Fiala připomenul, že odpolední jednání lídrů koalice, na kterém se bude o Jurečkových výrocích zřejmě jednat, bylo svolané už dříve a téma není oficiálním bodem schůze. Podporu Jurečkovi vyjádřil předseda vlády už dříve, věc s ním projednával v sobotu. Večer Jurečka své jednání vysvětloval i širšímu vedení své strany. Celostátní výbor se za Jurečku postavil.

„Byla to chyba, velká chyba, kterou si uvědomuje, veřejně to řekl a také se omluvil,“ uvedl v úterý Fiala s tím, že postup považuje za správný. Na dotaz, zda by Jurečkovi vystavil takzvanou žlutou kartu jako dříve ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) za jednání s lobbistou Martinem Nejedlým, uvedl, že šlo o chybu „jiného řádu“.

Politolog Pavel Šaradín
Jurečka by měl odstoupit. Jeho pochybení je příliš velké, myslí si politolog

Jurečka čelí kritice za to, že se vyjádřil k večírku až po dvou týdnech, podle některých k tomu neřekl pravdu. Jurečka v neděli uvedl, že je připraven zvážit, že by nabídl rezignaci. V pondělí doplnil, že sám aktivně návrh, aby křesťanští demokraté hlasovali o jeho odchodu z ministerského postu, nepodá. Ze zpráv, které mu poslali někteří členové kabinetu, pak podle svých slov nevycítil, že by kdokoliv z koaličních partnerů navrhoval, že by měl rezignovat.

Večírek ministerstva vyvolal značnou kritiku. Pokračoval totiž v době, kdy byly již známy tragické události, při nichž ozbrojený útočník ve čtvrtek 21. prosince odpoledne zabil v budově FF UK 14 lidí a dalších 25 zranil. První zprávy o obětech tragické události se objevily v médiích krátce po 15:30. Jurečka se hájí tím, že mobil nesledoval a „v plném rozsahu“ se o situaci dozvěděl až v 18:26, kdy si přečetl textovou zprávu o svolání mimořádného jednání vlády.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Večírek na ministerstvu v čase střelby? Uvažuji o rezignaci, připustil Jurečka

Celostátní výbor lidovců, který má 39 členů, měl původně jednat až koncem ledna, kvůli Jurečkově pochybení se na přesunutí termínu dohodlo předsednictvo strany. Regionální představitelé lidovců za Jurečkou většinou stojí.

Výborný v úterý před novináři zmínil, že Jurečka se opakovaně omluvil, a nevidí důvody, proč by mělo ve vládě docházet ke změnám. „V tuto chvíli je zcela zřejmé, že se vytváří příběh, který by možná z pohledu některých měl skončit nějakou rituální sebevraždou pana předsedy. Mně to přijde až absurdní,“ řekl dnes Výborný s tím, že nechce předjímat, jaké usnesení výbor přijme. Jurečka podle něj udělal za dobu svého působení na ministerstvu hodně práce, zmínil například změny v důchodech.

K odvolání Jurečky vyzvalo Fialu opoziční hnutí ANO.