„Není pravda, že budeme čistší, pokud si budeme stále sypat popel na hlavu. Nemohu změnit minulost ODS. Zajímá mě budoucnost. To je jediné řešení pro ODS," řekl účastníkům mimořádného kongresu Fiala. „Nikoho naše vnitřní starosti nezajímají. Přestaňme si nadávat, zmateně pobíhat v kabině a pojďme hrát fotbal," přirovnal Fiala straníky ke členům fotbalového týmu.

S připomínkou citátu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka „Nebát se a nekrást" řekl, že v případě ODS už se nekrade, protože není co. Straníci se podle něj ještě musí zbavit strachu z minulosti. „Selhali jste? Řídí vás kmotr? Ti, kterých se to týká, jsou už snad pryč, nyní kandidují za jiné politické strany nebo se vydávají za nezávislé," poukázal Fiala na některé bývalé členy ODS. Dodal, že ostatním stranám tyto bývalé členy ODS přeje.

ODS podle svého předsedy prošla vleklou krizí, opustila svůj pravicový program a nechala se ovládat těmi, které zajímal jen ekonomický prospěch. Důsledkem této éry je řada problémů, se kterými se nyní potýká, mimo jiné špatná finanční situace. Podle Fialy strana dluží miliony korun, ale s věřiteli se domlouvá na splátkových kalendářích a zadlužení postupně snižuje.

Dalším cílem má být podle Fialy sjednocení volebních a jednacích řádů ve straně, posílení možnosti vedení zasáhnout tam, kde dochází k poškozování zájmů ODS, a posílit zapojení řadových členů.