Filip zdůraznil, že v některých bodech jednání příliš nepokročila. Za nejspornější otázku označil rozdílné názory na zahraniční politiku. Zeman podle něho neradil, jak mají komunisté dál postupovat. Případné rady jim chce sdělit na dubnovém sjezdu, kde přednese projev.

Okamura, kteřý přijel za Zemanem po Filipovi, novinářům po jednání potvrdil, že prezident si představuje ustavení vlády s důvěrou před prázdninami. "My si myslíme, že by to mohlo být i dříve, (předseda ANO) Andrej Babiš už tu 101 ve Sněmovně má," uvedl. Záleží podle něj na tom, nakolik bude Babiš ochoten hledat s ostatními stranami kompromisy. ANO v posledních týdnech o programu s SPD jednalo, Babiš nicméně opakovaně uvedl, že dává přednost spolupráci s ostatními stranami. ANO nechce přistoupit na návrh SPD, aby bylo možné hlasovat v referendu o zahraničněpolitických otázkách, tedy i vystoupení z EU.

Andrej Babiš.
Velký den vyjednávání: Babiš se sejde s Hamáčkem a Zimolou

Okamura uvedl, že při hlasování o důvěře druhé Babišově vládě poslanci SPD určitě neodejdou ze sálu, vládu jsou ochotni podpořit, pokud slíbí, že naplní jejich program. Zeman podle předsedy SPD mluvil o konkrétní formě, jak by mohla příští vláda vypadat, podrobnosti ale Okamura nesdělil. Neuvedl ani, zda by on osobně preferoval variantu přímé účasti SPD ve vládě, nebo pouze její podporu ve Sněmovně.

Podle Filipa se Zeman zajímal o to, jak vyjednávání pokročila a jaký na to mají komunisté názor. "Museli jsme mu popravdě říct, že ne všechny věci se daří vyjednávat," řekl Filip. Pokroky podle něj jsou v otázkách zvyšování minimální mzdy nebo valorizace důchodů. "Zatím jsme nedospěli ke shodě v otázce daňového systému," uvedl Filip. Žádný pokrok pak podle něj nenastal v otázce zahraničních priorit.

Filip uvedl, že prezident nedával žádná doporučení, jak mají komunisté dál postupovat nebo jaký formát vlády si představuje. Zeman přijede na sjezd KSČM, který bude 21. dubna v Nymburku. Zeman tam vystoupí s projevem a podle Filipa tam případně doporučení dá, pokud ještě vláda v té době nebude známa. "Netlačil na nás a varianty vyjednávání nechal plně na politických stranách," řekl Filip. Zároveň ale dodal, že by si Zeman přál, aby strany byly při jednáních aktivní a aby země v létě měla vládu s důvěrou.

Představitel Tondy Blaníka herec Marek Daniel.
Vláda chystá seznam lobbistů. Měli by přímý přístup k politikům