterním projevu řekl, že se stav v Česku prudce zhoršuje, přírůstky počtu pacientů jsou jedny z nejvyšších na světě a modely ukazují, že v dalších týdnech přibude hospitalizovaných a takřka jistě i úmrtí. Ve svém vystoupení ministr zmínil, že jeho strategie je tříbodová. Jedním z bodů je právě posílení kapacity lůžek pro pacienty s covidem a ucelené krizové řízení všech státních nemocnic.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Vyznat se ve vyjádřeních vlády není jednoduché. Dál se mění jako jarní počasí

Prymula v projevu podotkl, že nařídil vyčlenění lůžek s intenzivní péčí. Mělo by jich být až 10 tisíc, a to pro pacienty s covidem, pro urgentní medicínu a pro lidi s neodkladnou léčbou. Dostatečný by měl být počet míst na jednotkách intenzivní péče i pro ty, kteří už jsou ve stabilizovaném stavu, ale ještě zůstávají v nemocnici.