Ten před čtyřmi roky málem utonul při školním výletě a od té doby je zcela odkázaný na pomoc rodiny.

Jak Deník již informoval, na čtvrteční schůzce představitelů obce s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem, zástupci ministerstva financí a ministryní školství Danou Kuchtovou se dohodlo, že o celé odškodné pro Filipa ve výši 15 milionů podělilí stát a kraj tak, že na obci zůstane “jen“ částka tři miliony.

Starosta Cizkrajova Vít Krušina připustil, že mu spadl kámen ze srdce a věří, že návrhu dají zastupitelé obce zelenou. „Tolik peněz samozřejmě nemáme, nyní jsme schopni dát dohromady odhadem kolem 100 tisíc korun. Ale ještě budeme jednat s matkou Filipa paní Němcovou, která nám nabídla splátkový kalendář. Měli bychom se domluvit na takových splátkách, které bychom byli schopni z našeho rozpočtu pokrýt,“ uvedl starosta Krušina.

V takovém případě podle jeho slov by obec ani nemusela výrazně omezit investiční akce a ani život by to významněji neovlivnilo.

Peníze si zaslouží


„Jsem rád, že nakonec takový přístup kraje byl a že stejně zareagovala i obě ministerstva. Filip si vysouzené peníze jednoznačně zaslouží. A hlavně už od té nešťastné události uplynuly čtyři roky, žádné miliony mu sice zdraví nevrátí, ale pomohou,“ dodal starosta.

Soudkyně v únoru přiřkla Filipovi Němcovi odškodné ve výši patnácti milionů korun, přičemž v roli prohrávajícího byla škola, která však v žádném případě nemá tak vysoký majetek.

Černý Petr tak zůstal v rukou obce coby zřizovatele školy. Z jejího ročního rozpočtu, který se pohybuje kolem šesti milionů korun, by však ani nebylo možné takovou sumu na odškodném vyplatit.

Panuje však názor, že by odpovědnost měla ležet na bedrech státu, který školy metodicky řídí.

Ministryně školství však upozornila, že školy by se měly proti takovým událostem pojistit. Řada škol se v reakci na soudní rozhodnutí začala připojišťovat a nebo zvyšovat pojistné plnění.