V budově fakulty zemřelo podle policie víc než 15 lidí, dalších 24 osob bylo při útoku zraněno. Mrtvý je i střelec, který zřejmě spáchal sebevraždu, stříleli po něm i zasahující policisté. Fiala vyjádřil soustrast blízkým a přátelům všech obětí a brzké uzdravení zraněným.

„Zcela zbytečně vyhaslo mnoho životů převážně mladých lidí, pro tento hrůzný čin neexistuje žádné ospravedlnění,“ uvedl.

Největší masové střelby v dějinách Česka? Podívejte se na přehled: 

Střelba v centru Prahy 21. prosince.
Největší masové střelby v dějinách Česka: Ostrava, Uherský Brod a teď i Praha

„V tuto chvíli to vypadá, že šlo o čin osamělého střelce, který je nyní již po smrti. Nejedná se tedy o akt mezinárodního terorismu nebo organizované skupiny. Byl jsem ujištěn, že bezpečnostní složky mají situaci plně pod kontrolou a žádné další nebezpečí občanům České republiky nehrozí,“ shrnul předseda vlády.

Nesmyslné a brutální násilí

Fiala dodal, že cítí hluboký smutek a znechucení tváří v tvář nesmyslnému a brutálnímu násilí. Požádal všechny o pochopení a spolupráci s policií a záchranáři, lidé mají naslouchat jejich pokynům. „Rád bych také poděkoval všem, kteří se podíleli na zvládnutí této nelehké situace. Děláme vše, co je potřeba, abychom poskytli pomoc zraněným, jejich rodinám a rodinám obětí,“ řekl.

Jak probíhala střelba v Praze? Více v textu: 

Večer po střelbě v Praze 21. prosince
Střelba v Praze chronologicky: Peklo začalo odpoledne, oběti uctí státní smutek

Vybídl lidi, aby mysleli na ty, kdo přišli o své blízké a letošní Vánoce pro ně budou nepředstavitelné smutné. „Sdílejme s nimi jejich zármutek a bolest. V této těžké chvíli bychom se měli spojit svou ohleduplností a vzájemným porozuměním, a tím vyjádřit úctu obětem tohoto brutálního zločinu,“ uvedl Fiala.