Juncker dnes v Evropském parlamentu řekl, že komise přijde do konce měsíce s návrhy, jak posílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl. Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo ho skutečně potřebují.

Jean-Claude Juncker
Předseda Evropské komise Juncker: Zavedeme euro v celé EU

"Nelze zároveň snižovat příliv uprchlíků do Evropy, zvyšovat ochranu vnějších hranic a přitom dál mluvit o bezmezné solidaritě," kritizuje projev Fiala. Funkčnost EU podle Fialy také není možné zlepšit sjednocováním dalších oblastí rozhodování, včetně hospodářské a daňové politiky. "Právě překotná a neodůvodněná integrace se jasně ukázala jako jeden ze zdrojů dnešní krize," uvedl šéf ODS.

Evropa podle Fialy také nepotřebuje žádný "demokratický skok", ale skutečné reformy. "Za krizi EU mohou lidé jako současný předseda Evropské komise. Jeho dnešní řeč ukázala, že je nepoučitelný. Měla by být varováním i pro ty české politiky, kteří slepým opakováním receptu 'více Evropy' jen přispívají k prohlubování nedůvěry a krize a žádné skutečné řešení nenabízejí," řekl Fiala.

Bohuslav Sobotka v roce 2013
Sobotka ocenil Junckerův projev, i za kritiku dvojí kvality potravin

Unie se podle europoslance ODS Jana Zahradila pod Junckerem nikam neposune. "Pro ČR z toho plyne jednoznačné poučení. Nenechat se uplatit slibem vyššího obsahu kakaa v čokoládě a nekývnout na členství v dluhové unii, ve kterou se mění eurozóna, nenechat si předepisovat, komu udělíme právo pobytu nebo dovolit Evropské komisi, aby za nás rozhodovala, se kterými investory smíme spolupracovat," uvedl Zahradil.