Zeman v pátek na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Ministři po ceremoniálu položili věnec k hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, na závěr společně zazpívali českou hymnu. Poté odjeli zpět do Strakovy akademie, kam dorazili po 12:35.

Po prvním zasedání vystoupil nový premiér Fiala na tiskovém brífinku. „Jsme si vědomi složité situace, proto jsme začali prakticky ihned pracovat. Dnesk jsem zadal ministru financí, aby vypracoval harmonogram projednávání rozpočtu. Ustavili jsme skupinu ministrů, která se začne okamžitě věnovat cenám energií, to jsou věci, které nesnesou odkladu," uvedl premiér Fiala. Situace je vážná, vláda proto bude zasedat i mezi vánočními svátky.

Nouzový stav se neprodlouží

Vláda se také rozhodla nežádat Posleneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. „Pokud se bude situace zhoršovat, jsme připraveni zemi zpět do stavu nouze vrátit, bude záležet na konkrétní situaci," upřesnil Fiala.

„Nyní budou platit pouze opatření v pandemickém zákoně. Pokud se bude situace vyvíjet negativně, vláda bude velmi důsledně reagovat v souladu s názory odborníků," uvedl nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Vláda musí podle Válka nakoupit dostatek kvalitních antigenních testů na koronavirus a navýšit kapacity testů PCR. "Testů musí být dostatek, abychom mohli zaručit zejména našim dětem, že budou dobře testovány tak, abychom zabránili šíření nákazy ve školách a minimalizovali riziko karantén," uvedl. Prioritou podle nového šéfa zdravotnictví je, aby se nemusely rušit lyžařské kurzy nebo školní kurzy plavání.

Bývalý premiér z ANO Andrej Babiš (vlevo) vítá svého nástupce Petra Fialu z ODS v sídle úřadu vlády:

Fotogalerie: Andrej Babiš a Petra Fiala v sídle úřadu vlády

Prvním místopředsedou vlády byl v souladu s koaličními dohodami určen ministr vnitra a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Ten prohlásil, že chce fungování krizového řízení vrátit do zákonných mantinelů. "Kde jsme měli jako vláda pocit, že se v posledních dvou letech trochu vychýlilo," uvedl.

Kabinet by měl podle něj jasně informovat o opatřeních proti covidu a nezavdávat pochybnosti o tom, kde vznikají rozhodnutí.

Fiala jako nový premiér také oznámil plány svého prvního výjezdu do zahraničí. „První zahraniční cesta bude na Slovensko, připravuje se na začátek ledna,“ řekl. „Slovensko je jasná volba nejen kvůli historickému spojení obou zemí, ale kvůli tomu, že země mají společné zájmy,“ dodal.

Vláda na svém prvním zasedání jmenovala vedoucí úřadu vlády bývalou mluvčí občanských demokratů Janu Kotalíkovou, mluvčím kabinetu se stal nynější mluvčí ODS Václava Smolka. Kabinet dále stanovil kompetence ministrů bez portfeje, tedy Mikuláše Beka (STAN) jakožto ministra pro evropské záležitosti, Heleny Langšádlové (TOP 09) jako ministryně pro vědu, výzkum a inovace a Michala Šalomouna (za Piráty) jako ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády.

Uvedení ministrů do úřadů 

Do úřadů v pátek premiér Fiala uvedl čtyři místopředsedy vlády, kterými budou vedle Rakušana také zástupci dalších koaličních stran - ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Funkci od svých předchůdců symbolicky převzali také ministři financí Zbyněk Stanjura, spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se ujímá ministerstva pro místní rozvoj: 

Fotogalerie: Uvedení Ivana Bartoše na MMR

Jedním ze stěžejních úkolů ministerstva vnitra bude podle Rakušana krizové řízení. Ústřední krizový štáb, který ministr vnitra řídí, by měl být institucí, která rozhoduje. Válek vyzval lidi, aby o Vánocích a na konci roku omezili večírky tak, aby se minimalizovalo šíření covidu. Nechce jít ale cestou zákazů a příkazů, apeloval na odpovědnost. Jako první chce řešit podmínky pro konání školních lyžařských kurzů.

Jurečka chce nejdřív řešit, jak zmírnit dopady růstu cen energií a jak zajistit peníze pro sociální služby v době rozpočtového provizoria. Dlouhodobým cílem je rozumná důchodová reforma s širší politickou podporou. Vycházet chce z návrhů, na nichž se už politici a experti shodli.

Prioritami ministerstva pro místní rozvoj jsou podle Bartoše přepracování stavebního zákona, posílení transparentnosti veřejných zakázek i strategické plánování regionálního rozvoje. Stanjura musí vypracovat návrh státního rozpočtu na příští rok. Klíčovým úkolem pro Síkelu je vyšší energetická soběstačnost země a jeho prvořadým úkolem bude řešit dopady rostoucích cen energií. Blažek uvedl, že není nutné měnit po každých volbách personální obsazení institucí. Chce zajistit více peněz na odměny znalců, zaměří se také na rozdíl mezi platy soudců a žalobců a jiných zaměstnanců v justici.

Pandemie i ceny energií

Základní koncept programového prohlášení chce mít nový kabinet hotový začátkem ledna. "Ale jsme teď v takové situaci, že je nám agenda do značné míry dána zvnějšku," konstatoval Fiala. Kabinet se nyní podle premiéra bude muset věnovat zejména koronavirové pandemii a cenám energií, přepracovat chystá také státní rozpočet na příští rok. Kabinet Andreje Babiše (ANO) jej navrhl se schodkem 377 miliard korun, nastupující vláda chce deficit snížit pod 300 miliard. 

Obě vlády Andreje Babiše (ANO) i kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014 schvalovaly na prvním jednání například návrh na jmenování předsedy Legislativní rady vlády, řešily také funkci vedoucího úřadu vlády a mluvčího kabinetu. Zabývaly se i obsazením Bezpečnostní rady státu či určením role prvního místopředsedy vlády.