„Je bohužel pravidlem, že velice brzy podobné situace začnou využívat podvodníci po celém světě, kteří vytváří důvěryhodnější výzvy ke sbírkám, které mohou i českou veřejnost ovlivnit,“ upozorňuje bezpečnostní analytik společnosti ESET Michal Cebák.

Podvodné humanitární sbírky patří do kategorie takzvaných scamů; tedy podvodů zpravidla šířených na sociálních sítích a v e-mailové komunikaci. Útočníci se pokoušejí z uživatelů vylákat peněžité příspěvky, které by měly pomoci zasaženému civilnímu obyvatelstvu. Chybí ale jakékoliv potvrzení legitimity.

Zdroj: Deník„Předpokládáme absolutně amorální chování jednotlivců či malých skupin, nikoliv větších skupin nebo jiných subjektů, které těží ze současné situace a vlny solidarity, kterou krize na Ukrajině přirozeně vyvolává,“ říká analytik.

Jedinou stoprocentní ochranou je podobné výzvy vždy prověřovat. Řada organizací vypisující humanitární sbírky již veškeré údaje o sbírkách zveřejňují na svých webových stránkách. „Pokud lidé přispět chtějí, doporučujeme, aby tak učinili prostřednictvím některé důvěryhodné organizace. Sbírky již vypsala ADRA, Člověk v tísni, Červený kříž a další. Bohužel můžeme očekávat, že podobných podvodníků ještě přibude, obezřetnost je tedy na místě,“ podotýká Cebák.

Ukrajinská vláda také zveřejnila číslo účtu, kam lze přispět přímo její armádě.

Pomoc se sbírkami se snaží i z výše uvedených důvodů koordinovat s městy Svaz měst a obcí České republiky. „Mohou se, bohužel, objevit subjekty, které by na situaci chtěly vydělat. Stejně tak je i na Ukrajině řada organizací či měst, které podporují režim prezidenta Putina. Snažíme se tak přispět k tomu, aby peníze neskončily tam,“ reaguje předseda svazu a zároveň starosta Kyjova František Lukl.