Filipovy výroky zazněly loni v prosinci na zasedání ústředního výboru KSČM. Místopředseda Sněmovny tehdy řekl, že "ti, kteří usilují o český Majdan, o státní převrat, nabírají sílu". Zmínil demonstraci na Letné, kterou loni v létě organizoval právě Milion chvilek. "Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází," pronesl komunista.

Předseda KSČM Vojtěch Filip vystoupil 9. července 2019 v Praze na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny
Milion chvilek žaluje Filipa i KSČM. Žádá omluvu za slova o útoku na nemocnici

Úryvky z Filipova projevu zveřejnil web KSČM a Haló noviny. Filip pak poskytl rozhovor Českému rozhlasu, kde řekl, že "tohle se v České republice děje a jestli za tím stojí Milion chvilek, nebo někdo jiný, je otázka orgánů činných v trestním řízení". Reagoval tak na dotaz, zda má nějaké důkazy k tomu, aby obvinil spolek Milion chvilek z kybernetického útoku proti nemocnici.  

Osočení bez důkazů

"Doktor Filip jednoznačně označil Milion chvilek za strůjce kybernetického útoku, ačkoliv pro to neměl žádné důkazy. Vůbec se nepokoušel ověřit si informace, které vypouštěl. Dopustil se toho ze zášti vůči Milionu chvilek a politickým postojům, které spolek představuje," prohlásil dnes u soudu právník spolku Aleš Rozehnal. Podle něj tím chtěl Filip u části veřejnosti vzbudit vůči spolku negativní postoj.

Právní zástupkyně Filipa a komunistů Barbora Vlachová argumentovala tím, že spolek dobrou pověst nemá. Poukazovala na to, že předseda spolku Mikuláš Minář na jedné z demonstrací roztrhal výtisk ústavy. Tvrdila také, že Filip ve svém projevu Milion chvilek adresně neoznačil. Rovněž poznamenala, že "lví podíl" na šíření Filipových výroků má právě spolek, který je medializoval. "Žalobu vnímáme za snahu o zviditelnění. Žalobce (Milion chvilek) by neveřejnou omluvu využil pro svou politickou propagaci," poznamenala.

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný.
Koukejte se probrat! Dopis Číně z Řeporyjí je dokument týdne amerického časopisu

Odmítla také, aby žaloba za Filipovy výroky směřovala i na KSČM, v čemž jí soud dal za pravdu. Právník spolku k tomu uvedl, že Filip projev pronesl z pozice předsedy strany, na zasedání jejího ústředního výboru a jejím jménem, nikoliv z pozice řadového politika nebo občana. K roztrhání výtisku ústavy řekl, že šlo o symbolický akt, který měl upozornit na křehkost ústavní materie a na nesouhlas s porušováním ústavy prezidentem.

Počítačový virus, který loni v prosinci na několik týdnů ochromil provoz benešovské nemocnice, způsobil škodu přes 59 milionů korun. Pachatele se nepodařilo dohledat a policie minulý měsíc informovala o tom, že případ odložila.