Fiala řekl, že je potřeba dospět k řešením, která umožní předcházet nelegální migraci, s níž se nyní Evropa potýká. Doufá, že výsledky přinese především spolupráce s Tuniskem, odkud migranti do Evropy přes Středomoří často míří.

Česko ve středu kvůli přílivu migrantů zavedlo namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. Podobné opatření zavedly na hranicích se Slovenskem také Rakousko a Polsko. Slovensko ode dneška zvýšilo kontroly na hranicích s Maďarskem, které leží na takzvané západobalkánské migrační trase.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Unijní dohoda zlepší vracení migrantů, zdůrazňuje Pekarová Adamová

Na dnešním jednání EPC, kterého se zúčastní přes čtyři desítky šéfů států a vlád evropských zemí, chce Fiala diskutovat hlavně o bezpečnostní a ekonomické spolupráci.

„Budu s kolegy mluvit o potřebě dostupných energií pro občany a o posílení role jaderné energie. Pro Česko je jádro společně s obnovitelnými zdroji energie naprosto zásadní pro zajištění dostatku dostupné energie, kterou nebudeme muset dovážet,“ uvedl český ministerský předseda. Podle něj je potřeba odstranit úzká místa v evropské energetické síti.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

Diskutovat chce Fiala rovněž o „rozumných pravidlech“ pro zelenou transformaci a o rozšíření EU, které Česko podporuje. Na programu má také několik bilaterálních schůzek, mimo jiné s britským premiérem Rishi Sunakem či polským premiérem Mateuszem Morawieckým.

Bezpečnost a prosperita Evropy

EPC je mezivládní fórum evropských zemí, které vzniklo loni na jaře několik měsíců po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Tento neformální formát schůzek má prostřednictvím politického dialogu přispívat k bezpečnosti a prosperitě v Evropě. Témata summitů EPC jsou široká, dnes se například uskuteční kulatý stůl na téma Energetika, životní prostředí a boj proti klimatickým změnám, jehož se zúčastní i Fiala.