„Jsem připraven vždy jednat, ale ne pod tlakem, ne za této atmosféry, to žádné jednání nemá smysl. Až se odbory budou chtít vrátit k jednání a bude to jednání konstruktivní, nebude to pod tlakem a hrozbou dalších protestů, tak jsme samozřejmě připraveni jednat,“ řekl Fiala.

Správnost opatření, proti kterým se stávkující vymezují, obhajuje i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Na síti X dnes uvedl, že zřejmě jedinou chybou vlády je to, že se jí nepodařilo významnou část společnosti přesvědčit o nutnosti penzijní reformy a konsolidace veřejných financí. „Zvlášť mě mrzí stávka ve školství. Chápu obavy učitelů z nedostatku financí a snížení kvality vzdělání. Ale (ministr školství) Mikuláš Bek (STAN) udělal hodně pro to, aby tyhle obavy rozptýlil,“ uvedl Rakušan a zmínil například zvýšení školského rozpočtu.

Fiala vidí za stávkou ve školství a dalšími protesty snahu odborářských předáků zviditelnit se. „Jako rukojmí drží celou zemi a její zdravou budoucnost,“ prohlásil ministerský předseda. „V politologii se často říká, že odbory protestují tam, kde nejsou schopny dosáhnout svých cílů prostřednictvím vyjednávání, protože jsou slabé. Tak já myslím, že i toto je příklad toho, co se odehrává v ČR,“ řekl Fiala. Uvedl ale také to, že právo na stávku a protesty respektuje, obojí patří k demokracii.

Kolem stávky ve školství podle premiéra kolují nepravdivé informace, které ovlivňují protestující. Nebudou se masivně rušit nepedagogická místa ani rozdělené třídy, uvedl Fiala. Vláda i v rozpočtově složitých dobách přidává do školství peníze, zůstává pro ni prioritou a usiluje o zvýšení atraktivity učitelského povolání, dodal.

Vláda možná dělá chyby, jako každá vláda na světě, ale plní sliby, se kterými získala důvěru voličů, uvedl Fiala a zdůraznil hlavně snahu dát dohromady veřejné finance a zpomalit zadlužování. „Některé věci nevyvolávají potlesk, ale jsou nutné,“ řekl ke schválenému ozdravnému balíčku. „To, co jsme udělali, vyvolává sice protesty odborů, ale zvyšuje to důvěru mezinárodního prostředí, ratingových agentur, což je důležité pro zahraniční investory a pro ekonomický úspěch naší země,“ uvedl Fiala, podle nějž lidé v Česku pocítí pozitivní výsledky už příští rok.

Školské odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu stávku:

Krumlovští stávkující studenti a učitelé vyrazili na protestní pochod proti vládním škrtům ve školství.
Den protestů 2023: Obří stávky se účastnila většina škol, také firmy i úřady

Ozdravný balíček vláda podle ministerského předsedy koncipovala tak, aby nezasáhl výrazně žádnou sociální či profesní skupinu. „Celková míra zdanění zůstává pro občany stejná, jako když jsme nastoupili do vlády, a opatření žádnou sociální nebo profesní skupinu neohrozí. Začali jsme šetřit především na straně státu,“ řekl premiér.

Rakušan se chce po skončení stávky vrátit k vysvětlování vládních kroků a toho, proč jsou nezbytné a „i při nevyhnutelných přešlapech v zásadě správné“.