Hygienici zjistili, že onemocnění u dívek způsobily caliciviry, které se přenášejí z člověka na člověka. ČTK to dnes sdělila vedoucí protiepidemického odboru Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice.

Vedle osmi finalistek trpěl nevolnostmi i ředitel soutěže a jedna členka organizačního týmu a všichni byli ubytováni v pražském hotelu Albion.
Vedení hotelu už dřív odmítlo možnost, že by se postižení mohli otrávit jídlem z jejich restaurace. "Tvrzení, že by se účastnice a pořadatelé soutěže otrávili jídlem z našeho hotelu, odmítáme," řekla tehdy ČTK ředitelka hotelu Dana Ficlová. Podle ní se v hotelové restauraci stravuje řada hostů i personál a nikdo jiný zažívací problémy neměl.

"Mnohahodinové šetření ve stravovacím provozu hotelu neprokázalo hrubé hygienické závady v provozu. Veškeré dodávané suroviny byly patřičně dokladovány i skladovány," uvedla k tomu epidemioložka.

Záchranáře do hotelu Albion přivolalo tísňové volání kolem čtvrtečních 09:30. Sanitky následně převezly všechny nemocné do nemocnic, ještě ten den byli ale mnozí z nich propuštěni.

Caliciviry jsou jedním z nejčastějších původců průjmových obtíží, která se obvykle vyskytují v podobě malých epidemií. Onemocnění se projevuje zvracením a průjmy a začíná náhle, často bez teplot. Inkubační doba se udává v intervalu 48 až 72 hodin. Podle Jágrové onemocnění nemá komplikace ani následky.

I přes zmíněné zdravotní komplikace finalistek i realizačního týmu se soutěž Miss Praha Open v sobotu večer konala.

Čtěte také:
Nejkrásnější dívky Prahy skončily v nemocnicích
Tereza Chlebovská: Nejdřív v nemocnici, pak miss