Podle Feniče dosud název letiště Ruzyně připomíná spíše jméno známé pražské věznice, kde byl v době komunistické totality vězněn i Havel. Přejmenování letiště má tak symbolizovat právě exprezidentovu cestu z vězení až na Pražský hrad. „Václav Havel si zaslouží poctu, která nebude jen formálním uznáním, ale konkrétním odrazem jeho boje za naši svobodu,“ napsal Fenič.

„Vyzýváme Parlament České republiky a kompetentní státní orgány, aby zásluhy Václava Havla o stát a naší svobodu ocenil i tímto krokem,“ dodal Fenič.

Pod výzvu se kromě něj podepsaly další osobnosti kulturního a veřejného života. Dokument nese podpisy herce Jiřího Bartošky, režiséra Jaroslava Brabce, spisovatelky Terezy Brdečkové, bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka, sportovkyně Věry Čáslavské, sochaře Davida Černého a dalších lidí.

Havel zemřel v neděli ráno na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, bylo mu 75 let.

Havlův státní pohřeb se uskuteční v pátek v poledne. Dohodli se na tom dnes exprezidentova manželka Dagmar Havlová a prezident Václav Klaus. Poslední rozloučení s prvním polistopadovým prezidentem se zřejmě uskuteční v chrámu svatého Víta. Již ve středu by se podle informací mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z centra Pražská křižovatka na Pražský hrad.

Soustrast nad úmrtím exprezidenta a klíčové postavy někdejšího československého disentu a sametové revoluce vyjadřují Češi na řadě míst. Kondolence přicházejí také ze zahraničí.