Premiér Jan Fischer se v pondělí schází s kandidáty na ministerské posty, které mu doporučily ODS, ČSSD a Strana zelených. Designovaný předseda vlády zahájil svůj konzultační den schůzkou s šéfem Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže Martinem Pecinou. Ten by se měl na základě doporučení ČSSD stát letním ministrem vnitra.

Pecina po svém setkání s Fischerem novinářům sdělil, že jeho jmenování zatím není jisté. Premiér by měl o svém definitivním rozhodnutím nominované politiky informovat až příští týden. Má koneckonců dost času, neboť podle dohody dvou největších stran Topolánkův kabinet dovládne až do 8. května.

Pecina už také naznačil, co by mohlo patřit k jeho vládním prioritám.

„Pravděpodobně bych se znovu pokusil o zákaz extremistických skupin, jako je například Dělnická strana. O dalších krocích bych jednal s policejním prezidentem,“ uvedl Pecina. Reagoval tak na bezprecedentní útok žhářů na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku.

Langerův diletantismus

Útok ostře odsoudil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zároveň vyčetl ministru v demisi Ivanu Langerovi, že úřad pod jeho vedením vyhořel před Nejvyšším správním soudem s návrhem na zákaz Dělnické strany. „V této souvislosti připomínáme naprostý diletantismus ministerstva vnitra pod vedením Ivana Langera, kdy přes opakované žádosti Nejvyššího správního soudu nebylo schopno vypracovat standardní žalobu na zrušení Dělnické strany. Toto lajdáctví vedlo místo ke zrušení Dělnické strany k její větší propagaci a legitimizaci,“ konstatoval včera Paroubek.

Fischer se v pondělí sešel také s možným budoucím ministrem obrany Martinem Bartákem (za ODS), kultury Martou Smolíkovou (za SZ) a odpoledne ho čeká rozhovor se Štefanem Fülem, jehož na post ministra pro evropské záležitosti navrhla ČSSD. Smolíková uvedla, že by ráda v příštím rozpočtu uchovala pro resort kultury aspoň stejnou částku, jakou získal letos. „V době ekonomické krize to ale bude velmi složité,“ přiznala Smolíková

Fischer s kandidáty také projednává jejich návrat na opouštěné pozice. Pecina by například rád pokračoval po splnění své ministerské pětiměsíční mise ve funkci předsedy antimonopolního úřadu. Füle je zase velvyslancem ve Velké Británii.