„Bylo jich asi dvacet a brali, co jim přišlo pod ruku. Měli asi hlad a žízeň, protože ukradli z regálů bagety a pití. Pak odešli, aniž by zaplatili. Odnesli si i několik plyšáků. Škoda podle mne přesáhne pět tisíc korun, ale inventura ještě není hotová,“ popsala Deníku řádění žena, která měla zrovna službu a jako obsluha čerpací stanice zažila rabování fotbalových fanoušků na vlastní oči. S ohledem na její bezpečnost nebude Deník.cz uvádět její jméno.

„Běžela jsem za nimi k autobusu a ptala se jich, kdo to bude platit. Jeden z nich mi vrátil toho největšího plyšáka, co ukradli, brýle a nějaké pití. Naštěstí nic nerozbili, ani se nechovali nijak agresivně,“ dodala obsluha stanice. Autobus s fanoušky pak vyrazil po dálnici směrem na Brno.

O rabování obchodu na dálnici byla okamžitě vyrozuměna policie, takže autobus zastavili na 187. kilometru a fanoušky zkontrolovali.

„Nyní probíhá vyšetřování, policisté budou vyhodnocovat záznamy z kamer a jednotlivá jednání dokumentovat. Podle předběžných předpokladů se bude jednat zřejmě o případy, které budou posouzeny jako přestupky,“ informoval jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Brněnští fanoušci se v neděli vydali na fotbalové utkání vyzbrojeni tyčemi, podomácku vyrobenými granáty, násadami od krumpáčů, baseballovými pálkami a nohami od stolů pobitými hřebíky. Policie jim ještě před zápasem všechny zbraně zabavila.

„Když jsem v televizi viděla, co všechno měli u sebe, tak mi zatrnulo. Uvědomila jsem si, že mohlo dojít k něčemu mnohem horšímu, pokud ještě nějaké takové věci měli,“ svěřila se obsluha čerpací stanice na dálnici, kde fanoušci rabovali v obchodě.

Fanoušci: Napadla nás ochranka

My jsme ochranku nenapadli, ona napadla nás. Něco takového jsem nikdy nezažil, a to na fotbal jezdím se Zbrojovkou už patnáct let. Ochranka nás bezdůvodně bila. Takhle vidí brněnští fotbaloví fanoušci zásah bezpečnostní služby v závěru nedělního ligového zápasu mezi pražskými Bohemians a 1. FC Brno.

V závěru duelu se strhla v sektoru pro hostující diváky bitka mezi pořadatelskou Prague Security Group a brněnskými fandy. Vše odstartovala hozená dýmovnice jedné z brněnských fanynek. „Sekuriťáci se ale už předtím začali chovat agresivně a provokovat. Chtěli se bít. A poté napadali bezbranné lidi,“ poznamenal brněnský fanoušek Martin Medek. „Zásah byl silně adekvátní. Přistoupili jsme k němu poté, co fanoušci napadli naše zaměstnance,“ tvrdí naopak Vladimír Hlaváček, ředitel provozu bezpečnostní služby Prague Security Group.

S tím nesouhlasí fanoušek Petr Knoll. „Pořadatelská služba napadala a mlátila i nevinné fanoušky, kteří přijeli na fotbal a jako důvod k napadení fanouška jim stačil pohled z očí do očí,“ tvrdí.

Přišel o telefon

Když jeden z fanoušků natáčel na mobil jeden ze zásahů bezpečnostní agentury, další její zaměstnanci jej napadli. „Asi abych nemohl natočit pravdu,“ tvrdí Jakub Hedija, který při zásahu Prague Security Group o mobilní telefon přišel.

Jedna z fanynek zase tvrdí, že jí vyhrožovali znásilněním. „Podám si tě, pak ti vyříznu tu tvou…. Bylo to strašný. Na fotbal už nikdy nepůjdu,“ cituje ji na fanouškovském fóru stránek fcbrno1913.cz jeden z jejích přátel.

S pořadatelskou agenturou mají problémy i fandové Bohemians. „Na podzim nás často provokovali a museli jsme to řešit s vedením klubu,“ přiznal jeden z nich Libor Havlík. „Naprostá většina našich fanoušků je s vámi, jsou to zakomplexovaní lidé, kteří se chodí léčit bitkami „do práce,“ uvedl další z nich na internetovém fóru fc-bohemians.cz.

Ředitel klubu Luboš Přibyl to popírá. „Vylučuji, že by bitku vyprovokovala naše bezpečnostní agentura. Budeme s ní spolupracovat i nadále, nikdy jsme s fanoušky ani agenturou žádné problémy neměli,“ poznamenal Přibyl.

Ochranka se prý na fanoušky domluvila

Další přítomný fanda pražského týmu však tvrdí něco jiného. „Když jsem šel o přestávce kolem kotle Brna, viděl jsem sekuriťáky, jak si nasazují boxery a domlouvají se na tom, koho zbijí,“ poznamenal muž s přezdívkou Čim. „A se Security jsme měli problémy už několikrát,“ dodal.

Podle brněnských fandů byl nedělní zásah o to neadekvátnější, že na tribuny se brněnští chuligáni vůbec nedostali. „Zastavili je už na okraji Prahy. V kotli byli z drtivé většiny lidé, které zajímá fotbal a ne bitky,“ říká Knoll.

Bezpečnostní agentura nezasahovala pouze na stadionu, ale i mimo něj. „Honili nás, protože jsme po nich pokřikovali. Musela je zastavit až policie,“ tvrdí Roman Barták, kterého na stadion nevpustili a celý zápas musel zůstat před ním.

Nejtvrdší jádro se na stadion nedostalo

„Fanoušci se snažili přelézt plot. Vyběhli jsme tedy ven, abychom je chytili,“ tvrdí šéf provozu Prague Security Group. „Není to pravda, byli jsme celou dobu venku. Jen někteří na toho hlavního sprostě křičeli. A on na nás vypustil své podřízené,“ reaguje Barták. „Tak jsme utíkali zpět k policistům a vedoucí zásahové jednotky zahnal pokynem ochranku zpět na stadion,“ dodává. „Pokud má pořadatel situaci pod kontrolou, nezasahujeme,“ uvedl v pondělí velitel pražské policejní zásahové jednotky Jaroslav Černý. Podle něj zasahovat nebylo třeba.

Nejtvrdší jádro brněnských fanoušků společně s výpomocí fandů Slovanu Bratislava se opravdu na stadion vůbec nedostalo. Policisté je zadrželi už na okraji Prahy. „Ve dvou autobusech jsme našli podomácku vyrobené zbraně. Proto jsme fanoušky dál nepustili,“ informovala mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Ta navíc v pondělí tvrdila, že velitel zásahu žádné problémy nepostřehl. „Žádné protiprávní jednání ze strany pořadatelů neviděl,“ uvedla.

Roman Martínek, Tomáš Herman

Související článek: Fanoušci Brna se na stadionu porvali. Přivezli si na to výzbroj