Latinský název tohoto druhu, jenž žije na filipínském ostrově Mindanao a přilehlých ostrůvcích, zní Varanus cumingi.

„Česky by se mu mohlo říkat varan Cumingův nebo mindanaoský," míní mluvčí zahrady Martin Vobruba. Podle hlavního zoologa Tomáše Jiráska pro ně není žádný záchranný program. Asi deset evropských zahrad ale tyto varany množí pro případ, že by se vzhledem k rapidnímu úbytku jejich přirozeného prostředí v jejich domovině stali ohroženým druhem.

Tento druh varana dorůstá 150 a někdy až 170 centimetrů, ale větší část připadá na ocas, který mu pomáhá stabilizovat se při lezení po stromech. „Při plavání se ocas stává motorem. Je to také zvíře, které je schopné na posezení sežrat většího králíka. Na Filipínách je takový král džungle," popisuje přírůstek Jirásek. Plzeňský pár byl přivezen z chovu na indonéské farmě.

„Varani jsou fantastická zvířata – inteligentní, velice ohebná, mají dlouhý krk, dlouhý ocas, který dokážou ohnout, a dostávají se na místa za kořistí, kam by se třeba jiná zvířata nedostala," popsal Jirásek. Díky citlivému rozeklanému jazyku cítí kořist až na několik kilometrů.

V Plzni jsou noví varani v tropickém pavilonu hned vedle největších varanů komodských a doplňují filipínskou expozici Talarak.

Plzeňská zoo chová varany od 60. let minulého století. „Nyní máme asi deset druhů těchto ještěrů. Takovou kolekci nemá v Česku žádná jiná zahrada," dodal mluvčí Vobruba.