Národní protidrogová centrála odhalila v Babicích u Prahy profesionální velkovýrobnu falešných léků a anabolických steroidů. Zatkla také dva Čechy a jednoho Turka, kteří organizovali jak výrobu falzifikátů, tak i jejich distribuci do zahraničí. Konkrétně do Švédska, Německa, Velké Británie a Španělska. Všichni tři jsou teď ve vazbě. Informoval o tom šéf NPC Jiří Komorous.

O tom, na jak profesionální úrovni skupina pracovala, vypovídá kromě odhalené továrny i množství zadržených léků, které se jí pomocí najatých firem podařilo do zahraničí propašovat. „Ve Švédsku bylo zadrženo 650 tisíc dávek a šlo o největší zadrženou zásilku anabolik v historii země. Ve Velké Británii pak byla zadržena zásilka v hodnotě 24 milionů korun,“ uvedl Komorous s tím, že složení falešných léků bylo velmi podobné originálům. O jaká léčiva se jednalo, však zatím nebude zveřejňovat. Při domovních prohlídkách v rámci Česka byla navíc zajištěna anabolika za několik desítek milionů.

Hlavou gangu měl být podle policie sedmatřicetiletý Turek, který v Česku delší dobu pobýval a našel si zde i manželku. „Zadržený už byl minulosti soudně trestaný za krácení daní a výrobu anabolik. Při zatýkání byl ozbrojen,“ dodal Komorous. Na rok trvající operaci Sword NPC spolupracovala s policisty z jednotky Best Force, celníky a několika desítkami zahraničních policistů.