Fiala oznámení Hradu o nedělním jmenování potvrdil v pátek na tiskové konferenci. „Řešíme s právníky jeho možnou podobu. Budeme se snažit, aby to bylo co nejdůstojnější. Jak budou vypadat konkrétní opatření vzhledem k prezidentovu zdravotnímu stavu, se uvidí v příštích hodinách," uvedl Fiala.

Miloš Zeman (vlevo) v nemocnici během hospitalizace.
Prezident Zeman jmenuje Fialu premiérem v neděli. Proč to neudělal dnes?

Fiala zdůraznil, že je třeba jednat co nejrychleji. „Čas je neúprosný, Česko prochází obrovskou covidovou krizí. Je třeba, aby vše začala řešit nová vláda. My jsme připraveni vše převzít už od 16. listopadu," doplnil šéf ODS.

Výjimky neexistují

Proti plánované schůzce se však ohradila hlavní hygienička Svrčinová. Pro nakažené, a to i ty bez příznaků, podle ní platí pravidla izolace. „Výjimky neexistují. Neumím si představit, jak by se mohla opatření při jmenování premiéra dodržet," okomentovala pro Radiožurnál a zároveď odmítla informace, že by s ní Hrad okolnosti jmenování konzultoval.

Izolaci podle ní ukončuje ošetřující lékař, výjimka by byla špatným signálem vůči veřejnosti. "Pokud by k něčemu takovému došlo, a já věřím tomu, že k tomu nedojde, tak by se občané samozřejmě oprávněně ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Pravidla musí pro všechny platit stejně," řekla Svrčinová pro ČTK.

Zeman byl ve čtvrtek ráno propuštěn po více než měsíci a půl dlouhé hospitalizaci z ÚVN do domácí péče v Lánech. Vpodvečer byl ale opět převezen do nemocnice kvůli pozitivnímu testu na onemocnění covid-19. Podle ÚVN bylo důvodem preventivní podání monoklonálních látek. V nemocnici měl zůstat na pozorování.